KlimatŚrodowisko

Według naukowców, zmiany klimatu nie mogą sprawić, że ekstremalne zjawiska pogodowe znikną

Zdaniem naukowców zmiana klimatu nie sprawi, że ekstremalne zjawiska pogodowe znikną.

Niedawne stwierdzenie tylko potwierdza wcześniejsze przewidywania, że kryzys klimatyczny tylko pogorszy sytuację.

W ostatnich latach klimatolodzy ostrzegali, że zmiany klimatyczne będą się utrzymywać i nie wskazywali, że zjawiska pogodowe, w tym zimowe burze, zamiecie śnieżne i fale upałów, znikną.

Ekstremalne zdarzenia pogodowe

Naukowcy stwierdzili, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak zamieć w Buffalo pod koniec grudnia 2022 r., mogą występować częściej i bardziej intensywnie, ponieważ klimat planety nadal się zmienia, jak cytuje Phys.org.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) ten obciążający efekt jest spowodowany ociepleniem średnich temperatur powietrza na całym świecie od dziesięcioleci.

Amerykańska agencja wyjaśnia, że ocieplenie powoduje, że atmosfera zatrzymuje więcej pary wodnej w niektórych miejscach, zwiększając potencjalną szansę na ekstremalne opady deszczu i śniegu.

Zmiany klimatu: pogoda i klimat

Według Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) badania naukowe wykazały, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów i duże burze, mogą stać się częstsze lub bardziej intensywne z powodu zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka.

Te pogarszające się zjawiska naturalne są głównie wynikiem wzrostu średnich temperatur na świecie lub globalnego ocieplenia, które prowadzi do zmian wzorców pogodowych.

EPA ostrzega, że długoterminowe zmiany klimatu mogą bezpośrednio lub pośrednio wpływać na różne aspekty społeczeństwa w potencjalnie destrukcyjny sposób.

Na przykład wyższe średnie temperatury mogą zwiększyć koszty klimatyzacji i przyspieszyć rozprzestrzenianie się chorób, takich jak borelioza, ale mogą również poprawić warunki dla pączkowania niektórych upraw.

Ekstremalna pogoda XXI wieku

Jedną z najbardziej widocznych konsekwencji globalnego ocieplenia jest wzrost częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W Stanach Zjednoczonych liczba i siła fal upałów, obfitych opadów i dużych huraganów wzrosła, informuje National Climate Assessment, cytowaną przez Center for Climate and Energy Solutions (C2ES).

NOAA poinformowała, że w okresie od stycznia r. 2000 do stycznia r. 2022 w całych Stanach Zjednoczonych odnotowano następujące ekstremalne zjawiska pogodowe:

  • silna burza
  • silne mrozy
  • powódź
  • pożary
  • burza śnieżna
  • burza tropikalna

W przypadku burz i susz C2ES stwierdził, że podnoszenie się poziomu mórz zwiększa siłę sztormów przybrzeżnych, a ocieplenie może powodować większe obciążenie zaopatrzenia w wodę podczas susz.

W odniesieniu do oceny naukowcy z innych badań przewidzieli nawet, że warunki te mogą ulec dalszej eskalacji do końca XXI wieku, jeśli nie podejmiemy znaczących działań, takich jak ograniczenie szkodliwych dla klimatu emisji.

Zmiany klimatu zwiększają ekstremalne warunki pogodowe

Wśród kontestacji ze strony niewierzących naukowcy wykryli silniejszy związek między ociepleniem planety a jej zmieniającymi się wzorcami pogodowymi; z naciskiem, że według Funduszu Obrony Środowiska (EDF) zmiany klimatu zwiększają ekstremalne warunki pogodowe.

EDF zwraca jednak uwagę, że trudno jest określić, czy zmiana klimatu nasiliła określone zjawisko pogodowe.

Niemniej jednak trend jest wyraźny, że świat doświadcza gorętszych fal upałów, bardziej suchych susz, większych sztormów i większych opadów śniegu.


Opracowanie: irme.pl