NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Ogrody szczelinowe: futurystyczny sposób na ratowanie środowiska?

To wspaniale, że popularne są ogrody o ekologicznej estetyce. Harmonia udanego krajobrazu z otoczeniem, pod względem flory, stylu nasadzeń i ogólnego nastroju, jest jedną z jego cech charakterystycznych.

Należy jednak pamiętać, że powszechne zainteresowanie naturalizmem roślin, które istnieje obecnie, jest bardzo nowym trendem.

Ogrodnicy szukali roślin wyraźnie obcych i uderzająco niezwykłych od co najmniej wieku; przykłady obejmują nierodzime odmiany lilii, róż, azalii i hosty.

To ogród skalny, który został doprowadzony do granic możliwości; Ekstremalny projekt, który czerpie inspirację z nieprawdopodobnych, dramatycznych miejsc, takich jak szczyty górskie, smagane wiatrem wybrzeża morskie i spieczone słońcem pustynie, zgodnie z The New York Times.

Aby zrozumieć podstawową zasadę bliżej domu, wystarczy spojrzeć w dół. Widzisz tego samotnego dmuchawca, który trzyma się w maleńkiej szczelinie między krawężnikami lub chodnikami, bez widocznej gleby?

Jej kolorowe kwiaty krzyczą wbrew wszystkiemu, co ogrodnicy wierzą, że wiedzą o tym, czego pragną rośliny, tak jak robią to Saxifraga lub Silene czepiające się maleńkich szczelin w rozległym, skalistym środowisku.

Nowa książka The Crevice Garden: How to Make the Perfect Home for Plants from Rocky Places zachęca nas do naśladowania procesów zachodzących w takich miejscach, zarówno dużych, jak i małych.

Jego autorami są projektanci ogrodów skalnych Kenton J. Seth z Kolorado i Paul Spriggs z Kolumbii Brytyjskiej.

Czasami pracują razem. Stali się de facto ambasadorami ogrodnictwa szczelinowego, przyciągając coraz większą i młodszą publiczność swoim ambitnym harmonogramem wykładów, grupą na Facebooku Modern Crevice Gardens, która ma ponad 5000 członków, a teraz książką.

W przeciwieństwie do ogrodów płaskich, ogrody szczelinowe zazwyczaj mają kontury przypominające tarasy, które dają wygląd naturalnego odsłonięcia i pozwalają głęboko pęcznieć korzeniom roślin (choć niezbyt daleko na boki).

Ogrody te mogą być pomniejszone, aby zmieściły się w korycie lub w górę do ogrodu botanicznego lub parku. Obejmują one sztukę od naturalizmu po sztukę wysokiego modernizmu.

Wstępny projekt, o który często proszono mężczyzn, jest nieco większy niż ogród kontenerowy. Może to kopiec o wymiarach trzy na trzy stopy, który pan Seth określił jako „mały ogródek”, a pan Sprigg określił jako „skromne wychodnie”.

Zamiast być paskudztwem, którego nie chciałbyś widzieć, ogród szczelinowy przekształca ten pusty obszar w punkt skupienia.

Bez względu na skalę, pan Seth zasugerował, że celem może być po prostu „stworzenie pięknego elementu w środowisku xeric, które może unieść rośliny nieco bliżej obserwatora” lub utrzymać rośliny, których inaczej nie bylibyście w stanie wyhodować w swoim środowisko.

Nowy sposób na ochronę środowiska

Na początku wykorzystywali bardzo mało gleby i dużo PermaTill, kruszywa ogrodniczego. Wiele roślin, w tym 588 odpornych kaktusów i agaw, nie przetrwało zimy.

To zaskoczyło wszystkich, ponieważ jedyną rzeczą, która utrzymuje nieco odporne rośliny przy życiu przez zimę, jest brak wilgotnej gleby.

Pożywka była nadmiernie otwarta, a chłodne powietrze przenikało do ziemi, stwierdzili Tony Avent i Jeremy Schmidt, kierownik ogrodów botanicznych i badań oraz projektant ogrodów skalnych Kenton Seth z Fruity w stanie Kolorado.

Avent twierdzi, że temperatura gleby w ogrodzie szczelinowym była tylko o cztery stopnie wyższa niż 18 cali pod powierzchnią, gdy była zima.

Mieszanka wzrostowa została później zmodyfikowana, aby uwzględnić kompost i trochę rodzimej gleby, aby rozwiązać ten problem.

Więcej agaw, sprężystych kaktusów, delosperma, arabis i draba należą do 1500 gatunków, które teraz kwitną w ogrodzie; rośliny te z pewnością nie przetrwałyby w typowych grządkach ogrodowych w środkowej Karolinie Północnej.

Fale wytworzone przez pofałdowane płyty szczelinowe nadają ruch sztywnemu ośrodkowi.

Schmidt twierdzi, że użył ładowarki o sterowaniu burtowym, aby opuścić je w wyznaczonym miejscu, a następnie wykorzystał grawitację, aby pomóc im je ustawić.

Jest przyjemne napięcie, widząc pozornie kruche, niepowtarzalne piękno, jak globularia, rozkwitające na tak imponujących sceneriach, z kwiatami przypominającymi szczypiorek.

Służyło to jako zasada organizacyjna projektu, ale według Aventa jego szczelinowy ogród stanowi paradygmat miejskiego zrównoważenia, wnosząc piękno na pustkowia przetworzonego betonu.

Według Setha jest to fantastyczna metoda na zielone miasta, zapobieganie trafianiu odpadów na wysypiska i zapoznawanie ludzi z szeroką gamą nowych roślin. „Mam nadzieję, że posłuży to za przykład dla miast na całym świecie”, jak podaje Independent.


Opracowanie: irme.pl