CzłowiekNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Według nowego badania wzrost populacji ludzkiej prawdopodobnie doprowadził do masowego wyginięcia gigantycznych zwierząt, które 2000 lat temu wędrowały po Madagaskarze

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych gigantyczne zwierzęta, które niegdyś wędrowały po Madagaskarze 2000 lat temu, prawdopodobnie wyginęły 1000 lat temu z powodu mieszania się afrykańskich tubylców i imigrantów z Azji Południowo-Wschodniej w kraju wschodnioafrykańskim.

Wzrost populacji ludzkiej, działalność człowieka oraz gorętszy lub bardziej suchy klimat przyczyniły się do masowego wyginięcia zwierząt z Madagaskaru.

Olbrzymie lemury wielkości człowieka i olbrzymie słonie, które teoretycznie mogą dorastać do 10 stóp wysokości, nie były w stanie przetrwać wspomnianych czynników.

Naukowcy podkreślili przybycie migrantów, którzy przybyli z Borneo w Azji Południowo-Wschodniej, jak wynika z badania.

W szczególności dane sugerowały, że migranci to austronezyjskojęzyczni mieszkańcy południowego Borneo i przodkowie współczesnej populacji Madagaskaru.

W badaniu wykorzystano analizę genetyczną, aby znaleźć korzenie przodków ludu Madagaskaru.

Wyniki wykazały, że wyginięcie kolosalnych zwierząt Madagaskaru zbiegło się z boomem populacyjnym zarówno mieszkańców, jak i migrantów.

Naukowcy pobrali również próbki innych danych niegenetycznych z populacji Madagaskaru.

Nie jest jednak jasne, kiedy dokładnie ludność azjatycka podróżowała na Madagaskar.

Mimo to dowody są jasne, że mała grupa migrantów mieszała się z podobną wielkością populacji afrykańskiej na Madagaskarze 1000 lat temu, w tym samym okresie, w którym miało miejsce megafaunalne masowe wymieranie w tym kraju.

Inne badania potwierdziły również dowody na to, że gigantyczne zwierzęta zginęły w tym samym czasie, kiedy eksplodowała ludzka populacja Madagaskaru, a także inne zmiany stylu życia.

Gigantyczne wyginięcie zwierząt na Madagaskarze

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Current Biology w piątek 4 listopada, w którym ustalono, że utrata bioróżnorodności na Madagaskarze zbiegła się z ważnymi wydarzeniami demograficznymi.

Następujące punkty zostały znalezione przez naukowców z University of Massachusetts:

  • Azjatycka populacja licząca zaledwie kilkaset osobników była izolowana przez ponad 1000 lat.
  • Izolacja populacji ludzkiej zakończyła się około 1000 lat temu, gdy zmieszano ją z niewielką populacją afrykańską.
  • Nowa mieszana populacja Madagaskaru była świadkiem gwałtownej ekspansji demograficznej.
  • Wzrost liczby ludności wraz z rozległymi zmianami demograficznymi zbiegł się ze zmianami w krajobrazie Madagaskaru.

Analiza genetyczna

Konkluzja artykułu dotycząca masowego wymierania gigantycznych zwierząt na Madagaskarze rozpoczęła się w roku 2007, kiedy Jean-Aime Rakotoarisoa, archeolog z Uniwersytetu Antananarivo, wraz z grupą badaczy stworzyli projekt Madagascar Genetic and Ethnolinguistic.

Jego celem jest zbadanie od dawna kontestowanej kwestii pochodzenia Madagaskaru, głównej rdzennej grupy etnicznej Madagaskaru.

Istnieje od dawna pytanie o tożsamość, oś czasu i sposób, w jaki ludzie przybyli na Madagaskar, a także wpłynęli na masowe wymieranie, według Rakotoarisoa, cytowanego przez Science.

W latach 2007–2014 badacze udali się do 257 wiosek na wyspie, gdzie zebrali próbki śliny i inne dane z zakresu nauk społecznych dotyczące muzyki i lingwistyki.

Najbardziej godnym uwagi odkryciem jest stwierdzenie, że język malgaski jest podobny do języków austronezyjskich używanych na 7000 kilometrów przez Ocean Indyjski, co łączy je ze starożytną grupą Borneo.


Opracowanie: irme.pl