EkologiaŚrodowisko

Alarmujące badanie pokazuje, że 710 bilionów cząstek mikroplastiku na polach uprawnych zanieczyszcza żywność

Według badań europejskie pola uprawne należą do największych zbiorników mikroplastiku na świecie, a ich gleba zawiera szacunkowo 710 bilionów cząstek. Ponieważ rośliny pochłaniają składniki odżywcze z gleby, cząsteczki te również osadzają się w żywności.

Mikroplastiki są wszędzie na planecie. Są nie tylko powszechne w wodzie; są również szeroko rozproszone w glebach lądowych i mogą nawet znaleźć drogę do żywności dla ludzi.

Osady ściekowe to produkt odpadowy pozostały po oczyszczeniu ścieków komunalnych. Osad jest często używany jako nawóz organiczny w Stanach Zjednoczonych i Europie, ponieważ jest zarówno kosztowny w utylizacji, jak i bogaty w składniki odżywcze.

Zbiorniki mikroplastiku i 710 bilionów cząstek

Około 40% osadów ściekowych produkowanych każdego roku w Europie, które szacuje się na 8 do 10 milionów ton, jest rozprowadzane na gruntach rolnych. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Cardiff University, w wyniku tej praktyki europejskie pola uprawne mogą stać się największym światowym rezerwuarem mikrodrobin plastiku.

W związku z tym około 86 bilionów do 710 bilionów mikrocząstek plastiku, czyli od 31 000 do 42 000 ton, rocznie zanieczyszcza pola uprawne w Europie.

Naukowcy odkryli, że jedna oczyszczalnia ścieków w południowej Walii w Wielkiej Brytanii odbiera codziennie do 650 milionów cząstek mikroplastiku, z których każda ma rozmiar od 1 mm do 5 mm. Zamiast uwolnić się wraz z czystą wodą, wszystkie te cząsteczki trafiły do osadu ściekowego, który stanowi około 1% całkowitej masy.

Catherine Wilson, zastępca dyrektora Hydro-środowiskowego Centrum Badawczego z Cardiff University, powiedziała, że jest prawdopodobne, że ilość mikrodrobin plastiku, które trafiają na pola uprawne, jest niedoszacowana.

Według Jamesa Lofty’ego, dr. badacza w Hydro-Environmental Research Centre, stężenie mikrodrobin plastiku na glebach pól uprawnych w Europie jest porównywalne z ilością odkrytą w wodach powierzchniowych oceanów. Lofty jest głównym autorem badania.

Według badań przeprowadzonych przez Wilsona i Lofty’ego, Wielka Brytania ma najwyższe stężenie mikrodrobin plastiku w Europie, gdzie każdego roku na polach uprawnych jest rozpraszanych od 500 do 1000 cząstek mikroplastiku.

Badanie przeprowadzone przez Lofty’ego, Wilsona i kilku współpracowników zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Environmental Pollution.

Skutki występowania mikroplastiku

Mikroplastiki mogą jednak uwalniać niebezpieczne chemikalia do gleby, zanim zostaną wypłukane. Według Lofty, mikroplastiki mogą wchłaniać inne toksyczne substancje, co pozwala im w zasadzie dojechać na pola uprawne, gdzie mogą przedostawać się do gleby, a ponadto są wytwarzane z potencjalnie szkodliwych chemikaliów, które mogą być uwalniane do środowiska podczas rozkładu.

Wysoka zawartość kadmu. Mary Beth Kirkham, agronom z Kansas University, odkryła w 2020 roku, że tworzywa sztuczne są wykorzystywane jako wektor dla roślin do wchłaniania szkodliwych chemikaliów, takich jak kadm. Według Kirkhama liście pszenicy roślin, w których gleba zawierała plastik, zawierały znacznie więcej kadmu niż rośliny rosnące w glebie bez plastiku.

