KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Obszary chronione zapewniają ważne siedliska dla różnorodności biologicznej i bufor termiczny chroniący przed zmianami klimatycznymi

Niedawne badanie wykazało, że chronione obszary lądowe mają kluczowe znaczenie dla siedlisk, różnorodności biologicznej i buforu termicznego dla zmian klimatycznych.

Lasy są ważne dla środowiska i zwierząt. Ochrona lasów pomaga łagodzić skutki zmiany klimatu, globalnego ocieplenia i klęsk żywiołowych.

Ponadto społeczności mieszkające w pobliżu obszarów chronionych uważają, że jest to istotne dla ich utrzymania. W niektórych przypadkach lasy są również chronione, ponieważ odgrywają kluczową rolę podczas klęsk żywiołowych.

Z drugiej strony zmiany klimatu są poważnym problemem, wpływając na różnorodność biologiczną, siedliska i zwierzęta.

Obszary chronione a zmiany klimatu

Niedawno Global Assessment Report Studying Biodiversity and Ecosystem Services ujawnił, że zmiana klimatu stanowi zagrożenie dla różnorodności biologicznej, wskazując na stres termiczny, jakiego mogą doświadczać zwierzęta w wyniku ekstremalnych temperatur.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science Advances. Raport jest dostępny do przeczytania na stronie internetowej Phys.org.

Według badania zmiany klimatu powodują ekstremalne temperatury, które mogą powodować stres termiczny zwierząt. W raporcie zauważono jednak, że chronione obszary lądowe przyczyniają się do bufora termicznego przed pogarszającymi się skutkami zmiany klimatu.

Obszary chronione są ważnymi siedliskami dla zwierząt. W badaniu naukowcy podkreślili, że odgrywa kluczową rolę w ochronie środowiska i różnorodności biologicznej.

Co więcej, naukowcy odkryli, że obszary chronione przyczyniają się do obniżania temperatury powierzchni lądów, łagodząc ekstremalne skutki zmiany klimatu. W przeciwieństwie do obszarów niechronionych, naukowcy zauważyli, że obszary chronione mogą pomóc w zmniejszeniu dziennych rekordów temperatury.

Autor, dr Jia Gensuo, wyjaśnił, że efekt chłodzenia zapewniany przez obszary chronione jest niezbędny do ochrony zwierząt przed ekstremalnymi temperaturami lub upałami, zwłaszcza podczas długotrwałych i częstych fal upałów.

O dziwo, chronione obszary skutecznie zmniejszają i spowalniają ekstremalne upały lub ocieplenie. Naukowcy zauważyli, że było to jak naturalna klimatyzacja dla zwierząt.

Tymczasem autor badania, Pieter De Frenne, dodał, że obszary chronione mogą zapewniać cień zwierzętom, co jest prawdą, ponieważ lasy doświadczają ocieplenia makroklimatu.

Obszary chronione są pomocne w walce ze zmianami klimatycznymi lub łagodzą ich skutki dla społeczności i zwierząt. Jednak ważne jest, aby chronić więcej obszarów chronionych w wielu częściach świata.

Ocieplenie temperatur jest głównym problemem wielu naukowców ze względu na potencjalnie katastrofalne skutki dla wielu krajów. W rezultacie ochrona lasów i różnorodności biologicznej poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla może złagodzić zmiany klimatu i globalne ocieplenie.

Wpływ na zwierzęta  

Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) wyjaśnił, że zmiana klimatu może mieć wpływ na zwierzęta. Podnoszenie się i ocieplanie oceanów może mieć wpływ na zwierzęta wodne.

Zmieniające się ekstremalne warunki pogodowe i temperatury mogą mieć katastrofalne skutki dla dzikiej przyrody. Przedłużające się i dotkliwe susze mogą zagrozić egzystencji i siedliskom zwierząt. Wpływ zmiany klimatu może stanowić wyzwanie dla zwierząt.

W rezultacie organizacje ekologiczne i Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywają kraje do opracowania planów łagodzenia zmiany klimatu i zmniejszenia zanieczyszczenia węglem.


Opracowanie: irme.pl