NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Badania ujawniają, że środowiskowe DNA pomaga określić rozmieszczenie i populację zagrożonych gatunków

Populacja rzadkiego gatunku ryb o nazwie Rhodeus atremius suigensis została zagrożona. W nowym badaniu wykorzystano środowiskowe DNA do monitorowania wspomnianego gatunku w Japonii.

Wczesne wykrywanie pomogłoby naukowcom i badaczom opracować plan monitorowania, zwłaszcza gdy gatunek jest uważany za zagrożony.

Zastosowanie eDNA jest ważne w określaniu gatunków rodzimych i inwazyjnych.

Monitoring zagrożonych gatunków

EDNA ma kluczowe znaczenie dla zachowania i ochrony gatunków wodnych.

Według nowego raportu opublikowanego w witrynie internetowej Phys.org, naukowcy z Uniwersytetu Okayama w Japonii zastosowali eDNA do określenia populacji i rozmieszczenia Rhodeus atremius suigensis.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Landscape and Ecological Engineering.

Ponadto w badaniu przyjrzano się obfitości wspomnianych ryb w rzece Ashida znajdującej się w Fukuyamie w Japonii.

Ostatnie badania opublikowane w Springer Link wyjaśniły, że Rhodeus atremius suigensis to gorzknik zagrożony wyginięciem na Równinie Okayama w Japonii.

Monitorowanie wspomnianych zagrożonych ryb to trudne zadanie. Dzięki eDNA naukowcy odnotowali rozmieszczenie i liczebność Rhodeus atremius suigensis.

Naukowcy dodali, że wynik przyczyni się do innych badań.

Zgodnie z badaniem, prof. Kazuyoshi Nakata, kierownik badania z Uniwersytetu Okayama, wyjaśnił, że wyniki będą pomocnym punktem odniesienia dla działań na rzecz ochrony przyrody.

Pipefish w Afryce Południowej

Niedawno Nature World News poinformowało, że eDNA było również wykorzystywane do monitorowania krytycznie zagrożonych iglic w Afryce Południowej.

Pipefish estuarium jest znany jako Syngnathus watermeyer. Wspomniana ryba jest trudna do wykrycia dla badaczy.

Co więcej, The Conservation poinformowało, że uznano, że ten rzadki iglak wyginął.

Jednak pojawił się ponownie w roku 1996.

Zastosowanie eDNA pozwoliło naukowcom zajrzeć do ujść rzek w Afryce Południowej w Kasouga, Bushmans, Kariega i West Kleimonde.

Proces eDNA kierował badaczami do wykrywania obecności populacji fajki.

W raporcie wyjaśniono, że wspomniane gatunki wymarły lokalnie we wschodnim i zachodnim Kleimonde oraz Kasouga.

Dlaczego eDNA ma znaczenie

Według Narodowego Muzeum Historii wyzwaniem w ochronie gatunków jest uzyskanie dokładnego raportu o gatunkach. USGS poinformował, że odnosi się do DNA organizmu, które może pochodzić z kału, ekskrementów i skóry dostępnych w środowiskach lądowych i wodnych.

Monitorowanie i wykrywanie pojawiania się gatunków w rzekach, jeziorach, ujściach rzek lub innych zbiornikach wodnych może stać się wyzwaniem dla naukowców i badaczy.

W miarę innowacji technologicznych nauka znajduje sposób na usprawnienie monitorowania i wykrywania gatunków, nawet tych najmniejszych i niezauważalnych.

Muzeum Historii Narodowej dodało, że DNA jest korzystne dla środowiska.

Próbka DNA jest wysyłana do badań w laboratoriach.

Według raportu naukowcy z muzeów wykorzystali eDNA w swoich testach i badaniach, odblokowując obecność owadów, stawonogów i innych gatunków.

Proces eDNA i tradycyjne metody pobierania próbek lub badania są istotne w odkrywaniu większej liczby gatunków nieznanych ludzkości.


Opracowanie: irme.pl