CzłowiekKlimatŚrodowisko

Globalne ocieplenie może zwiększyć zakłócenia snu i ryzyko chorób zakaźnych

Globalne ocieplenie jest ewidentnie jednym z największych wyzwań naszych czasów, a liczne badania wskazują, że zjawisko wywołane przez człowieka może spowodować niezliczone reperkusje środowiskowe, w tym wzrost globalnego poziomu morza, ponadprzeciętne temperatury i ekstremalne warunki pogodowe.

W warunkach zmiany klimatu różne modele pokazują, że do połowy lub końca wieku planeta zmierza na niebezpieczną ścieżkę.

Chociaż istniejąca literatura naukowa na temat wspomnianych zjawisk naturalnych jest dobrze ugruntowana, istnieje niewiele lub nie ma dowodów przed skorelowaniem ich z konkretnymi zmiennymi związanymi ze zdrowiem, takimi jak sen i choroby.

Obecnie nowe badanie potwierdza, że ​​żadne badania z przeszłości nie uwzględniały bezpośrednio poglądu, że kryzys klimatyczny jest odpowiedzialny za zaburzenia snu i zwiększone ryzyko chorób zakaźnych.

Badanie prowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych dowodzi skądinąd silnego powiązania między zmianami klimatycznymi a wspomnianymi zmiennymi. Zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) twierdzi bowiem, że ocieplenie planety nie tylko zaburza zdolność do dobrej jakości snu; ale także utrudnia organizmowi zwalczanie infekcji z powodu zakłóceń snu, w tym braku odpowiednich godzin snu.

W ostatnich latach naukowcy ostrzegali również, że kryzys klimatyczny może wkrótce spowodować rozprzestrzenianie się komarów i innych owadów przenoszących różne choroby. W szczególności dowody wskazują, że globalne ocieplenie w końcu zmusi komary do dotarcia do regionów świata, w których nigdy wcześniej nie były.

W nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Temperature 30 lipca naukowcy z wydziału Nauk o Zdrowiu UCLA potwierdzają od dawna utrzymywane teoretyczne dowody na to, że ocieplająca się planeta powoduje zarówno zaburzenia snu, jak i podatność na patogeny, ze względu na osłabioną odpowiedź immunologiczną.

Odkrycia potwierdzają przeoczoną rzeczywistość, że globalne ocieplenie powoduje niezliczone zagrożenia dla zdrowia, które były wcześniej nieznane lub mniej zbadane. Przeważająca literatura mówi tylko, że długotrwałe narażenie na zagrożenia pogodowe związane z globalnym ociepleniem, takie jak fala upałów, susza i wysokie temperatury, powoduje dobrze znane zagrożenia, takie jak hipertermia, stres cieplny lub udar cieplny.

Według profesora UCLA, dr Michaela Irwina, kwestia klimatyczna stawia również pod znakiem zapytania wrażliwość społeczności o niskich dochodach, które są podatne na upalne temperatury spowodowane globalnym ociepleniem, ponieważ mają mniejszy dostęp do klimatyzacji, jak cytuje Science Daily.

Zmiana klimatu i sen

W oddzielnym, ale powiązanym badaniu, nowe badanie zostało opublikowane w One Earth w maju 2022 roku, w którym naukowcy odkryli, że do roku 2099 wyższe temperatury mogą każdego roku usunąć od 50 do 58 godzin snu na osobę, Smithsonian Magazine.

Chociaż wspomniane dwa badania są wiarygodne, na jakość snu nadal wpływa głównie temperatura w pomieszczeniu, biorąc pod uwagę, że osoba śpi w zamkniętej przestrzeni, a nie na zewnątrz.

Choroby przenoszone przez owady

Oprócz chorób zakaźnych wzmacnianych przez osłabiony układ odpornościowy, w wielu badaniach obwiniano również kryzys klimatyczny za możliwość zmiany ruchu i zasięgu chorób przenoszonych przez owady.

Według Uniwersytetu Stanforda, zmiany klimatyczne w końcu zmienią się tam, gdzie komary czują się najbardziej komfortowo, przyspieszając rozprzestrzenianie się chorób i przenosząc ciężar chorób na świecie. Uniwersytet podkreślił, że nawet bogate, rozwinięte narody, takie jak Stany Zjednoczone, nie są odporne.


Opracowanie: irme.pl