Środowisko

Naukowcy ostrzegają: eksplozje jądrowe umieszczają sadzę w atmosferze, powodując klęski głodu na całym świecie

Wyniki nowego badania powiązały klęski głodu na całym świecie z wybuchami nuklearnymi.

Naukowcy wyjaśnili, że sadza z detonacji zostanie uwięziona w atmosferze ziemskiej i utrudni procesy rolnicze.

W swoim artykule naukowcy zbadali możliwość, że powszechne niedobory żywności mogą wynikać z sadzy uwolnionej do atmosfery w wyniku wybuchów bomby atomowej.

Przewidywali, że wzrost upraw ulegnie znaczącemu wpływowi w prawie każdym kraju, jeśli ilość sadzy uwolnionej do atmosfery przekroczy 5 Tg lub około 11 miliardów funtów.

W artykule oszacowano, że ilość sadzy, która mogłaby dostać się do stratosfery w przypadku konfliktu nuklearnego między Indiami a Pakistanem, może sięgnąć od 5 do 47 ton.

Jeszcze bardziej niszczycielski konflikt nuklearny między USA a Rosją może wyprodukować do 150 ton sadzy, zapoczątkowując nuklearną zimę.

Według autorów wojna nuklearna byłaby katastrofalnym wydarzeniem dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego z powodu zmniejszonego światła, globalnego ochłodzenia i prawdopodobnych ograniczeń handlowych.

Ponadto autorzy zauważyli, że wojna nuklearna między Pakistanem a Indiami może spowodować śmierć ponad 2 miliardów ludzi, a wojna między Rosją a Stanami Zjednoczonymi może spowodować śmierć ponad 5 miliardów ludzi.

W zależności od siły bomby, ogromna ilość energii uwalnianej podczas eksplozji broni nuklearnej powoduje odparowanie wszystkiego w pobliżu.

Tuż w pobliżu epicentrum eksplozji może osiągnąć nawet 180 000 000 stopni Fahrenheita.

Ogromne ilości sadzy i innych aerozoli zostałyby zmiecione przez atmosferę na całym świecie, blokując światło słoneczne z powodu tych powszechnych pożarów i zniszczeń, a także zaburzeń atmosferycznych spowodowanych falami uderzeniowymi bomby.

Wydajność upraw spada w wyniku spadku ilości światła słonecznego, ponieważ rośliny potrzebują światła słonecznego do wzrostu.

Według autorów, w scenariuszu 150 Tg ludzie straciliby 74% mniej kalorii potrzebnych na całym świecie. Mężczyźni potrzebują od 2000 do 3000 kalorii dziennie, podczas gdy dorosłe kobiety potrzebują od 1600 do 2400 kalorii.

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa z roku 2010 zboża stanowią 51% wszystkich kalorii spożywanych w żywności na całym świecie, a następnie warzywa, owoce i inne produkty pochodzenia roślinnego (31%) oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso , nabiał i jaja (18%).

Deepak K. Ray przewidział, że wojna nuklearna spowoduje globalne ochłodzenie o 55,6 stopnia Fahrenheita w analizie oryginalnego artykułu. Według Raya połączone populacje Europy, Stanów Zjednoczonych, Federacji Rosyjskiej, sojuszników i wielu innych krajów zginą w najgorszym przypadku.

Historycznie rzecz biorąc, nieudane uprawy spowodowane zanieczyszczeniem powietrza były spowodowane dużymi erupcjami wulkanicznymi, które uwalniają do atmosfery duże ilości aerozoli kwasu siarkowego i popiołu.

Było to widoczne w Indonezji po erupcji Tambora w roku 1815, która przyniosła rok 1986 „rok bez lata”.

Na większą skalę zderzenie 9-milowej asteroidy z planetą doprowadziło do globalnej zimy nuklearnej, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów i 75% wszystkich innych gatunków.

Ray twierdził, że ograniczona wojna nuklearna między Pakistanem a Indiami prawdopodobnie będzie wynikiem dużych erupcji wulkanicznych, takich jak Tambora.

Wielkość asteroidy, która spowodowała masowe wyginięcie i wyginięcie dinozaurów, jest prawdopodobnie porównywalna ze skalą całkowitego, wzajemnie zapewnionego zniszczenia.

Mimo to autorzy badania rozważali potencjalne rozwiązania mające na celu zmniejszenie wpływu wojny nuklearnej na globalne dostawy kalorii.

Twierdzili, że strategie adaptacyjne, takie jak ograniczanie marnowania żywności, miałyby niewielki wpływ na zwiększenie liczby dostępnych kalorii.

Przeprowadzone przez nich symulacje ujawniły, że chociaż wykorzystanie roślin typowo uprawianych na paszę dla zwierząt gospodarskich jako alternatywy żywnościowej dla ludzi może być w stanie częściowo zrekompensować lokalne straty żywności, może nie mieć znaczącego wpływu na globalną podaż żywności.

Ponadto postawili hipotezę, że zmniejszenie marnowania żywności w gospodarstwach domowych może pomóc w utrzymaniu utraconych kalorii podczas małej wojny nuklearnej. Jednak większa wojna nuklearna to inna sprawa.

Pomimo wpływu na atmosferę bomby atomowe powodują również znaczną liczbę zgonów, zarówno bezpośrednio, jak i w wyniku zatrucia promieniowaniem w wyniku narażenia na opad atmosferyczny.

Ponieważ jest tak wiele niewiadomych, trudno powiedzieć, czy późniejszy spadek światowej populacji zmniejszy presję na przemysł spożywczy.

Według Ray’a badany scenariusz polega na tym, że bomby spadają na niezamieszkane obszary, co powoduje mniejszą liczbę zgonów, ale powoduje głód, a także kolejne zgony w wyniku sadzy.

Jednak w przyszłości autorzy będą musieli przeprowadzić dokładniejszą analizę scenariuszy, podał Newsweek.


Opracowanie: irme.pl