EkologiaKlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Sekretarz Generalny ONZ wzywa do bardziej agresywnych działań w celu złagodzenia zmian klimatycznych

Podczas konferencji prasowej Zgromadzenia Ogólnego ONZ sekretarz generalny ONZ António Guterres podkreślił znaczenie działań na rzecz klimatu i łagodzenia ich skutków. Wezwał kraje do zobowiązania się do redukcji emisji i pomocy biedniejszym krajom w działaniach na rzecz klimatu.

W raporcie stwierdzono, że masowe powodzie w Pakistanie zostały spowodowane nieodpowiednimi globalnymi rozwiązaniami kryzysu klimatycznego, wykazując druzgocącą utratę życia i ogromne uszkodzenia infrastruktury.

Dodał ponadto, że emisje gazów cieplarnianych pochodzą z najbogatszych krajów z powodu zmian klimatycznych, ale niszczycielskie skutki spadają na kraje biedne.

W oświadczeniu Guterres podkreślił, że pożary i fale upałów pogorszą się i pobiją rekordy z alarmującą częstotliwością.

Dodał palące problemy środowiskowe w różnych krajach: fale upałów w Europie, dotkliwe susze w Chinach, Afryce i USA oraz kolosalne powodzie w Pakistanie.

Zmiana klimatu

Zmiany klimatyczne są pilnym problemem środowiskowym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ujawniła, że zmiana klimatu wpływa na ludzkie życie. Dodał, że w latach 2030-2050 oczekuje się, że 250 000 dodatkowych zgonów rocznie może być obserwowanych z powodu stresu cieplnego, biegunki i niedożywienia.

Według WHO, szacuje się, że całkowite koszty szkód w życiu ludzi do 2030 r. wyniosą 2-4 mld dolarów rocznie.

W Global Risk Report 2020 Światowe Forum Ekonomiczne ogłosiło, że największymi zagrożeniami na najbliższą przyszłość są ekstremalne warunki pogodowe i niepowodzenia działań na rzecz klimatu, które mogą prowadzić do wzrostu globalnego poziomu mórz.

Ponadto NASA Global Climate Change podkreśliła, że zmiany klimatyczne były napędzane działalnością człowieka i emisją gazów cieplarnianych. Naukowcy są zaniepokojeni, że skutki zmian klimatu pojawiają się szybciej, niż przewidywali.

Z drugiej strony, już zachodzą powszechne skutki: kurczenie się lodowców i pokryw lodowych, przesuwanie się zmian geograficznych zwierząt, utrata lodu morskiego, ekstremalne fale upałów i podnoszenie się poziomu morza. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) dodał, że zmiany w globalnym klimacie mogą być nieodwracalne przez setki, a nawet tysiące lat.

Przyszłe skutki globalnych zmian klimatu w USA na podstawie Trzeciego i Czwartego Raportu Krajowej Oceny Klimatu to:

 • Więcej susz i fal upałów
 • Ciągły wzrost temperatury na świecie
 • Zmiany wzorców opadów
 • Pożary
 • Wzrost poziomu mórz i oceanów
 • Bardziej intensywne huragany

Co więcej, Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) również ujawnił, że dotyczy to zwierząt w ich ekosystemach. Siedlisko lub miejsca zwierząt są zagrożone, powodując szkody dla dzikiej przyrody, wynikające z ich rozmnażania, siedlisk, różnorodności biologicznej i źródeł pożywienia.

Co można zrobić

Ludzie przyczyniają się do pogorszenia globalnego ocieplenia, zanieczyszczenia i problemów środowiskowych. W prosty sposób możesz być częścią bardziej znaczącej inicjatywy, obserwując przyjazne dla środowiska decyzje. W artykule National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) stwierdziła, że ochrona planety zaczyna się od ludzi. Sugeruje rzeczy, które chronią środowisko:

 • Oszczędzaj wodę.
 • Kupuj mniej plastiku w sklepach.
 • Sadzić drzewa.
 • Preferuj nietoksyczne materiały w domu lub biurze.
 • Używaj trwałych żarówek, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

Współpraca między rządem, grupami ekologicznymi i społecznościami ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania palącego problemu zmian klimatycznych. Ponieważ globalna temperatura rośnie szybciej niż oczekiwali naukowcy, skutki zmian klimatu są również obecne.


Opracowanie: irme.pl