GospodarkaKlimatPrzemysłŚrodowisko

Stabilność zasilania zagrożona z powodu kryzysu klimatycznego

Stabilność zasilania jest zagrożona z powodu katastrofy klimatycznej. Ekstremalne warunki pogodowe zwiększają ryzyko awarii źródeł zasilania. Na ilość energii produkowanej, transportowanej i zużywanej na całym świecie będą miały wpływ temperatura, opady, zmiany poziomu morza oraz częstotliwość i dotkliwość zdarzeń ekstremalnych.

Zużycie energii we współczesnym świecie

Wiele aspektów naszego istnienia zależy w dużej mierze od energii. Na przykład wykorzystujemy energię elektryczną do chłodzenia i oświetlenia. Do ogrzewania, gotowania i transportu wykorzystujemy paliwo. Liczne aspekty współczesnego życia, w tym zużycie wody, towary i usługi, transport, wzrost gospodarczy, użytkowanie gruntów i ekspansja populacji, są powiązane ze sposobem, w jaki produkujemy i wykorzystujemy energię. Ponad 84% emisji gazów cieplarnianych w Stanach Zjednoczonych przypisuje się produkcji i zużyciu energii, której większość pochodzi z paliw kopalnych.

Nasze zapotrzebowanie na energię prawdopodobnie wzrośnie wraz ze wzrostem temperatury, co zmieni naszą zdolność do niezawodnego wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej.

Systemy wodne i energetyczne są ze sobą powiązane. Pompowanie, przemieszczanie i uzdatnianie zarówno wody pitnej, jak i ścieków wymaga energii. Wiele dzisiejszych elektrowni wymaga do funkcjonowania wody chłodzącej. Bieżąca woda może generować energię elektryczną, która sama w sobie jest ważnym źródłem energii.

Na wzorce zużycia energii i wody będą miały wpływ zmiany opadów, większe niebezpieczeństwo suszy, mniejsze zaleganie śniegu oraz zmiany w czasie wiosennego topnienia śniegu.

Utrzymywanie włączonego zasilania

Zdolność do utrzymywania włączonych świateł wzrosła w zależności od prognoz pogody. Ponadto umożliwia firmom energetycznym synchronizację produkcji z okresami wysokiego popytu, kontrolowanie najwyższych cen i zwiększanie zysków. Jednak zmiana klimatu sprawia, że wszystko staje się znacznie trudniejsze. Silne wiatry, fale upałów, marznący deszcz, topniejące lodowce i śnieżne paczki to przykłady ekstremalnych zjawisk pogodowych, które mogą spowodować awarię niegdyś niezawodnych źródeł zasilania.

Zmiana klimatu

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) elektrownie jądrowe, wodne i cieplne na paliwa kopalne, które wykorzystują wodę do chłodzenia, wytwarzają 87% światowej energii, a nawet jedna trzecia z nich znajduje się w regionach o wysokim obciążeniu wodą. Zapewnienie dostaw ma kluczowe znaczenie dla przewidywania susz, przepływów strumieni i dostępności wody.

Przewidywanie prędkości wiatru i czasu nasłonecznienia ma kluczowe znaczenie dla energii słonecznej i wiatrowej, gdy mniej zależy na wodzie. W krajach o bardzo zmiennej pogodzie, takich jak Wielka Brytania, nadal trwają prace nad tym, chociaż cały czas się poprawia. Olbrzymie akumulatory i sprawdzone rozwiązania, takie jak magazynowanie pomp, które polega na pompowaniu wody z powrotem pod górę w nocy w celu wytworzenia energii wodnej w godzinach szczytu, mogą w pewnym stopniu pomóc w złagodzeniu tych problemów.

Jednak utrzymanie stałych dostaw energii elektrycznej w zmieniającym się środowisku jest wszędzie rosnącą trudnością, nawet bez ograniczenia dostaw gazu przez Rosję do Europy.


Opracowanie: irme.pl