Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Bayes Business School w Londynie, ryzyko powodzi zagraża niektórym domom w Wielkiej Brytanii w związku z niebezpieczeństwami wynikającymi ze zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia.
W szczególności badanie postuluje, że jedna na sześć nieruchomości w Anglii do roku 2050 będzie narażona na wspomniane ryzyko związane z podnoszeniem się poziomu mórz, spowodowanego kryzysem klimatycznym.
W badaniu wykorzystano dane wykorzystywane przez niektóre firmy ubezpieczeniowe do oceny ryzyka związanego z nieruchomościami mieszkalnymi, które są narażone zarówno na wody powodziowe śródlądowe, jak i oceaniczne.
W swojej ocenie brytyjski zespół badawczy stwierdził, że poziom ryzyka nieruchomości zależy od ich struktury materiałowej i lokalizacji w stosunku do obszarów narażonych na powodzie, w tym terenów nisko położonych i położonych w pobliżu morza.
Ryzyko to tylko ułamek reperkusji wynikających z trwającego kryzysu klimatycznego.
W powiązanych badaniach przeprowadzonych w ostatnich latach naukowcy przewidzieli, że poziom mórz na świecie będzie się dalej podnosił w nadchodzących dziesięcioleciach i do końca XXI wieku.
Stanie się tak, jeśli obecne tempo emisji gazów cieplarnianych i paliw kopalnych będzie się utrzymywać, powodując topnienie lodowców i zamarzniętych pokryw lodowych.
Zagrożenia powodziowe w Anglii
Wspomniane badanie przeprowadzone przez Bayes Business School pokazuje, w jaki sposób ryzyko powodzi spowodowane klimatem wpływa na angielski rynek mieszkaniowy i wartość jego nieruchomości, jako sposób na podniesienie świadomości wśród decydentów i organów regulacyjnych, donosi Phys.org .
Raport, którego autorami są dr Alexandros Skouralis i dr Nicole Lux z instytucji edukacyjnej, ujawnił, że nieruchomości mieszkalne w Anglii, którym grozi zatopienie przez wody powodziowe, są sprzedawane średnio o 8,14% taniej.
Tymczasem nieruchomości, które nie zostały dotknięte powodzią, można sprzedać nawet za 32,2% wartości rynkowej.
Na podstawie ustaleń, właściwości o najwyższym ryzyku powodziowym to te położone we wschodniej Anglii, Yorkshire, Humber i North West, ze wskaźnikiem ryzyka powodziowego między 10% a 12%.
Obszary sąsiadujące z wymienionymi lokalizacjami mogą być również zagrożone powodziami przybrzeżnymi.
Globalny wzrost poziomu mórz
Chociaż dane są znaczące, zagrożenie klimatyczne związane z podnoszeniem się poziomu oceanów nie jest nowe.
W rzeczywistości Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) stwierdziła, że średni globalny poziom mórz wzrósł o 8 do 9 cali (21 do 24 centymetrów) od roku 1880.
Ocena NOAA potwierdza dowody na to, że taki współczesny wzrost poziomu mórz miał miejsce od czasów rewolucji przemysłowej.
NOAA dodaje, że tempo wzrostu poziomu oceanów przyspiesza na całym świecie, przy czym podwoiło się z 0,06 cala (1,4 milimetra) rocznie przez większą część XX wieku do 0,14 cala (3,6 milimetra) rocznie w latach 2006-2015.
Na podstawie wcześniejszych raportów, oprócz wschodniego wybrzeża Anglii, nieruchomości w społecznościach, takich jak wzdłuż wybrzeża Florydy i wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, są również zagrożone podnoszeniem się poziomu morza.
Opracowanie: irme.pl