NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Mnóstwo niedopałków papierosów zanieczyszcza plaże, powodując śmiertelne problemy dla środowiska

Wiele niedopałków jest wyrzucanych na ulice, parki lub plaże, czasem wlewane w zbiorniki wodne przez systemy wody deszczowej.

Według Kari Martin z Clean Ocean Action w New Jersey niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich trwałego i potencjalnie katastrofalnego wpływu na siedliska morskie.

Przyczynia się do problemu plastikowego, dodała Martin za pośrednictwem Sciencedirect. „Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że faktyczne filtry papierosów składają się z plastikowych włókien”.

Według badania przeprowadzonego przez ONZ, rocznie wyrzuca się 4,5 tony filtrów tytoniowych. Wiele małych, lekkich niedopałków jest wyrzucanych na ulice, parki lub plaże, czasami wdmuchiwane są przez wiatr o zbiorników wodnych czy systemy kanalizacji deszczowej.

Trudne odpady

Pomimo tego, że według Dnia Ziemi są małe i często niewidoczne, niedopałki papierosów są praktycznie wszędzie. W przeciwieństwie do popularnej opinii niedopałki papierosów nie są nieszkodliwe. Są one zbudowane ze sztucznej substancji plastycznej zwanej octanem celulozy i są ładowane niebezpiecznymi chemikaliami.

Podczas gdy plastikowa część niedopałków lub filtrów może potrwać do 10 lat, aby się pogorszyć, emitujące, które emitują chemikalia mogą pozostać w środowisku przez wiele lat po tym, jak tyłek przestał działać.

Te filtry tworzyw sztucznych obejmują octan celulozy i stanowią ponad 90% komercyjnych papierosów.

Plastics fotodegrada, co oznacza, że ​​światło rozkłada je na małe kawałki, ale w końcu nie znikają; Zamiast rozkładać z czasem, według Martin.

Nic nie można zrobić, aby powstrzymać te plastikowe zanieczyszczenia i mikroplastyczne przed końcem żywności zwierząt po transporcie wzdłuż dróg wodnych i plaż.

Martin zacytował zdjęcie na plaży na Florydzie w roku 2019, Które pokazało czarnego skimmera ostrożnie karmiącego tyłek papierosa, mówiąc: „same niedopałki papierosowe wyglądają jak małe ryby”.

Szkodliwe toksyny

Według Silversteina najbardziej lodowatą rzeczą świata są one. Składają się z niebiodegradowalnego plastiku i są ładowane niebezpiecznymi śmieciami, co jest szkodliwe dla środowiska i morza.

Stwierdzono ponad 7 000 znanych związków w dymie tytoniowym, w tym co najmniej 70, o których wiadomo, że powoduje raka u ludzi i zwierząt.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) to jedna grupa, która od dawna wydaje ostrzeżenia o potencjalnych skutkach, jakie substancje te mogą mieć na życie morskie.

W badaniu z roku 2017 Organizacja stwierdziła, że „ten trujący śmieci kończy się na naszych ulicach, w naszych drenach i naszej wodzie”.

Według badań gatunki wodne mogą stać się wysoce toksyczne, gdy będą narażone na substancje niebezpieczne, w tym nikotynę, arsen i metale ciężkie, wynikające z odrzuconych niedopałków.

Możliwy długoterminowy efekt

Inni przyjrzeli się długoterminowym konsekwencjom chemikaliów w niedopałkach papierosów i odkryli, że pstrąg tęczowy słodkowodnej stracił na wadze po 28 dniach ekspozycji, podczas gdy małże śródziemnomorskie pochłaniały 22 związki, z których niektóre uznano za potencjalnie niebezpieczne dla ludzi lub innych zwierząt.

Odkrycia sugerują, że ten często lekceważony produkt odpadowy może mieć szeroki wpływ na osoby, które spożywają produkty z owoców morza i te, które zależą od łowienia życia.

Według Silversteina ludzie znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego, ale pomimo naszego nieodłącznego intelektu zanieczyszczamy ocean, a następnie polegamy na jedzeniu.


Opracowanie: irme.pl