CzłowiekEkologiaKlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Projekt umowy ONZ dotyczącej ochrony przyrody wzywa do ochrony 30% Ziemi i bogate kraje do przekazania 30 miliardów dolarów do r. 2030

W ciągu ostatnich dwóch tygodni zaproponowano projekt porozumienia ONZ w sprawie ochrony przyrody, którego celem jest ochrona 30% powierzchni Ziemi. Zachęca również bogate narody do przekazywania 30 miliardów dolarów każdego roku krajom rozwijającym się, aby pomóc im w realizacji ich celów w zakresie zapobiegania utracie różnorodności biologicznej i przyrody.

W obliczu zmian klimatu i globalnego ocieplenia ONZ i jej współpracownicy dążą do zapobieżenia katastrofie ekologicznej do końca roku 2030.

Umowa ONZ

Konferencja Narodów Zjednoczonych na temat różnorodności biologicznej (COP 15) zgromadziła ponad 10 000 osób, w tym działaczy na rzecz ochrony środowiska, naukowców i urzędników państwowych z całego świata. Spotkanie, które odbywało się od 7 do 19 grudnia w Montrealu w Kanadzie, miało na celu omówienie postępów w realizacji Porozumienia Paryskiego i zawarcie paktu z naturą w celu zachowania kluczowych ekosystemów na Ziemi.

Wydarzenie kierowane przez ONZ składa się również z przedstawicieli prawie 200 krajów, którzy mają nadzieję na opracowanie planu i uzgodnienie jednolitego stanowiska wobec zmian klimatu i globalnego ocieplenia, w szczególności przywrócenia zniszczonej przyrody i różnorodności biologicznej naszej planety do końca dekady. Jednak oprócz projektu umowy ONZ dotyczącej ochrony przyrody jest jeszcze wiele do zrobienia.

Szczyt COP 15 przyniósł również następujące postępy lub dyskusje poczynione po spotkaniu świata w Montrealu, pochylając się nad wspólnym nowym zestawem celów jako wytyczną dla globalnych działań do 2030 r. w celu powstrzymania utraty przyrody i różnorodności biologicznej:

  • konceptualizacja ram dla realizacji wspomnianych celów
  • adresowanie celów do rozwiązania istniejących problemów, takich jak nadmierna eksploatacja, zanieczyszczenie środowiska i inne
  • stworzenie planu, który chroni prawa ludności tubylczej i uznaje ich wkład
  • finansowanie projektów lub działań związanych z różnorodnością biologiczną

Porozumienie Paryskie

Często nazywane Porozumieniami Paryskimi lub Paryskimi Porozumieniami Klimatycznymi Porozumienie Paryskie wymaga od krajów członkowskich reagowania i podejmowania znacznych wysiłków w walce z kryzysem klimatycznym i ociepleniem planety. W tym kontekście pod przewodnictwem ONZ Traktat Paryski ma na celu obniżenie globalnej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza.

Takie środki można osiągnąć poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych, łagodzenie spalania paliw kopalnych, odstąpienie od wylesiania i inne szkodliwe dla środowiska działania człowieka. Sporządzone w r. 2015 paryskie porozumienie klimatyczne weszło w życie w r. 2016 i obejmowało ponad 190 krajów członkowskich.

Zagrożone ekosystemy

W styczniu r. 2020 badanie opublikowane w czasopiśmie Philosophical Transactions of the Royal Society B potwierdziło, że szybka antropogeniczna zmiana klimatu lub zmiana klimatu wywołana przez człowieka wpływa na ekosystemy na całym świecie.

Po rewolucji przemysłowej przełom początku XXI wieku przyniósł względny wpływ zagrożenia klimatycznego na ziemską biosferę, na którą wpływ miało zwiększone zakwaszenie oceanów i ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

Ten sam temat był, jak wspomniano wcześniej, w centrum dyskusji na szczycie COP 15. Pomimo pojawienia się projektu umowy ONZ dotyczącej przyrody, raporty sugerują, że uczestnicy nadal dyskutowali o niektórych obszarach, w tym o tym, ile wniosą bogate narody, jak cytuje Phys.org.


Opracowanie: irme.pl