Środowisko

Francja jest coraz bliżej stworzenia największego na świecie sztucznego słońca

Sztuczne słońce o niespotykanych dotąd rozmiarach może wkrótce stać się rzeczywistością po tym, jak Chiny wyprodukowały kluczowy element ogromnego eksperymentu syntezy jądrowej w ramach międzynarodowego projektu z udziałem naukowców z wielu krajów.

Komponent zostanie wykorzystany w reaktorze termojądrowym do stworzenia największego na świecie sztucznego słońca, które potencjalnie może przewyższyć swoich poprzedników wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii i Japonii.

Największe na świecie sztuczne słońce

Reaktor termojądrowy, który będzie wykorzystywał wspomniany kluczowy komponent, nosi nazwę Międzynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termojądrowego (ITER) i jest budowany we Francji.

Według Newsweeka, jeśli eksperyment się powiedzie, stanie się największym działającym eksperymentalnym reaktorem termojądrowym na świecie.

Za kilka miliardów lat nasze Słońce umrze, ostygnie i rozszerzy się, by stać się czerwonym olbrzymem, docierając do Merkurego i Wenus, a być może do Ziemi. Naukowcy poinformowali, że gdy tak się stanie, fotosynteza zatrzyma się, a temperatury na naszej planecie drastycznie spadną, zabijając ludzi i niektóre inne zwierzęta.

Formacja Słońca i długość życia

Słońce jest istotną częścią naszego Układu Słonecznego, dostarczając nie tylko światła, ale także energii słonecznej, która ogrzewa planety, do których dociera. Na Ziemi światło słoneczne jest integralnym składnikiem fotosyntezy, procesu, który rośliny wykorzystują do produkcji własnego pożywienia. Ogólnie rzecz biorąc, dowody naukowe wskazują, że życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez Słońca.

Uformowane około 4,6 miliarda lat temu, 100 milionów lat przed Ziemią i naszym Układem Słonecznym, Słońce uformowało się w kolosalnej, wirującej chmurze pyłu i gazu zwanej mgławicą słoneczną. Według National Aeronautics and Space Administration (NASA), kiedy mgławica zapadła się pod wpływem własnej grawitacji, wirowała szybciej i spłaszczyła się do kształtu dysku.

Jednak Słońce w końcu umrze, jak wszystkie inne starty we wszechświecie, ponieważ zabraknie mu energii. NASA szacuje, że gwiazdy takie jak nasza płoną przez około 9 do 10 miliardów lat; oznacza to, że naszemu Słońcu pozostało jeszcze około 5 miliardów lat.

Potencjalne alternatywy

Od lat społeczność astronomiczna i entuzjaści kosmosu dyskutują o potencjalnych alternatywach dotyczących rychłej śmierci naszego Słońca, nawet jeśli przed nami jeszcze długa droga. Mimo to środki, takie jak produkcja sztucznego słońca, w tym jego kluczowego elementu, w największym na świecie eksperymencie syntezy jądrowej w przyszłości z udziałem Chin i Francji.

Ponadto naukowcy na całym świecie próbują również opracować te reaktory termojądrowe w celu stworzenia czystej i nieograniczonej energii, według Newsweeka. W poprzednich projektach Korea Południowa opracowała również sztuczne słońce, które działa przez 20 sekund, co zostało opisane w Nature World News w styczniu r. 2021.

Ponadto Wielka Brytania ma również własne sztuczne słońce, ustanawiając nowy rekord wytwarzania energii z reaktora termojądrowego w lutym r. 2021.

Co więcej, kolonizacja kosmosu jest kolejną zgłoszoną alternatywą zapewniającą przetrwanie i kontynuację rasy ludzkiej i cywilizacji. Pogląd ten został wysunięty przez amerykańskiego astronoma i planetologa Carla Sagana, który wyraził potrzebę poszukiwania życia pozaziemskiego przez ludzi, według Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej.


Opracowanie: irme.pl