Ekologia

Według nowego badania, światowa dostawa papieru toaletowego zawiera toksyczne PFAS Forever Chemicals

Według nowych badań toksyczne PFAS „wieczne chemikalia” były obecne w papierach toaletowych testowanych na całym świecie, a odpady spłukiwane w toalecie i wysyłane do oczyszczalni ścieków prawdopodobnie znacząco przyczyniają się do zanieczyszczenia wody.

Chemikalia mogą przedostawać się do dróg wodnych po dostaniu się do oczyszczalni ścieków lub mogą być zawarte w osadach ściekowych, które są później stosowane na polach uprawnych jako nawóz.

Światowa dostawa papieru toaletowego z Forever Chemicals

Badanie wykazało, że papier toaletowy może być znaczącym źródłem PFAS, które codziennie stale przedostają się do systemów oczyszczania ścieków.

Grupa około 14 000 chemikaliów znanych jako PFAS jest często używana do uodparniania dużej części produktów konsumenckich na ciepło, wodę i plamy.

PFAS są powszechnie znane jako „wieczne chemikalia”, ponieważ te chemikalia nie rozkładają się naturalnie.

Zostały one powiązane z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak rak, choroby wątroby, powikłania płodowe, choroby nerek, zaburzenia autoimmunologiczne i inne.

W badaniu zbadano 21 popularnych marek papieru toaletowego z Ameryki Północnej, Europy Zachodniej, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej i Afryki, jednak marki te nie zostały zidentyfikowane.

W raporcie nie uwzględniono konsekwencji zdrowotnych używania zanieczyszczonego papieru toaletowego.

Nie ma badań nad tym, w jaki sposób PFAS może dostać się do organizmu podczas używania papieru toaletowego, mimo że może być wchłaniany przez skórę.

David Andrews, starszy naukowiec z Grupy Roboczej ds. Środowiska, mówi, że bez wątpienia warto przyjrzeć się narażeniu.

EWG jest organizacją non-profit, która pilnuje zanieczyszczenia PFAS.

Według Jake’a Thompsona, głównego autora badania i absolwenta University of Florida, marki, które używały papieru makulaturowego, zawierały taką samą ilość PFAS, jak te, które tego nie robiły, co sugeruje, że całkowite uniknięcie PFAS w papierze toaletowym może nie być możliwe. .

Kolejne źródło PFAS

Główny autor nie proponuje zmiany papieru toaletowego, jednak zwraca uwagę, że problem polega na tym, że istnieje jeszcze jedno źródło PFAS, które podkreśla wszechobecność chemikaliów.

Według Thompsona wykryte poziomy PFAS są wystarczająco niskie, aby sugerować, że chemikalia są wykorzystywane w procesie produkcyjnym do zapobiegania przyleganiu masy papierniczej do maszyn.

Niektóre chemikalia w PFAS są często pozostawiane na towarach konsumpcyjnych lub w nich i są często używane jako smary w produkcji.

Jednak stowarzyszenie branżowe sektora papieru toaletowego stwierdziło, że w ich papierze toaletowym nie ma PFAS.

Thompson stwierdził, że chociaż może być prawdą, że PFAS nie są dodawane celowo, dowód z badania wydaje się sugerować coś innego.

Kontynuował, mówiąc, że ponieważ może pochodzić od producenta sprzętu używanego przez Firmy, mogą oni nie być świadomi, że jest używany.

Najwyższe poziomy PFAS

Naukowcy odkryli sześć związków PFAS, przy czym diPAP 6:2 ma najwyższe stężenie.

Substancja nie została dokładnie zbadana, ale zgodnie z badaniem z roku 2022 opublikowanym w Ecotoxicology and Public Health, jest związana z dysfunkcją jąder.

Badanie Thompsona ujawniło również, że diPAP 6:2 może przekształcić się w PFOA, który jest wysoce toksycznym związkiem po uwolnieniu do środowiska.

Jednak Thompson zauważył, że ponieważ PFAS są tak rozpowszechnione, trudno jest wskazać ich dokładne źródło, co świadczy o większym problemie związanym z powszechnym stosowaniem chemikaliów, który działa jako społeczeństwo, aby rozwiązać ten problem, donosi The Guardian.

Badanie przeprowadzone przez Thompsona i kilku współpracowników zostało opublikowane w czasopiśmie Environmental Science & Technology Letters.


Opracowanie; irme.pl