KlimatNaturaŚrodowisko

Naukowcy ostrzegają, że znaki życiowe Ziemi są teraz „kodem czerwonym” w obliczu kryzysu środowiskowego i kryzysu klimatycznego

Według nowego badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, Ziemia jest w „kodzie czerwonym”, gdy ludzkość stoi w obliczu rosnącego zagrożenia kryzysem środowiskowym i ryzykiem kryzysu klimatycznego.

Opublikowany „Raport specjalny” podkreśla, że ​​obecne cierpienie ludzi prawdopodobnie pogorszy się z powodu wielu katastrof związanych z klimatem, w tym potwornych burz i ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów.

Zespół naukowy podkreśla, że ​​prawie połowa „znaków życiowych” Ziemi znajduje się w krytycznych warunkach ze względu na zwiększony wpływ zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia nie tylko na ludzi, ale także na globalne środowisko.

Oznacza to, że nadciągające zagrożenie podobno oferuje ludziom wybór; podejmowanie znaczących wysiłków na rzecz ochrony środowiska i klimatu lub stawienie czoła możliwości globalnego załamania społecznego w przyszłości.

W ostatnich latach klimatolodzy wielokrotnie przewidywali, że zwierzęta i różne morskie, lądowe ekosystemy są zagrożone lub wyginięciem do końca XXI wieku.

Prognozy te są generowane na podstawie symulacji wykorzystujących modele klimatyczne, które odzwierciedlają obecne elementy poważnej katastrofy środowiskowej i klimatycznej od czasu rewolucji przemysłowej.

Kod czerwony – ostrzeżenie

Raport specjalny został opublikowany w czasopiśmie BioScience w środę, 26 października, w którym William Ripple z Oregon State University i jego koledzy z USA i innych krajów doszli do wniosku, że planeta stoi w obliczu kolosalnego kryzysu klimatycznego.

Zespół wzywa również innych naukowców, obywateli i światowych przywódców do przeczytania Raportu Specjalnego i podjęcia niezbędnych działań w celu zapobieżenia skutkom zmian klimatycznych.

Ocena zbiega się z tegoroczną 30 rocznicą „Ostrzeżenia Światowych Naukowców dla ludzkości”, które pochodziło z podpisów ponad 1700 naukowców w roku 1992.

Podczas ich pierwotnego ostrzeżenia nastąpił już 40% wzrost globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Nowe badanie wykazało, że pogarszająca się sytuacja klimatyczna trwa nadal pomimo kilku pisemnych ostrzeżeń wydanych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu i niedawnego ostrzeżenia z prawie 15 000 sygnatariuszami ze 158 krajów.

Co więcej, Raport Specjalny jest zgodny z raportem Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) z czwartku 27 października, że ​​postęp w działaniach na rzecz klimatu jest niewystarczający.

W szczególności UNEP stwierdził, że społeczność międzynarodowa nadal nie spełnia celów porozumienia klimatycznego z Paryża lub traktatu paryskiego dotyczących osiągnięcia docelowej temperatury globalnej 1,5 stopnia Celsjusza.

Gazy cieplarniane

Terminy zmiana klimatu i globalne ocieplenie są często używane, jeśli chodzi o ocieplenie planety spowodowane uwięzionymi gazami cieplarnianymi.

ONZ, która stoi na czele Porozumienia Paryskiego, przyznaje, że działalność człowieka, taka jak spalanie paliw kopalnych i emisje gazów cieplarnianych, przyczynia się do takiego ocieplenia, przyspieszając naturalny proces efektu cieplarnianego.

Wielonarodowy, prawnie wiążący traktat, znany również jako Porozumienia Paryskie, został uzgodniony przez 196 krajów w Paryżu w r. 2015 i został wdrożony w listopadzie roku 2016.

Celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza, najlepiej do 1,5 stopnia Celsjusza, co jest porównywalne z poziomem sprzed epoki przemysłowej.


Opracowanie: irme.pl