NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Dwa gatunki żab górskich występujące w chronionym środowisku mogą wyginąć do roku 2055

Philoria richmondensis, foto: Adam Parsons

Chociaż dwa gatunki żab górskich mają chronione siedlisko w Gondwanie, badania wykazały, że mogą wyginąć do roku 2055.

Według miejskiej legendy żaba umieszczona w zimnej wodzie, która się zagotuje, nie zareaguje i zginie.

Chociaż to nieprawda, niedawne badanie przeprowadzone przez Southern Cross University wykazało, że gatunki żab górskich, które utknęły na niebiańskich wyspach, stoją w obliczu podobnej sytuacji z powodu zmian klimatu.

Nawet jeśli ich siedliska są dobrze chronione w parkach narodowych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Gondwany w pobliżu granicy Nowej Południowej Walii i Queensland, w badaniu oszacowano, że dwie z tych żab górskich, a mianowicie Philoria richmondensis i Philoria kundagungan, wyginą do roku 2055.

Żaby a zmiany klimatyczne

Liam Bolitho, doktor naukowiec z Southern Cross University powiedział, że nawet 91% ich niszy ekologicznej może szybko zniknąć w najgorszym scenariuszu trzech stopni ocieplenia.

Te żaby nie przetrwają w 50% ich obecnych siedlisk górskich, nawet przy obecnej trajektorii ocieplenia o 1,5 stopnia Celsjusza.

Bolitho jest głównym autorem badania.

Dodał, że ze względu na wyraźne powiązania z temperaturą otoczenia, dwufazowymi cyklami życiowymi i potrzebą wilgoci do rozmnażania, żaby są szczególnie podatne na zmiany klimatyczne.

Sześć żab górskich (Philoria), które należą do starożytnej linii żab, występuje tylko w chłodnych lasach deszczowych strefy umiarkowanej położonych w północnej Nowej Południowej Walii i na szczytach gór południowo-wschodniego Queensland w bardzo małych łatach.

W wyniku ich specjacji skupionej na biogeografii australijskich lasów deszczowych są one jedną z głównych wyjątkowych uniwersalnych wartości wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa.

Dr David Newell, kierownik projektu, powiedział, że te żaby są obecnie skutecznie uwięzione na wyspach na niebie, ponieważ nie są w stanie oddalić się od swoich miejsc lęgowych w górnym biegu rzeki.

Chociaż na potrzeby badania modelowano tylko dwa gatunki żab górskich, naukowcy są przekonani, że odkrycia odnoszą się do wszystkich gatunków ze względu na podobieństwa ekologiczne.

Newell powiedział, że bardzo niepokojące jest to, że jeden z tych gatunków, Philoria knowlesi, żaba górska Mount Ballow, która została opisana na początku tego roku, może wyginąć w ciągu 30 lat od jej odkrycia.

Pożary a siedliska

Liczne obszary siedlisk żab górskich zostały zniszczone podczas niszczycielskich pożarów w latach 2019–2020.

Lasy te nigdy wcześniej nie doświadczyły pożaru.

Newell powiedział, że są przekonani, że zmiana klimatu jest czynnikiem powodującym te zdarzenia.

Monitoring po pożarze wykazał, że nadal występują spadki, a także lokalne wymierania.

Pojawia się również nowe zagrożenie w postaci dzikich świń, które potrafią skutecznie zniszczyć siedlisko tych żab w ciągu kilku dni.

Dodał, że bez natychmiastowych działań żaby te wyginą w ciągu tego stulecia.

Uniwersytet Southern Cross rozpoczął program hodowli w niewoli o nazwie GRASP z pomocą rządu australijskiego Bushfire Recovery for Wildlife and Habitat, programu Saving our Species (SoS) rządu NSW, programu WWF Australia Rewilding Australia oraz parków narodowych NSW i Służby Dzikiej Przyrody.

Jak poinformował PhysOrg, celem programu jest przeprowadzenie translokacji ochronnych w celu wsparcia pozostałych populacji.

Badanie przeprowadzone przez Bolitho i Newella zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.


Opracowanie: irme.pl