Ekologia

Naukowcy twierdzą, że odpowiedzią na globalny kryzys może być nowy plastik nadający się do recyklingu, wykonany z super kleju

Zdaniem naukowców rozwiązaniem globalnego kryzysu może być ich nowy plastik nadający się do recyklingu, wyprodukowany z tego samego surowca, co Super Glue.

Prawie 6 miliardów ton metrycznych odpadów z tworzyw sztucznych ze wszystkich wcześniej wyprodukowanych tworzyw sztucznych ostatecznie staje się nanoplastikami. Jak dotąd recykling stanowi tylko mniej niż 10%. Inną kwestią jest to, że surowce potrzebne do produkcji plastiku pochodzą z paliw kopalnych.

Nowy plastik nadający się do recyklingu

Dwóch naukowców specjalizujących się w materiałach z Boise State University właśnie stworzyło nowy rodzaj plastiku, który w przeciwieństwie do konwencjonalnych tworzyw sztucznych nie jest wytwarzany z ropy naftowej i jej pochodnych, aby zrobić mały uszczerbek w tym ogólnoświatowym problemie.

Niemniej jednak, nawet gdy plastik jest łączony z innymi nieprzetworzonymi plastikowymi śmieciami, papierem i metalem, nadal można go poddać recyklingowi w celu uzyskania czystych materiałów wyjściowych w około 93% nowego plastiku, zgodnie z próbami laboratoryjnymi na małą skalę, które naśladują operacje przemysłowe.

W swoim badaniu Allison Christy i partner badawczy Scott Phillips opisują tworzenie nowego rodzaju tworzywa sztucznego na bazie cyjanoakrylanu polietylu, czasami znanego jako PECA, który jest wykonany z tego samego monomeru co Super Glue.

Badanie przeprowadzone przez Christy’ego i Phillipsa zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Christy i Phillips przewidują, że ich nowy, nadający się do recyklingu plastikowy materiał PECA może zastąpić tworzywa polistyrenowe, jeśli będzie produkowany w proporcjach przemysłowych. Wiele z tych polistyrenowych tworzyw sztucznych nie jest akceptowanych w większości programów recyklingu przy krawężnikach, czytamy w Insider-Reviews.

Chociaż doskonale byłoby zastąpić produkty wykonane z polistyrenu tymi, które łatwo nadają się do recyklingu, polistyren stanowi zaledwie 6% obecnych odpadów z tworzyw sztucznych, co stanowi niewielką część znacznie większego problemu.

Konkurencyjna alternatywa dla plastiku

Jednak Christy i Phillips wierzą, że ostatecznie ich nowy plastik nadający się do recyklingu może stanowić konkurencyjną alternatywę dla tworzyw sztucznych innych niż polistyren.

Według Christy i Phillips PECA może być korzystne w innych sytuacjach. Wynika to z wyjątkowych właściwości materiału PECA i łatwego recyklingu.

Wszystko do oceny. Nowe tworzywo PECA wydaje się mieć właściwości podobne do konwencjonalnych polimerów i pozostanie stabilne w gorących i wilgotnych warunkach, zgodnie z wczesnymi testami laboratoryjnymi przeprowadzonymi przez Christy i Phillips.

Tworzywa sztuczne są niezwykle różnorodne, ale także trudne lub niemożliwe do zniszczenia ze względu na swoją sprężystość i odporność na degradację. Mają jednak komponenty do nowych tworzyw sztucznych połączone w schludny rząd. Jednak większość tworzyw sztucznych jest albo wyrzucana, albo spalana.

Recykling tworzyw sztucznych

Christy i Phillips zademonstrowali, w jaki sposób długie łańcuchy polimerowe tworzywa PECA mogą zostać „pęknięte” termicznie w temperaturze 210°C, a powstałe monomery są destylowane w coś podobnego do czystego produktu do ponownego użycia.

Recykling tworzyw sztucznych to dobry pomysł, ale aby konsumenci mogli go wspierać, muszą istnieć odpowiednie procedury. Jak donosi Science Alert, w Norwegii wdrożono programy, dzięki którym 97% plastikowych butelek zostało poddanych recyklingowi.


Opracowanie: irme.pl