KlimatNaturaŚrodowisko

Naukowcy udowadniają, że szybko tworzą się hotspoty oceaniczne, reakcja łańcuchowa rozpoczęła się wraz ze zmianą klimatu

Przyglądając się wiatrom, które wpływają na prądy oceaniczne ogrzewające te obszary, naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW) znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego i w jaki sposób tak szybko tworzą się gorące punkty oceaniczne. Późniejsza analiza pokazuje, że reakcję łańcuchową zapoczątkowała zmiana klimatu.

Według naukowców z UNSW Sydney prądy graniczne zachodniej półkuli gwałtownie się ocieplają, co zmienia pogodę i siedliska na całym świecie. Zmianę tę przypisuje się zmianom siły i wielkoskalowych wzorców wiatru.

Duże ilości ciepła są przenoszone do biegunów przez prądy zachodniej granicy oceanu, do których należy Prąd Wschodnioaustralijski. Prądy te odgrywają kluczową rolę w regulacji klimatu przybrzeżnego na całym świecie. Stworzyli oceaniczne „gorące punkty”, ogrzewając swoje regiony biegunowe dwa do trzech razy szybciej niż średnia globalna w ciągu ostatnich kilku dekad, ale wtedy nikt nie rozumiał dlaczego.

Zagadka rozwiązana

Naukowcy z School of Biological, Earth and Environmental Sciences w UNSW Sydney rozwiązali w swoich badaniach zagadkę globalnego ocieplenia. Dr Junde Li, główny autor badania, powiedział, że wiatry wschodnie na średnich szerokościach geograficznych przesuwają się na południe z powodu zmian klimatycznych, które powodują gwałtowne ocieplenie.

Li powiedział, że spowodowało to więcej wirów, które są sporych rozmiarów wirami oceanicznymi, które zatrzymują i przenoszą ciepłe wody oceaniczne w przedłużeniach biegunów prądów zachodniej granicy.

Te modyfikacje powodują globalną redystrybucję ciepła, rozpuszczonych gazów i składników odżywczych, co zmienia regionalne wzorce pogodowe i ekosystemy morskie.

Na źródła utrzymania i życie setek milionów osób żyjących wzdłuż wybrzeży Afryki Południowej, Australii i Brazylii mają wpływ prądy graniczne zachodnie występujące na półkuli południowej.

Profesor Moninya Roughan, współautor badania, powiedział, że temperatury oceanów w południowo-wschodniej Australii gwałtownie rosną. Ten trend ocieplenia jest czasami przełamywany przez okresy ekstremalnego ciepła. Na przykład w lutym roku 2022 pobito wszystkie rekordy dotyczące ciepła wód przybrzeżnych Sydney.

Globalne ocieplenie i dzika przyroda

Według Roughana, hotspoty oceaniczne obciążają przybrzeżne formy życia, co może powodować trwałą utratę siedlisk. Wzdłuż wschodniego wybrzeża ocieplenie rozszerzyło się dalej na południe, przynosząc ze sobą wiele gatunków.

Obejmuje to jeżowce migrujące do wód przybrzeżnych Tasmanii. Inwazja cieplejszej wody, a także jeżowce żywiące się wodorostami na tym obszarze przyczyniły się do zniszczenia lasów wodorostów. Miało to wpływ zarówno na lokalną turystykę, jak i przemysł rakowy.

Li powiedział, że pomimo nacisku w badaniach na półkulę południową, odkrycia mogą również rzucić światło na czynniki, które przyczyniają się do ocieplenia oceanów, a także morskie fale upałów w prądach granicznych zachodnich półkuli północnej, takich jak Prąd Zatokowy.

Li dodał, że wraz z ociepleniem atmosfery oceany również będą się ocieplać. W rezultacie należy stworzyć zestawy danych o wysokiej rozdzielczości, aby lepiej zrozumieć dynamiczne zachowanie globalnego transportu ciepła.

Może to pomóc w prognozowaniu i planowaniu skutków ocieplenia dla lokalnych społeczności, przemysłu i nie tylko w wyniku zmian klimatu, donosi Phys Org.


Opracowanie: irme.pl