CzłowiekKlimat

Według nowego badania, ponad 100 milionów Amerykanów zagrożonych „pasem skrajnych upałów” z powodu zmian klimatycznych do roku 2053

Ekstremalne upały pobiły ostatnio rekordy wszechczasów wysokich temperatur w różnych miastach i miasteczkach w Stanach Zjednoczonych w ostatnich miesiącach. Poprzednie prognozy pogody wskazywały, że na niektórych obszarach panował upał przekraczający 100 stopni Fahrenheita.

Ostrzeżenia dotyczące upałów w formie porad upałów lub ostrzeżeń o nadmiernym upale zostały wydane przez National Weather Service (NWS) dla milionów Amerykanów.

Teraz groźba ekstremalnych warunków pogodowych wzrośnie w całym kraju w ciągu najbliższych 30 lat. Niefortunna długoterminowa prognoza opiera się na nowych badaniach przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, którzy twierdzą, że w przypadku dużego upału, zwanego „pasem ekstremalnych upałów”, temperatura wzrośnie do ponad 125 stopni Fahrenheita. Wspomniany pas ciepła rozprzestrzeni się na obszary i regiony w USA, do których stosunkowo nigdy wcześniej nie dotarł.

W ostatnich latach wielokrotne zgony w Ameryce Północnej były związane z powtarzającą się falą upałów lub kopułą upałów, która przetaczała się od wybrzeża do wybrzeża. Regionalne lub ogólnokrajowe wydarzenia związane z upałami spowodowały wiele ofiar śmiertelnych, od setek do tysięcy, spowodowanych różnymi chorobami związanymi z upałami, w tym udarem cieplnym, hipertermią i stresem cieplnym.

Przed nowymi badaniami poprzednia literatura naukowa również wspierała coraz więcej dowodów, ale konwencjonalne pojęcie wpływu zmian klimatu na ekstremalne upały nie tylko w USA, ale także na całym świecie. Zmieniając wzorce pogodowe i nasilające się zjawiska związane z pogodą, trwający kryzys klimatyczny przyniósł silniejsze burze, przedłużające się susze, nienormalne temperatury i inne.

Ekstremalny pas ciepła

W badaniu przeprowadzonym przez First Street Foundation, organizację non-profit zajmującą się badaniami klimatu z siedzibą w Nowym Jorku, naukowcy stwierdzili, że ponad 100 milionów Amerykanów jest zagrożonych z powodu zbliżającego się ekstremalnego pasa upałów do roku 2053. spowodowane zmianami klimatycznymi, które sprawiają, że niebezpieczne upały stają się rzeczywistością.

Tylko w tym roku około 8 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych jest dotkniętych wskaźnikiem ciepła przekraczającym 125 stopni Fahrenheita, powyżej normalnego progu temperatury sklasyfikowanego przez NWS w kategorii „ekstremalnego zagrożenia”.

Badania wskazują, że ten podobny wskaźnik ciepła może wzrosnąć do 13 razy większej liczby osób, narażając 107 milionów istnień na niebezpieczeństwo, jak cytuje CNN.

Co to jest ekstremalne ciepło?

Według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) upał jest główną przyczyną zgonów związanych z pogodą w Stanach Zjednoczonych, dodając, że zmiany klimatyczne mogą wytwarzać lub pogłębiać ekstremalne upały. NOAA podkreśla również, że inne czynniki mogą być również odpowiedzialne za zmianę temperatur.

W szczególności niezmienione pozostają elementy, które integrują się, tworząc znane nam dzisiaj zdarzenia pogodowe.

Jednak w amerykańskiej agencji zmieniający się klimat może wpłynąć na jeden lub dwa elementy, powodując, że będą one występować częściej lub rzadziej, a także mniej lub bardziej intensywnie niż zwykle.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie JAMA Network Open, cytowanych przez National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI), zwiększona liczba zgonów o dodatkowe 0,07 zgonów na każde 100 000 dorosłych każdego roku jest związana z ekstremalnym upałem.


Opracowanie: irme.pl