NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Badanie wykazało, że brązowe algi pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają go w postaci śluzu

Wiadomo, że algi brunatne należą do dużej grupy eukariotycznej zwanej Heterokontophyta, organizmów, które są wyraźnie odrębne, ponieważ mają chloroplasty otoczone czterema błonami.

Nazywane czasem phaeophyceae lub brunatnicami, różne gatunki brunatnic już wcześniej przypisywano im przynoszące korzyści zdrowotne, mogą być wykorzystywane do wytwarzania różnych produktów i są ważne dla środowiska.

Teraz nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Niemiec wykazało, że wodorosty brunatne usuwają dwutlenek węgla z globalnego cyklu i uwalniają część gazu cieplarnianego do środowiska w postaci śluzu.

Zespół naukowców stwierdził, że śluz jest trudny do rozbicia dla innych żywych organizmów w oceanie.

W nowym artykule zidentyfikowano, że w szczególności gatunek glonów jest odpowiedzialny za ten proces.

Algi brunatne przetwarzają węgiel

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) 30 grudnia r. 2022 przez naukowców z Instytutu Mikrobiologii Morskiej im. Maxa Plancka.

Zespół badawczy ujawnia, że śluz alg zwany fukoidanem, gatunkiem brunatnic, może usuwać z atmosfery do 550 milionów ton dwutlenku węgla każdego roku.

Odkrycia potwierdzają dowody na to, że brunatnice są „prawdziwymi cudownymi roślinami”, jeśli chodzi o pochłanianie węgla z powietrza; pod tym względem przewyższają nawet lasy na lądzie i ostatecznie odgrywają znaczącą rolę w atmosferze i naszym klimacie, czytamy w Phys.org.

Krótko mówiąc, glony żywią się węglem i wykorzystują go do wzrostu. Następnie uwalnia wchłonięty gaz z powrotem do wody morskiej.

Główny autor Instytutu Maxa Plancka, Hagen Buck-Wiese, stwierdził w komunikacie prasowym, że wydalanie brązowych alg jest bardzo złożone i trudne do zmierzenia.

Jednak dzięki metodzie zespołu byli w stanie określić, że śluz algowy fucoidan był szczególnie skuteczny, jeśli chodzi o usuwanie węgla, donosi Carbon Herald.

Dwutlenek węgla i globalne ocieplenie

Od lat dwutlenek węgla jest jednym z wiodących gazów cieplarnianych, które przyspieszają efekt cieplarniany i globalne ocieplenie, czego skutkiem jest ciągły globalny problem zmian klimatycznych.

W związku z tym węgiel był przedmiotem różnych działań środowiskowych na całym świecie, w tym porozumienia paryskiego kierowanego przez ONZ lub porozumienia klimatycznego z Paryża.

Według analizy przeprowadzonej przez National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), światowa średnia dla Ziemi pod względem ilości dwutlenku węgla w atmosferze wyniosła 414,72 części na milion w roku 2021, osiągając nowy rekord pomimo powtarzającego się efektu pandemii COVID-19.

Rekord z r. 2021 był piątym najwyższym rocznym wzrostem w 63-letnim rekordzie NOAA.

Jednak to oznaczenie może ulec zmianie w zaktualizowanych raportach NOAA z 2022 roku.

Co więcej, różne badania wykazały, że dwutlenek węgla przyczynia się do globalnego ocieplenia na niespotykanym dotąd poziomie.

Niekontrolowane, spowodowane przez człowieka emisje gazów cieplarnianych i spalanie paliw kopalnych spowodowały wykładniczy wzrost ocieplenia planety w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Chociaż ograniczenie tej działalności człowieka jest konieczne, ostatnie badania nad algami brunatnymi są znaczące.


Opracowanie: irme.pl