NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Inwazyjne owady i choroby wywołane zmianami klimatu zagrażają wyginięciu dziesiątkom gatunków drzew w USA

Sekwoje

Według nowego badania gatunki drzew w USA są zagrożone wyginięciem z powodu wielu pojawiających się inwazyjnych owadów i chorób początkowo wywołanych przez zmianę klimatu. Naukowcy twierdzą, że nawet 100 rodzimych gatunków drzew, w tym 17 gatunków dębów, 29 gatunków głogów, kasztany amerykańskie, sekwoje i sosna biała, w dolnych 48 stanach jest obecnie zagrożonych śmiercią.

Naukowcy biorący udział w badaniu twierdzą, że stres związany ze zmianą klimatu, w tym susza, ekstremalne warunki pogodowe i pożary, powodują rozprzestrzenianie się śmiertelnych owadów i patogenów, które pierwotnie nie były obecne w naturalnych siedliskach tych drzew. Naturalne struktury przetrwały w USA próbę czasu przez setki lat. Jednak tylko do tej pory dziesiątki tych gatunków drzew stają się zagrożone.

W ostatnich latach dowody naukowe pokazują, że działalność człowieka, taka jak nielegalna wycinka drzew, to nie tylko istniejące zagrożenie dla zmniejszającej się populacji drzew. Na liście znajdują się również nasilenie burz i globalne ocieplenie. Jednak nowe badania potwierdzają, że wiele gatunków drzew w USA nigdy nie było badanych, podkreślając, że najnowsze oceny stanu zdrowia były nieaktualne.

Zagrożone gatunki drzew w USA

Badanie zajęło pięć lat i zostało przeprowadzone przez organizacje Botanic Gardens, Morton Arboretum, Conservation International i NatureServe. Opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Plants People Planet.

W swoim artykule badawczym organizacje dokonały przeglądu standaryzowanej listy kontrolnej rodzimych gatunków drzew w USA i ocen zagrożeń, które wymagają aktualizacji. Celem ich badań jest nadanie priorytetu tym zagrożonym gatunkom i sformułowanie planu działania, aby przynajmniej je chronić.

Niektóre rozważane środki to sadzenie rodzimych gatunków drzew w naszych ogrodach, a także hodowanie żywych drzew w kolekcjach botanicznych.

Przegrana bitwa

Według Murphy’ego Westwooda, głównego autora badania i urzędnika z Morton Arboretum, tracimy gatunki drzew, zanim zostaną zidentyfikowane, jak cytuje AccuWeather.

Westwood dodaje, że mamy tylko wąski, szybko kończący się wiatr, aby rozwiązać problem i podjąć działania.

Naukowcy wyjaśniają, że drzewa narażone na susze, powodzie, zanieczyszczenia, pożary i inne ekstremalne warunki torują drogę dla inwazyjnych owadów lub grzybów.

Główną sugestią zespołu badawczego jest to, że ogrody botaniczne i arboreta będą odgrywać znaczącą rolę w ochronie zagrożonych gatunków drzew.

W międzyczasie niewiele lub wcale nie było dyskusji na temat łagodzenia lub powstrzymywania zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka, co jest inną sprawą ze względu na jej reperkusje środowiskowe na dużą skalę.

Mimo to nowe badanie potwierdza, że ​​jest to główne źródło zagrożenia wyginięciem gatunków drzew w USA.

W lutym r. 2020 Międzynarodowe Centrum Doskonalenia Kukurydzy i Pszenicy (CIMMYT), instytut badawczy w Meksyku, również podkreślił, że zmiany klimatyczne są powiązane ze szkodnikami i chorobami.

CIMMYT przytacza ostrzeżenia ekspertów, że kryzys klimatyczny może przyspieszyć lub rozszerzyć jego rozprzestrzenianie się, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.


Opracowanie: irme.pl