NaturaŚrodowisko

Mikroplastiki odkryte w Zatoce Monterey wpływają negatywnie na wodę morską, ptaki i sardele

Według ostatnich badań naukowcy odkryli, że mikroplastik jest obecny w Zatoce Monterey, wpływając na wodę morską i obecny w przewodach pokarmowych pospolitych morsów, ptaków morskich i sardeli.

Naukowcy i ekologowie wyrazili zaniepokojenie pojawieniem się zanieczyszczenia mikroplastikiem w wodzie morskiej i innych morskich systemach wodnych. Skutki mikrodrobin plastiku mogą mieć bowiem negatywny wpływ na organizmy wodne i ludzi.

Według NOAA National Ocean Service mikrodrobiny plastiku to małe kawałki plastiku o długości mniejszej niż pięć milimetrów, co pokazuje, że plastik jest jednym z najczęstszych zanieczyszczeń w morskich systemach wodnych.

National Ocean Service dodała, że mikroplastik może pochodzić z różnych źródeł. Niektóre z najczęstszych źródeł mikrodrobin plastiku to większe tworzywa sztuczne i mikrokulki używane w produktach do pielęgnacji ciała.

Mikroplastik w zatoce Monterey

Niedawne badanie wykazało, że mikroplastik w zatoce Monterey Bay może wpływać na zdrowie zwierząt, powodując potencjalne zaburzenia hormonalne i uszkodzenia przewodu pokarmowego.

W badaniu wykorzystano spektroskopię Ramana do testowania i poszukiwania aktywności estrogenowej. W badaniu przyjrzano się również próbkom wody morskiej z Santa Cruz i Moss Landing. Znaleźli dwie mikrocząsteczki na każde 1000 litrów.

Odkrycia wyjaśniły, że sardele mogą prawdopodobnie stać się ofiarami mikrocząstek wpływających na ich układ trawienny.

Naukowcy dodali również, że kolejnym krokiem w badaniu jest zbadanie, w jaki sposób mikrocząsteczki mogą wpływać na ptaki.

Według raportu badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Environmental Pollution i można je przeczytać na stronie internetowej Phys.org.

Niepokojące odkrycia wykazały, że zwierzęta w okolicy (sardele i morsy zwyczajne) odkryły mikroplastik w swoich przewodach pokarmowych. W raporcie naukowiec powiedział, że:

  • Stwierdzono, że 100% szczurów pospolitych ma mikrocząsteczki w przewodzie pokarmowym.
  • Stwierdzono, że 58% anchois ma mikrocząsteczki w przewodzie pokarmowym.
  • Badaczka odkryła również skład tworzyw sztucznych: 70% cząstek mikroplastiku to włókna, a 57% to tworzywa sztuczne.
  • Badanie wykazało, że sardele mogą przyczyniać się do powstawania mikroplastików występujących w pospolitych muszli, ponieważ sardele są pożywieniem mrówek.

Badania wyjaśniły, że maleńkie cząsteczki mikroplastiku mogą powodować zaburzenia hormonalne zwierząt i wpływać na ich zdrowie reprodukcyjne i immunologiczne.

Absolwent UC Santa Cruz (UCSC ), Sami Michishita, przeprowadził badanie, które pomogło zrozumieć rozpowszechnienie mikrodrobin plastiku wśród zwierząt w Zatoce Monterey. Głównym autorem badania jest Myra Finkelstein, profesor toksykologii środowiskowej w UCSC.

Badania wyjaśniły, że tworzywa sztuczne mogą wpływać na oceany, co jest palącym problemem środowiskowym. W rezultacie organizacje ekologiczne nakłaniają przedsiębiorstwa i kraje do ograniczenia zużycia plastiku ze względu na jego wpływ na środowisko, zwłaszcza systemy wody morskiej. Ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych może pomóc złagodzić wpływ zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

W związku z wpływem mikrodrobin plastiku kraje muszą opracować politykę mającą na celu zmniejszenie zużycia plastiku.


Opracowanie: irme.pl