KlimatŚrodowisko

Z badań wynika, że zmiany klimatyczne mogą zakłócić skuteczną kontrolę chorób przenoszonych przez owady

Zmiany klimatyczne są obwiniane za różne katastrofy ekologiczne, w tym susze, wyższe temperatury, zmieniające się wzorce pogodowe i ocieplenie oceanów.

Nowe badanie wykazało, że zmiana klimatu może również wpływać na zachowanie komarów, wskazując, że może to wpłynąć na inicjatywy mające na celu rozwiązanie problemu malarii w Afryce Południowej.

Przypadki malarii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że malaria jest chorobą zagrażającą życiu.

W raporcie zauważono, że pasożytom udaje się przenosić na osoby. Transmisja może pochodzić z ukąszeń.

WHO dodała, że w roku 2020 na całym świecie zarejestrowano ponad 241 milionów przypadków malarii, a liczba zgonów osiągnęła 627 000.

Ponadto WHO wyjaśniła, że region afrykański odpowiada za 95% przypadków malarii i 96% zgonów, a dzieci również cierpią na tę chorobę.

Zmiany klimatyczne i skuteczna kontrola chorób

Raport został opublikowany na stronie internetowej Phys.org.

W artykule wyjaśniono, w jaki sposób zmiana klimatu może wpłynąć na zachowanie i wzorce komarów.

Zmiana klimatu była przyczyną zmiany klimatu, pogody i temperatur opadów na lądzie. W związku ze zmieniającymi się czynnikami klimatycznymi badacze wyjaśnili, że skuteczne zwalczanie chorób przenoszonych przez owady będzie trudne.

Przy przewidywanym wzroście zagrożenia do r. 2035 ryzyko malarii może wzrosnąć, ponieważ wiadomo, że temperatury wynoszą 17⁰C i 35⁰C.

W raporcie zauważono, że RPA odnotowuje przypadki malarii w Limpopo (62% lokalnych przypadków), Mpumalanga i KwaZulu-Natal (6%).

Niepokojący jest wzrost temperatur w Afryce Południowej w ciągu ostatnich 50 lat. W raporcie wyjaśniono, że wzrost był niezwykły i szybszy niż oczekiwano.

W regionie Afryki Południowej w raporcie zauważono, że na tym obszarze występuje mniej chłodnych dni i częstsze ekstremalne i trudne warunki pogodowe.

Ponieważ komary uwielbiają temperatury od ciepłych do gorących, cieplejsza pogoda może być dla nich pomocna w rozwoju i zakażaniu chorób przenoszonych przez wektory.

I odwrotnie, zwiększające się opady mogą pomóc w zwiększeniu liczby obszarów lęgowych komarów.

Podczas gdy w artykule zwrócono uwagę na bezpośredni wpływ zmian klimatu na zachowanie komarów, w raporcie stwierdzono niejasne przenoszenie malarii.

Naukowcy badają teraz, w jaki sposób zmiany klimatu mogą wpłynąć na przypadki malarii.

Naukowcy badają, w jaki sposób zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na inicjatywy mające na celu wyeliminowanie malarii. Pokazali ważne rzeczy do rozważenia w związku między nimi:

  • Badacz powiedział, że wektor może rosnąć szybciej wraz ze wzrostem temperatury, zauważając, że komary lubią wysokie temperatury.
  • Pokazuje również, że komar może ugryźć i zarazić więcej ludzi z powodu zwiększonej hodowli.
  • Wraz z ociepleniem się pogody lub klimatu, w raporcie zauważono, że komary mogą przenikać lub atakować obszary wcześniej nieodpowiednie.

Ostatecznie naukowcy podkreślili, że jest jeszcze wiele do zrobienia.

Badacz zasugerował znaczenie ukierunkowanego nadzoru na obszarach malarii, który mógłby obserwować przenoszenie malarii w różnych mikroklimatach.

WHO dodała, że niektóre objawy malarii to gorączka, dreszcze i ból głowy, pojawiające się 10 do 15 dni po zarażeniu, co dodatkowo wyjaśnia znaczenie natychmiastowej pomocy medycznej po zarażeniu malarią.


Opracowanie: irme.pl