NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Największy genom owada odkryty w koniku polnym [badanie]

Od dawna uważano, że genomy owadów są mierne w porównaniu z ich odpowiednikami w Królestwie Zwierząt, zwłaszcza ssaków i innych owadów. To porównanie opiera się głównie na wielkości i złożoności konkretnego gatunku. Wspomniany pogląd miał miejsce, ale dopiero gdy naukowcy odkryli, że największy genom owada należy do konika polnego.

Teraz nowe badanie prowadzone przez naukowców z Niemiec i Czech udowodniło, że istniejący pogląd, że genomy owadów są stosunkowo małe i mniej złożone niż większe zwierzęta, jest błędny. Badanie podkreśla, że ​​rozmiar genomu nie zawsze determinuje strukturę gatunku żywiciela. Ponadto odkrycia wnoszą wkład w dziedzinę biologii molekularnej i genetyki.

W dziedzinie genomiki naukowcy definiują genom jako pełną informację genetyczną żywego organizmu lub jego kompletny zestaw DNA. Biorąc pod uwagę nowy artykuł badawczy, zespół naukowy zaangażowany w odkrycie genomu gigantycznego owada ma nadzieję, że badanie tego obszaru może również uzyskać wgląd w funkcje genomów człowieka.

Największy genom owada

Odkrycia dotyczące największego genomu owada zostały opublikowane w marcu tego roku w czasopiśmie PLOS ONE

Gatunek konika polnego, o którym mowa, nazywa się brzęczącym konikiem polnym ( Bryodemella tubercululate ), który należy do podrodziny Oedipodinae  i zwykle występuje w środkowej i północnej części Europy. Zespół badawczy zaangażowany w badania powiedział, że należy do najrzadszych z niewielką populacją zlokalizowaną wzdłuż brzegów rzek w Alpach.

Siedlisko B. tuberculatus  jest już zagrożone, mimo że formowało się przez tysiące lat z powodu ciągłych zmian spowodowanych naturalną działalnością jego górskich rzek. Niewidoczne gołym okiem, badanie wskazuje, że rozmiar genomu i bezpośrednie środowisko są prawdopodobnie powiązane.

Analiza porównawcza genomu

Adaptacja do zmieniających się warunków środowiskowych potencjalnie doprowadziła do różnorodności genetycznej i doprowadziła do dużych rozmiarów genomu, zgodnie z hipotezą Olivera Hawlitscheka, szefa laboratorium genetycznego LIB w Hamburgu, cytowanego przez Phys.org.

Twierdzenie to zostało postawione poprzez pomiar genomów 50 gatunków przy użyciu technologii cytometrii przepływowej w celu zbadania zmienności spokrewnionych gatunków koników polnych. Wyniki wykazały, że B. tuberculate ma największy genom, detronizując poprzedniego rekordzistę zwanego azjatyckim świerszczem pustynnym ( Deracantha onos ).

Hawlitschek przyznał, że dokładniejsze przeprowadzanie analiz genomowych opartych na sekwencjach może prowadzić do lepszego zrozumienia mechanizmów ewolucyjnych stojących za rozmiarami genomów.

Specyficzny mechanizm biologiczny lub czynnik, który sprawił, że gatunek konika polnego ma największy genom owada, pozostaje tajemnicą.

Ogólnie rzecz biorąc, koniki polne są roślinożercami, konsumującymi rośliny i inne rodzaje roślinności. Jak donosi National Park Service (NPS), mogą również unikać zagrożeń dzięki swojej zdolności do skakania na duże odległości.


Opracowanie: irme.pl