NaturaŚrodowisko

Dzień Borsuka

Borsuk

Dnia 6 października przypada Dzień Borsuka.

Dzień Borsuka ma za zadanie zmienić to w jaki sposób ludzie postrzegają borsuki. Zwierzęta te często padają ofiarą myśliwych, a ich populacja coraz bardziej się zmniejsza, choć wbrew powszechnej opinii wcale nie są szkodnikami.

Borsuk (Meles meles) to największy przedstawiciel rodziny łasicowatych zamieszkujący Europę. Może ważyć nawet 25 kg, ale przeciętnie jego masa ciała wynosi około 15 – 18 kg, przy czym samice są mniejsze od samców.

Długość ciała tego zwierzęcia dochodzi do 90 cm, a wysokość w kłębie między 25 cm a 35 cm. Co charakterystyczne w wyglądzie tego ssaka to czarno białe pasy na głowie, bez których trudno byłoby sobie go wyobrazić.

Z jego posturą oraz sylwetką trudno w nim szukać atlety. Z bieganiem i szybkim trybem życia drapieżnik ma na bakier. Każdy kto widział go w terenie wie, że nie jest skory do ucieczki. Jeśli jednak natknie się na przeciwnika, stara się go ominąć lub ignorować.

Borsuk to prawdziwy wszystkożerca. Chociaż z punktu widzenia systematyki borsuki są zaliczane do rzędu drapieżnych, to nie pogardzą żadnym kąskiem.

Borsuk, mimo swej różnorodnej diety, uchodzi za istnego czyściocha. Jego nora to szereg korytarzy poprzeplatanych ze sobą, tworzących istny labirynt możliwy do ogarnięcia tylko przez samego właściciela oraz budowniczego tych podziemnych konstrukcji. Ale co ciekawe, w kontekście utrzymywania czystości, oddzielne „pomieszczenia” są przeznaczone do codziennego funkcjonowania, oddzielne do wypróżniania, a jeszcze inne dla noworodków i młodych.

Borsuk to w zasadzie zwierzę obojętne dla naszego codziennego życia. Mieszka w lasach, w norach, z dala od ludzkich zabudowań. Funkcjonuje przede wszystkim w nocy i jest wszystkożercą, a przy tym potrafi dobrze zadbać o swoje zdrowie. Mimo tego obojętnego wpływu na zdrowie oraz życie ludzi nadal jest wpisany na listę zwierząt łownych.