KlimatŚrodowisko

Popyt na piece opalane drewnem wzrasta w obszarach miejskich pomimo ich szkodliwego wpływu na środowisko

Aktywiści wzywali do zaostrzenia przepisów dotyczących ich stosowania ze względu na ich negatywny wpływ na zanieczyszczenie powietrza i zdrowie, pomimo faktu, że spalanie drewna zyskało na popularności w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dekady.

Spalanie w gospodarstwach domowych jest najważniejszym pojedynczym źródłem zanieczyszczenia powietrza drobnym pyłem (PM2,5) w Wielkiej Brytanii, przewyższającym ruch drogowy.

Popyt na piece na drewno gwałtownie rośnie w czasie kryzysu energetycznego

Po serii doniesień o szkodach środowiskowych spowodowanych przez piece opalane drewnem setki osób odpowiedziało na wezwanie Guardiana do komentarza, podaje ScienceDaily.

Wiele osób twierdziło, że używa pieca opalanego drewnem, ponieważ jest niedrogi, ale uważali na paliwo, którego używali, preferując drewno sezonowane lub suszone w piecu.

Szacunkowe emisje z różnych rodzajów paliw i urządzeń są bardzo zróżnicowane, a od 2022 roku legalnie sprzedawane w Wielkiej Brytanii mogą być tylko piece spełniające normy ekoprojektu.

Wielu czytelników, którzy odpowiedzieli na apel, stwierdziło, że posiada takie piece. Pomimo tego, że są znacznie lepsze od pieców nieobjętych zwolnieniem, Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) twierdzi, że norma dotycząca ekoprojektu jest nadal odpowiedzialna za wysoki poziom PM2,5.

Według jednej z czytelniczek, Susan Cooper, trzynaście lat temu zainstalowali zatwierdzony przez Defra piec, aby zastąpić istniejący otwarty ogień. Nie lubi, gdy ludzie palą śmieci, ponieważ czuje ich zapach.

„Ciepły blask bioetanolu (i przekonanie o własnej nieomylności) rozgrzewają mnie wieczorami”, mówi Colin Maltby, kierownik projektu w Stourbridge i jeden z czytelników, po decyzji sprzed trzech lat, by pójść pod prąd swoim rówieśnikom i nie kupuj pieca opalanego drewnem i zamiast tego zdecyduj się na bioetanol ze względu na jakość powietrza i redukcję emisji dwutlenku węgla.

Ogień wygląda tak samo, wytwarza przyzwoitą ilość ciepła i jest ogólnie tańszy.

Czy to prawda, że piece opalane drewnem są szkodliwe dla środowiska?

Tak i nie, odpowiednio. Pytanie, czy piece opalane drewnem są szkodliwe dla środowiska, nie ma prostej odpowiedzi. Są jednak pewne rzeczy, które możemy zrobić, aby poprawić sytuację, donosi Conserve Energy Future.

Z jednej strony piece opalane drewnem są praktycznie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

Drewno jest źródłem energii neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla i choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, logika jest prosta. Drzewo pochłania znaczną ilość dwutlenku węgla w całym swoim cyklu życia, a kiedy drewno jest spalane, pochłonięty węgiel jest uwalniany z powrotem do atmosfery.

Ta ilość dwutlenku węgla pochłonięta przez drzewo podczas jego życia jest równoważona całkowitą ilością gazu uwalnianego podczas spalania drewna.

W rezultacie ilość dwutlenku węgla dodawanego do atmosfery wynosi praktycznie zero. Niektóre rządy zapewniają nawet dotacje na niektóre rodzaje domowych palników na drewno. Ponadto spalanie drewna jest niskoemisyjną alternatywą dla wykorzystywania paliw kopalnych do ogrzewania domu.

Na przykład w Londynie kilka lat temu spalanie drewna odpowiadało za 31% zanieczyszczeń pyłowych, co stanowi wzrost o 10%. Pył zawieszony przyczynia się do zmian klimatu i może powodować problemy z oddychaniem, a nawet raka u ludzi.

W rzeczywistości cząsteczki sadzy 100 razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa należą do najniebezpieczniejszych rodzajów zanieczyszczenia powietrza, a gdy dostaną się do organizmu przez płuca, mogą pogorszyć choroby serca i układu oddechowego oraz być niezwykle niebezpieczne.

W rezultacie piece opalane drewnem nie są najbardziej przyjazną dla środowiska propozycją, szczególnie na obszarach miejskich.


Opracowanie: irme.pl