NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Nowe badanie pokazuje, że lasy deszczowe Amazonii nadal są degradowane przez człowieka

© źródło: www.polityka.pl

Las deszczowy Amazonii jest obecnie jednym z największych na świecie pochłaniaczy dwutlenku węgla i emiterem tlenu, regulujących globalny obieg tych pierwiastków.

Jednak nowe badanie ujawniło na początku tego tygodnia, że pozostałe drzewa amazońskie są degradowane przez działalność człowieka, w tym wylesianie i miejskie użytkowanie gruntów. Pojęcie degradacji lasów w regionie jest często pomijane, stwarzając dalsze zagrożenia w przyszłości.

Oprócz czynników antropogenicznych lub wywołanych przez człowieka, zmiana klimatu i globalne ocieplenie również przyczyniają się do upadku wspomnianych ogromnych obszarów zalesionych w Ameryce Południowej. Sama Amazonia może sobie poradzić z tymi naturalnymi czynnikami degradującymi, jednak złożony efekt naszych działań niszczących środowisko w ostatnich dziesięcioleciach zmienił jej krajobraz, który przez długi czas stał sam.

W ostatnich latach kraje Ameryki Południowej, takie jak Brazylia, doświadczyły cofania się Amazonki, zwłaszcza z powodu rozbudowy osadnictwa i infrastruktury, w tym dróg i autostrad. W tym kontekście ekolodzy i organizacje międzynarodowe, takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, zwróciły uwagę na zagrożenie, przed jakim stoi Amazonka w związku z kryzysem klimatycznym.

Degradacja lasów deszczowych Amazonii

Nowy artykuł został opublikowany w czasopiśmie Science w piątek 27 stycznia, w którym naukowcy z różnych instytucji, w tym z University of Campinas i Amazon Environmental Research Institute, odkryli, że do 38% pozostałych drzew amazońskich zostało dotkniętych działalnością człowieka.

Jeśli wylesianie polega na niszczeniu drzew, degradacja lasów jest raczej „procesem”, który wpływa na pozostałe lasy, przede wszystkim poprzez różne czynniki, w tym te pierwsze i inne czynniki, takie jak susza. Proces degradacji może ostatecznie doprowadzić do „spiralnej pętli sprzężeń zwrotnych”, według Josa Barlowa, profesora nauk o ochronie przyrody na Uniwersytecie Lancaster, który powiedział Newsweekowi.

Przed publikacją badania w piątek Światowe Forum Ekonomiczne przytoczyło następujące ustalenia dotyczące lasów deszczowych Amazonii:

  • Około 2 milionów kilometrów kwadratowych drzew zostało wylesionych lub zdegradowanych.
  • Odbudowa lasów jest ważna, aby zapobiec osiągnięciu przez lasy deszczowe punktu krytycznego, który mógłby doprowadzić do emisji ponad 200 miliardów ton dwutlenku węgla do atmosfery.
  • Przywrócenie wymaga inwestycji, planowania, monitorowania i silnego zaangażowania rządu.

Największy pochłaniacz węgla

Las deszczowy Amazonii był kiedyś uważany za największy pochłaniacz dwutlenku węgla na Ziemi. Jednak naukowcy stwierdzili, że części lasów emitują obecnie więcej dwutlenku węgla, niż są w stanie wchłonąć, częściowo z powodu rosnącego tempa wylesiania. Według Rady Stosunków Zagranicznych (CFR) naraża to bogatą różnorodność biologiczną lasów deszczowych na wyższe temperatury i zwiększone ryzyko pożarów.

Oznacza to, że wspomniane czynniki klimatyczne i antropogeniczne przyjęły tytuł lasów deszczowych Amazonii jako światowego regulatora obiegu wody i zarządzania dwutlenkiem węgla. W szczególności CFR podkreśla, że wylesianie może również zakłócić wzorce opadów w regionie, co zostało powiązane z suszą w środkowej i południowej Brazylii.

W styczniu r. 2022 Brazylia znalazła się na gorącym miejscu w oczach społeczności międzynarodowej, ponieważ dane rządowe podobno ujawniły, że kraj ten utracił znaczną część terytorialną, która jest częścią lasów deszczowych Amazonii.


Opracowanie: irme.pl, foto: www.polityka.pl