Bez kategorii

Naukowcy wykorzystują suszoną skórkę banana do wytwarzania wodoru

Wegański "bekon"ze skórek od banana? Spróbuj!

Skórki bananów

Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Lozannie stworzył sposób na przekształcenie biomasy w wodór – z jednego kilograma suszonej skórki banana można wygenerować około 100 litrów wodoru.

Raport Międzynarodowego Panelu na temat Zmian Klimatu (#IPCC), opublikowany w r. 2021, wskazał, że działalność człowieka była bezpośrednią przyczyną ekstremalnych zmian klimatycznych.

W raporcie stwierdzono, że stabilizacja globalnych temperatur zajmie 20-30 lat, nawet jeśli niższe cele emisji dwutlenku węgla zostaną osiągnięte do roku 2030.

Sekretarz generalny #ONZ António Guterres powiedział: „Dowody są niepodważalne: emisje gazów cieplarnianych dławią naszą planetę i narażają miliardy ludzi na niebezpieczeństwo. Globalne ogrzewanie wpływa na każdy region na Ziemi, a wiele zmian staje się nieodwracalnych”.

Te nieodwracalne zmiany oznaczają, że kraje na całym świecie muszą szybko dokonać głębokich zmian infrastrukturalnych.

Na przykład Wielka Brytania stoi w obliczu kryzysu energetycznego, w wyniku którego ceny wzrosną. Raport Fundacji Rezolucji podkreśla, że Wielka Brytania musi „zmniejszyć zależność od importowanych paliw kopalnych”, jednocześnie zapewniając izolację mieszkań o niskich dochodach – z zaleceniem, aby Wielka Brytania szybko rozwinęła źródło niezależnej, czystej energii.

„Biomasa” jako źródło energii?

Energia zawsze istniała w „biomasie”, która jest organicznym odpadem roślinnym i zwierzęcym. Teraz zespół ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie znalazł sposób na przekształcenie wysuszonej skórki banana w użyteczną formę czystej energii – wodór.

„Każdy kg suszonej biomasy może wytworzyć około 100 litrów wodoru i 330 g biowęgla, co stanowi do 33% masy oryginalnej suszonej masy skórki banana”, mówi Bhawna Nagar, który pracował nad badaniem.

Metoda wykazała również dodatni wynik energetyczny wyliczony na poziomie 4,09 MJ·na kg suszonej biomasy.

Zespół stworzył nową metodę fotopirolizy biomasy, która wytwarza nie tylko cenny gaz syntezowy, ale także biowęgiel stałego węgla, który można ponownie wykorzystać, aby pomóc w uprawach.

Energia w błysku lampy ksenonowej

Pomysł polega na wygenerowaniu silnego błysku światła, który pochłania biomasa i który natychmiast wyzwala fototermiczną konwersję biomasy na gaz syntezowy i biowęgiel.

Gaz syntezowy to wodór, a biowęgiel jest stałą formą węgla – co jest lepsze niż węgiel uwalniany w formie gazowej.

Ta technika obróbki blacharskiej została zastosowana na różnych źródłach biomasy:

  • skórka banana;
  • kolby kukurydzy;
  • skórki pomarańczowe;
  • ziarna kawy;
  • łupin orzecha kokosowego.

Wszystkie z nich początkowo suszono w 105°C przez 24 godziny, a następnie zmielono i przesiano na cienki proszek.

Proszek następnie umieszczono w reaktorze ze stali nierdzewnej ze standardowym szklanym oknem pod ciśnieniem otoczenia iw atmosferze obojętnej.

Lampa ksenonowa miga, a cały proces konwersji trwa zaledwie kilka milisekund.

„Istotność naszej pracy jest dodatkowo wzmocniona faktem, że pośrednio wychwytujemy zapasy #CO2 z atmosfery przez lata”, mówi Nagar.

„Błyskawicznie przekształciliśmy to w przydatne produkty końcowe za pomocą ksenonowej lampy błyskowej”.


irme.pl

Źródło: OPEN ACCESS GOVERNMENT