KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Według naukowców rośliny lądowe spowodowały nagłą zmianę w składzie kontynentu Ziemi

Według naukowców z University of Southampton skład kontynentów Ziemi uległ gwałtownej zmianie w wyniku ewolucji roślin lądowych.

Rośliny lądowe zmieniły skład Ziemi

We współpracy z kolegami z Queen’s University Canada, University of Cambridge, University of Aberdeen i China University of Geosciences, Wuhan, naukowcy z Southampton, kierowani przez dr. Toma Gernona, zbadali wpływ ewolucji roślin lądowych na skład chemiczny Ziemi w przebieg ostatnich 700 milionów lat, według ScienceDaily.

Około 430 milionów lat temu, w okresie syluru, kiedy Ameryka Północna i Europa połączyły się, tworząc ląd znany jako Pangea, miała miejsce ewolucja roślin lądowych.

Pojawienie się dinozaurów około 200 milionów lat później było możliwe dzięki całkowitej transformacji biosfery na Ziemi, spowodowanej wzrostem roślin w tych obszarach powierzchni planety, w których kwitnie życie.

Według dr Christophera Spencera, adiunkta na Queen’s University w Kingston w Ontario i głównego autora badania, rośliny zasadniczo zmieniły systemy rzeczne, powodując bardziej meandrujące rzeki, błotniste równiny zalewowe i gęstsze gleby.

Naukowcy zdali sobie sprawę, że tektonika płyt łączy głębokie wnętrze Ziemi z jej powierzchnią, ponieważ rzeki zmywają błoto do oceanów, gdzie jest następnie wciągane do stref subdukcji, w których topi się, tworząc nowe skały.

Po prostu postawili hipotezę, że ewolucja roślin powinna znacznie spowolnić dostarczanie błota do oceanów i że ta cecha powinna zostać zachowana w zapisie skalnym, jak twierdzi dr Gernon, profesor nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Southampton i współ- autor opracowania.

Aby przetestować tę teorię, naukowcy zbadali bazę danych zawierającą ponad 5000 kryształów cyrkonu generowanych w magmach w strefach subdukcji.

Naukowcy znaleźli mocne dowody na znaczącą zmianę w geologii leżącej u podstaw kontynentów, która nastąpiła niemal dokładnie w tym samym czasie co rośliny lądowe.

W szczególności naukowcy odkryli, że zgodnie z przewidywaniami chemiczne właściwości kryształów cyrkonu powstałych w tym czasie implikują znaczne spowolnienie przepływu osadów do oceanów.

Naukowcy wykazali, że roślinność zmieniła nie tylko powierzchnię Ziemi, ale także dynamikę topnienia płaszcza.

Znaczenie roślin

To zdumiewające, jak ważne są rośliny dla nas i prawie każdej innej żywej istoty na planecie. Bez roślin życie, jakie znamy, nie byłoby możliwe.

Co zatem sprawia, że ​​rośliny są tak ważne?

Prawie każdy organizm lądowy, w tym człowiek, żywi się roślinami. Albo rośliny, albo inne zwierzęta, które jedzą rośliny, są tym, co jemy, zgodnie z CK-12.

Atmosferę utrzymują rośliny. Podczas fotosyntezy wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Wszystkie organizmy tlenowe potrzebują tlenu do oddychania komórkowego.

Dodatkowo zachowuje warstwę ozonową, która pomaga chronić życie na Ziemi przed szkodliwymi promieniami UV.

Globalne ocieplenie i efekt cieplarniany zmniejszają się, gdy dwutlenek węgla jest usuwany z atmosfery.

Rośliny wykorzystują cykle biogeochemiczne do recyklingu materii.

Na przykład rośliny transportują znaczną ilość wody z gleby do atmosfery poprzez transpirację.

W roślinach takich jak groszek występują mikroorganizmy wiążące azot.

Wszystkie rośliny mają teraz dostęp do azotu, który następnie przekazują konsumentom.

Liczne towary do spożycia przez ludzi są produkowane przez rośliny, w tym drewno opałowe, drewno, tekstylia, farmaceutyki, barwniki, insektycydy, oleje i gumę.

Liczne organizmy mają siedliska dzięki roślinom. Wiele różnych gatunków owadów, robaków, małych zwierząt, ptaków i gadów może znaleźć pożywienie i schronienie w jednym drzewie.


Opracowanie: irme.pl