Chude Dżdżownice. Według badań mikroplastiki mogą również hamować wzrost dżdżownic. Nie ma pewności co do przyczyn tej utraty wagi, ale jedna z teorii sugeruje, że mikrodrobiny plastiku mogą utrudniać pracę przewodu pokarmowego dżdżownic, uniemożliwiając im wchłanianie składników odżywczych, a tym samym hamując ich wzrost.

Zdaniem naukowców dżdżownice mają kluczowe znaczenie dla utrzymania gleby w dobrej kondycji, więc ma to również niekorzystny wpływ na szersze środowisko. Ich aktywność rycia poprawia odprowadzanie wody, zapobiega erozji, napowietrza glebę i przetwarza składniki odżywcze.

Jabłka, marchewki. Ponadto cząsteczki mogą bezpośrednio zanieczyszczać uprawy żywności. W Katanii na Sycylii we Włoszech mikroplastiki i nanoplastiki znaleziono w produktach sprzedawanych przez lokalnych sprzedawców, a także w owocach i warzywach kupowanych w supermarketach. Marchew miała najwyższe stężenie mikrodrobin plastiku spośród badanych warzyw, a jabłka były najbardziej skażonymi owocami.

Mniejsze niż komórki oraz idealne do pobierania przez rośliny

Według Peijnenburga, profesora toksykologii środowiskowej i bioróżnorodności na Uniwersytecie w Leiden, rośliny uprawne pochłaniają cząsteczki nanoplastiku z otaczającej wody i gleby przez małe pęknięcia w korzeniach. Cząsteczki nanoplastiku to mikroskopijne fragmenty o wielkości od 1 nm do 100 nm, czyli około 1000 do 100 razy mniejsze niż ludzka komórka krwi.

Z analizy wynika, że większość mikrodrobin plastiku gromadziła się w korzeniach roślin, z wyjątkiem bardzo małej ilości, która docierała do pędów. Ostrzega, że ryzyko spożycia mikrodrobin plastiku byłoby wyższe w przypadku warzyw korzeniowych, takich jak marchew, rzodkiewka i rzepa, niż w przypadku warzyw liściastych, takich jak sałata i kapusta, gdzie stężenie plastiku byłoby prawdopodobnie stosunkowo niskie.

Peijnenburg wraz ze swoimi współpracownikami odkrył, że stężenie mikrodrobin plastiku w sałacie i pszenicy było 10 razy niższe w porównaniu z otaczającą je glebą. Zespół kierowany przez Peijnenburga odkrył, że tylko najmniejsze cząstki są wchłaniane przez rośliny, podczas gdy większe nie.

Jednak wiele mikrodrobin plastiku będzie stopniowo niszczeć i rozpadać się na nanocząsteczki, co czyni je doskonałym źródłem pobierania przez rośliny.

Według Peijnenburga wchłanianie cząstek mikroplastiku nie wydaje się hamować wzrostu upraw. Minie kilka dekad, zanim tworzywa sztuczne zostaną całkowicie wyeliminowane ze środowiska – kontynuował.

Mikroplastik

Chociaż wpływ spożywanych tworzyw sztucznych na zdrowie ludzi wciąż nie jest w pełni poznany, niektóre badania wykazały już, że mogą one być negatywne. Substancje chemiczne stosowane do produkcji tworzyw sztucznych mogą wpływać na hormony regulujące funkcje hormonalne oraz wzrost i rozwój człowieka.

Według raportów BBC chemikalia związane z tworzywami sztucznymi są powiązane z kilkoma innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak rak, choroby serca i upośledzony rozwój płodu.

Według analizy przeprowadzonej przez University of Hull w Wielkiej Brytanii, wysoki poziom spożywanych mikrodrobin plastiku może również powodować uszkodzenie komórek, co może powodować stany zapalne i reakcje alergiczne. Analiza została opublikowana w Journal of Hazardous Materials.


Opracowanie: irme.pl