KlimatŚrodowisko

Kryzys klimatyczny pogarsza się – raport wykazał wzrost gazów cieplarnianych i poziomu morza

W ubiegłym roku zanotowano rekordowe poziomy gazów cieplarnianych i poziomu mórz. Według oceny rządu USA, poziom mórz i stężenie gazów cieplarnianych na Ziemi osiągnęły nowy poziom w r. 2021, pokazując, że zmiany klimatyczne postępują pomimo wysiłków na rzecz zmniejszenia emisji.

Wzrost gazów cieplarnianych

Pomimo zmniejszenia emisji z paliw kopalnych w poprzednim roku, ponieważ duża część światowej gospodarki doświadczyła dramatycznego spowolnienia z powodu epidemii COVID-19, poziom gazów cieplarnianych wzrósł.

Według US EPA w r. 2021 w atmosferze było o 2,3 więcej gazów cieplarnianych niż w 2020 r., przy 414,7 części na milion.

Według zapisów paleoklimatycznych poziom ten jest „najwyższy od co najmniej ostatniego miliona lat”, zgodnie z corocznym raportem o stanie klimatu.

Poziom mórz na planecie wzrósł dziesiąty rok z rzędu, bijąc poprzedni rekord w 1993 r., kiedy rozpoczęto obserwacje satelitarne, gdy były o 3,8 cala (97 milimetrów) powyżej średniej.

Według raportu, ostatnie siedem lat było siedmioma najcieplejszymi w historii, a ubiegły rok plasował się wśród sześciu najcieplejszych lat od połowy XIX wieku.

Zwiększona częstotliwość katastrof

Liczba sztormów tropikalnych również była znacznie powyżej średniej w zeszłym roku, w tym tajfun Rai, który nawiedził Filipiny w grudniu i zabił ponad 400 osób, oraz Ida, która przeszła przez Karaiby, zanim wylądowała w Luizjanie jako drugi najsilniejszy huragan, który to zrobił. po Katrinie.

Kryzys klimatyczny

Termin „kryzys klimatyczny” odnosi się do skutków zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia. Sformułowanie to zostało użyte, aby podkreślić potrzebę poważnego złagodzenia zmian klimatycznych i opisać zagrożenie, jakie globalne ocieplenie stanowi dla kuli ziemskiej. W artykule opublikowanym w styczniu r. 2020 w czasopiśmie naukowym BioScience stwierdzono, że „nadszedł kryzys klimatyczny” i że „konieczny jest ogromny wzrost wysiłków na rzecz ochrony naszej biosfery, aby uniknąć niewypowiedzianego cierpienia z powodu kryzysu klimatycznego”. Artykuł otrzymał wsparcie od ponad 11 000 naukowców na całym świecie.

Używają tego terminu ludzie, którzy „myślą, że przypomina to o powadze zagrożeń, z jakimi boryka się Ziemia w związku z długotrwałymi emisjami gazów cieplarnianych i mogą pomóc stymulować rodzaj politycznej siły woli, której od dawna brakowało w kampaniach klimatycznych”. Ponieważ „globalne ocieplenie” wywołało bardziej emocjonalną reakcję i wsparcie dla działania niż „zmiana klimatu”, uważają, że określanie zmian klimatycznych jako katastrofy może mieć jeszcze większy wpływ.

Według badań termin ten wywołuje silną reakcję emocjonalną, gdy jest używany do wyrażenia poczucia pilności; niemniej jednak niektórzy ostrzegają, że ta reakcja może być nieskuteczna i może skutkować efektem luzu z powodu poglądów o alarmującej przesadzie.


Opracowanie: irme.pl