Naukowcy NASA opracowali narzędzie, które może pomóc ograniczyć globalne ocieplenie i wykryć główne emisje metanu.
Zmniejszenie emisji metanu może pomóc w uniknięciu ocieplenia oceanu i jego katastrofalnego wpływu na społeczności i królestwa zwierząt.
Globalne ocieplenie i emisje metanu
Globalne ocieplenie i emisje metanu są głównym problemem ze względu na ich wpływ na środowisko, dotykając ludzi i zwierzęta.
Naukowcy NASA opracowali narzędzie, które może wykrywać poziomy metanu na całym świecie, co może być przydatne do szybkiego rozwiązania problemu i ograniczenia globalnego ocieplenia.
Według National Geographic globalne ocieplenie pogarsza się z powodu ciągłego spalania paliw.
Działania humanitarne przyczyniły się również do globalnego ocieplenia i zmiany klimatu.
Co więcej, Program Ochrony Środowiska ONZ stwierdził, że emisja metanu pogłębia wpływ zmian klimatycznych.
Raport wykazał, że metan jest potężnym zanieczyszczeniem i gazem cieplarnianym, który może przyczynić się do ocieplenia oceanów.
Tymczasem dodał, że metan pomaga tworzyć niebezpieczne zanieczyszczenia powietrza, które odpowiadają za 30% globalnego ocieplenia.
W raporcie dodano również, że ograniczenie emisji metanu może pomóc środowisku poprzez łagodzenie skutków zmiany klimatu.
Ekologowie opowiadali się za ograniczeniem metanu w krajach rozwijających się i zaangażowaniem w walkę z globalnym ociepleniem.
Nowe narzędzie
Według niedawnego raportu NASA opracowała nowe narzędzie, które może wykrywać emitery metanu. NASA wykorzystała Earth Surface Mineral Dust Source Investigation (EMIT), instrument do obserwacji wpływu pyłu unoszącego się w powietrzu na klimat Ziemi.
Artykuł został opublikowany na stronie Phys.org.
Okazało się, że NASA wykryła 50 punktów głównych poziomów metanu na całym świecie.
Według administratora NASA, Billa Nelsona, rozwój ten pomoże naukowcom zlokalizować wycieki metanu i jak szybko się z nimi uporać.
Badacz Andrew Thorpe wyjaśnił, że przekroczyło to ich oczekiwania na podstawie tego, co odkryli.
Thorne jest również częścią EMIT.
Narzędzie zaobserwowało 50 superemiterów metanu na świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.
Okazało się, że według raportu emisje pochodzą z paliw kopalnych, sektorów rolnictwa lub odpadów.
W raporcie wyjaśniono również, że narzędzie do badania źródeł pyłu mineralnego na powierzchni Ziemi, zainstalowane w lipcu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, może badać tylko obszary takie jak boisko do piłki nożnej.
Zdumiewające w urządzeniu jest to, że może wykrywać metan, dodając, że metan jest kluczowym czynnikiem globalnego wzrostu temperatury, wpływającym na królestwo zwierząt i lodowce.
Dzięki temu narzędziu ma potencjał do lokalizowania superemiterów na świecie ze znanych i nieznanych obszarów.
Mówi się, że w przeciwieństwie do dwutlenku węgla metan utrzymuje się w atmosferze przez prawie dekadę.
Główny naukowiec NASA, Kate Calvin, powiedział, że badanie EMIT (ang. Earth Surface Mineral Dust Source Investigation) może mierzyć i obserwować gazy cieplarniane napędzające zmiany klimatyczne.
Calvin jest również starszym doradcą klimatycznym. Raport dodał, że NASA wykryła następujące smugi metanu w różnych krajach:
- Meksyk, na południowy wschód od Carlsbad, basen permski, zarejestrował pióropusze metanu o długości do 3,3 km (dwie mile długości)
- Na południu Teheranu kompleks przetwarzania odpadów wykazał smugę metanu o długości 4,9 km (co najmniej trzy mile długości).
Opracowanie: irme.pl