CzłowiekEkologia

Naukowcy opracowują alternatywę dla substytutów roślinnych, jeszcze bardziej redukując ślad węglowy

Produkt spożywczy jest hodowany przy użyciu grzybów, które są karmione znanymi odpadami pokarmowymi bogatymi w składniki odżywcze, które dostarczają grzybom dodatkowych niezbędnych składników odżywczych, takich jak żelazo, białko i aminokwasy. To sprawia, że są bardziej gęste w składniki odżywcze niż takie składniki jak groch, gluten pszenny, ciecierzyca i soja, które często znajdują się w roślinnych substytutach mięsa.

Produkcja artykułów spożywczych stworzonych przez NTU byłaby również szansą na recykling zwykłych odpadów spożywczych i produktów ubocznych rolnictwa, przemysłu spożywczego i piwowarskiego, takich jak łodygi pszenicy, skórki soi i młóto browarniane.

Badanie pokazuje zaangażowanie NTU w zmniejszanie wpływu produkcji żywności na środowisko, jedno z czterech wielkich wyzwań stojących przed ludzkością, którym Uniwersytet zamierza sprostać poprzez strategiczny plan NTU 2025. Wprowadza również innowację, która może zmniejszyć ilość odpadów.

Uprawa grzybów

Kierując rozwojem produktu spożywczego, profesor William Chen, dyrektor programu Food Science and Technology (FST) NTU, powiedział, że ich białko na bazie grzybów i produkt spożywczy to kolejne zwycięstwa NTU w poszukiwaniu skutecznych sposobów na znalezienie kreatywnego zastosowań produktów, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone.

Oprócz poprawy wydajności przetwarzania łańcucha dostaw żywności, upcykling tych produktów w celu uprawy grzybów, źródła żywności dobrze znanego azjatyckim konsumentom, może zachęcić do stosowania zdrowszych substytutów białka pochodzenia niezwierzęcego w celu uzupełnienia diety.

FOODBOWL, ogólnokrajowa sieć łatwo dostępnych zakładów przetwórstwa żywności wspierana przez rząd Nowej Zelandii, współpracuje z zespołem NTU, w skład którego wchodzą również dr. studentka, pani Malsha Samarasiri z programu NTU FST, aby zwiększyć skalę metody uprawy grzybów grupy. FOODBOWL pomaga firmom spożywczym i startupom na całym świecie wprowadzać innowacje, zwiększać skalę i komercjalizować nowe produkty – ostatecznie na skalę międzynarodową.

Grant Verry, dyrektor naczelny The FOODBOWL, wyraził zadowolenie swojej firmy z możliwości wspierania międzynarodowych innowacji poprzez wykorzystanie regionalnych strumieni odpadów do tworzenia bardziej bogatych w składniki odżywcze alternatywnych białek.

Projekt ten jest kolejną doskonałą ilustracją wartości, jaką silne umowy o współpracy między Nową Zelandią i Singapurem mogą wnieść dla gospodarek obu krajów. Udoskonali również ogólne systemy żywnościowe w obu krajach, dzięki innowacjom rządowym i przemysłowym przeznaczonym dla sektora spożywczego.

Off-Piste Provisions, inna firma mięsna oparta na roślinach, jest jednym z nowozelandzkich startupów współpracujących z programem FST NTU w celu włączenia technologii uprawy grzybów do swoich produktów spożywczych.

Dyrektor generalny Off-Piste Provisions, Jade Grey, stwierdził, że firma poszukuje współpracy z cenionymi naukowcami zajmującymi się żywnością, takimi jak prof. William Chen z NTU, aby pomóc w sprostaniu wyzwaniu naśladowania smaku, tekstury i uderzenia białkowego produktów zwierzęcych, które rozpoczynają działalność które działają na alternatywne białka, takie jak twarz. Ich zespół jest przekonany, że współpracując z prof. Chen z NTU, mogą stworzyć w Nowej Zelandii różnorodne produkty mięsne na bazie grzybów, które przypadną do gustu nawet najbardziej zagorzałym mięsożercom, zaspokoją konsumentów dbających o zdrowie i będą dostarczać białka potrzebnego do codzienna przygoda każdej osoby.

Biały Grzyb

Startupy białek roślinnych w regionie Azji i Pacyfiku otrzymały dofinansowanie w wysokości 220 milionów dolarów w roku 2021, z czego znaczna część została przeznaczona na badania i rozwój w celu poprawy tekstury i smaku ich produktów, aby bardziej przypominały mięso, jak sugerują badania te dwa czynniki pomogłyby w akceptacji białka roślinnego przez głównych konsumentów.

Artykuł spożywczy stworzony przez NTU, oparty na jadalnym białym grzybie (Agaricus bisporus), odniósłby się zatem również do kilku krytycznych uwag dotyczących białka pochodzenia roślinnego, w tym faktu, że są one często wysoko przetworzone, wymagają aromatyzowania, aby były dobrze smakować, a czasami brakuje ważnych składników odżywczych, takich jak żelazo i aminokwasy.

Ponieważ białko i produkt spożywczy na bazie grzybów już przypomina mięso w porównaniu z innymi białkami pochodzenia roślinnego i strzępami, takimi jak gotowany kurczak, może być chętniej akceptowany przez konsumentów.

Dodatkowo, ponieważ zawiera wyższy poziom aminokwasów, kwasu asparaginowego i glutaminowego – związków, które często występują u zwierząt i nadają ich mięsu charakterystyczny „mięsny” smak – smakuje również bardziej jak mięso.

Według Chen, bliskie więzi, jakie mają z branżą, skłaniają ich do zastosowania naszych odkryć w punktach nacisku, z jakimi borykają się współcześni producenci żywności i napojów, takich jak poprawa smaku, wartości odżywczej i zrównoważonego rozwoju ich oferty. Grzyby są potężnym zasobem dostarczanym przez naturę, który może pomóc firmom w ograniczeniu ilości odpadów i ewentualnie poprawie ludzkiej diety. Zamknięcie tej luki wymaga jednak badań i innowacji, które zespół z przyjemnością zapewnia.

Naukowcy z programu FST NTU chcą rozwijać swój produkt białkowy, aby jeszcze bardziej poprawić jego profil żywieniowy i zmniejszyć marnowanie żywności, a także służyć jako doradcy startupów. Do r. 2024 chcą też skomercjalizować swoje rozwiązanie, donosi Technology Networks.


Opracowanie: irme.pl