NaturaŚrodowisko

Emisje metanu wskazują na największe na świecie wydarzenie masowego wymierania 260 milionów lat temu

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Chin, wydarzenia masowego wymierania, takie jak Wielka Śmierć 260 milionów lat temu, były pod wpływem aktywności wulkanicznej i uwalniania gazów cieplarnianych, takich jak emisje metanu. Badanie potwierdza, że takie emisje z dużych prowincji magmowych mogły przygotować grunt pod masowe wymieranie w późnym permie.

Wydarzenia masowego wymierania

Nowy artykuł został opublikowany w czasopiśmie Nature Communications 12 listopada ubr., w którym naukowcy znaleźli dowody na to, że duże ilości wysokotemperaturowych emisji metanu zostały wywołane przez masową aktywność wulkaniczną. Te szkodliwe dla klimatu gazy mogły częściowo wywołać lub pogorszyć prehistoryczne globalne ocieplenie i doprowadzić do serii erupcji wulkanów, które spowodowały wyginięcie.

W artykule stwierdzono, że emisje metanu z dużych prowincji magmowych mogą potencjalnie odgrywać rolę w globalnych zmianach środowiskowych, które są katalizatorami masowego wymierania w historii Ziemi. W tym kontekście naukowcy w nowym badaniu zbadali źródło metanu na podstawie próbek gazu z centralnego basenu Syczuanu w Chinach, który znajduje się w dużej prowincji magmowej Emeishan (ELIP).

Badanie dostarczyło dowodów na wysokie temperatury tworzenia się metanu z pomiarów skupisk metanu i sygnatur gazów szlachetnych pochodzących z płaszcza. Fundamentalną podstawą teoretyczną autorów jest założenie, że wielkie masowe wymieranie na Ziemi w ciągu ostatnich 500 milionów lat zbiegło się z erupcjami dużych prowincji magmowych.

Aktywności magmowe i gazy cieplarniane

Krótko mówiąc, nowe badania pokazują, że te apokaliptyczne wydarzenia były wynikiem połączenia działań magmowych i emisji gazów cieplarnianych. Podczas takich erupcji wulkanicznych do atmosfery emitowane były duże ilości gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan, co powodowało szybkie globalne ocieplenie.

Nagłe ocieplenie planety doprowadziło do śmierci ekosystemów wodnych i lądowych w okresie geologicznym późnego permu około 260 milionów lat temu, zabijając 90% wszystkich żyjących wówczas gatunków.

Dr Zheng Zhou, główny autor badania i starszy wykładowca na Uniwersytecie Lancaster, stwierdził, że w historii Ziemi pod ziemią były zakopywane duże ilości materii organicznej lub paliw kopalnych. Jednak działalność wulkaniczna mogła uwolnić bardzo duże ilości metanu pochodzącego z ropy naftowej lub innej materii organicznej w wyniku ogrzewania z pióropuszy płaszcza, cytuje Phys.org.

Następne wydarzenie masowego wymierania

Znaczenie badania nie polega na potwierdzeniu wystąpienia kolejnego zdarzenia masowego wymierania, ale raczej na oznakach i czynnikach, które do niego doprowadzą, takich jak obecność nienormalnych emisji metanu i aktywności wulkanicznej.

W ciągu ostatniego roku na świecie miało miejsce kilka znaczących erupcji wulkanów. Do takich wydarzeń należy erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, która wyzwoliła potężną falę atmosferyczną i sejsmiczną, a także tsunami na dużą skalę w styczniu roku 2022.

Z drugiej strony największy na świecie aktywny wulkan Mauna Loa na Hawajach wybuchł pod koniec listopada, emitując w powietrze chmurę lawy i pyłu wulkanicznego. Urzędnicy w środę, 30 listopada, powiedzieli, że lawa może dotrzeć do drogi łączącej wschodnią i zachodnią część wyspy przez co najmniej dwa dni, podaje CNN.


Opracowanie: irme.pl