KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Zmiana klimatu wpływa na ewolucję owadów

Foto: PatoSan/pixabay.com

Na ewolucję owadów ma wpływ zmiana klimatu, która uniemożliwia niektórym grupom owadów, w tym muchom, osiągnięcie pełnej zdolności ewolucyjnej lub trwającą dywergencję biologiczną.

Jest to zgodne z symulowanym ociepleniem klimatu przeprowadzonym w nowym badaniu, które przewiduje, że takie zdarzenie może wystąpić w nadchodzących dziesięcioleciach.

Naukowcy zajmujący się klimatem ostrzegali wcześniej przed wpływem zmian klimatycznych na inne gatunki owadów.

Ewolucja jest złożonym zjawiskiem biologicznym, na które wpływa niezliczona ilość czynników środowiskowych i ekologicznych.

Teraz badanie sugeruje, że nawet elementy klimatyczne mogą utrudniać lub zmieniać postęp ewolucji wśród członków pewnego gatunku muszek owocowych o nazwie Rhagoletis pomonella .

Są one powszechnie znane jako robaki jabłkowe lub robaki kolejowe.

Populacja owadów na ogół jest dziś obfita, a czasami pojawia się w roju. Jednak ich ewolucyjny rodowód można prześledzić od gigantycznych owadów miliony lat temu.

Wiadomo, że starożytne owady, podobnie jak inne grupy zwierząt, są kształtowane przez otaczające je środowisko w czasie, gdy czynniki atmosferyczne i klimatyczne są różne.

Zmiana klimatu

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Ecology Letters, zmiana klimatu nie tylko wpływa na obecne procesy ewolucyjne wśród członków wspomnianych gatunków much, ale także zmienia fenologię ich interakcji społecznych w systemie specjacji ekologicznej .

Naukowcy doszli do swoich wniosków, mierząc reakcję muszek R. pomonella  na owoce ich żywicieli i zbiorowiska pasożytniczych os, stosując wyższe temperatury.

Zespół odkrył, że ocieplenie doprowadziło do zmian w fenologii much, które mogą zmniejszyć izolację czasową, potencjalnie ograniczając lub ograniczając trwającą dywergencję ewolucyjną.

Gigantyczne owady

Jeśli ktoś boi się owadów w naszych czasach, potencjalny strach jest niezmierzony dla gigantycznych owadów, które kiedyś wędrowały po planecie.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w Santa Cruz w roku 2012, ich największe rozmiary miały miejsce 300 milionów lat temu, ale wymarły z powodu pojawienia się i ewolucji ptaków.

Te starożytne owady wędrowały po prehistorycznym niebie w czasie, gdy atmosfera ziemska była nadmiernie bogata w tlen.

Na podstawie badania z r. 2012 przybycie ptaków 150 mln lat temu spowodowało kurczenie się owadów pomimo dalszego wzrostu poziomu tlenu.

Ewolucja owadów

Podczas gdy poprzednie badania nad owadami wiązały ich ewolucję z tlenem, ich związek ze zmianami klimatycznymi oferuje w jakiś sposób nową perspektywę.

W oddzielnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Climate Change naukowcy sugerują, że 65% populacji owadów, z których pobrali próbki, może wyginąć do XXII wieku z powodu zmian klimatu, jak cytuje Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Spadek lub wyginięcie niektórych populacji owadów, w tym much, może zmienić obecne systemy ekologiczne.

W końcu owady są znane ze wspomagania procesu zapylania w celu wytworzenia kwiatów, owoców i warzyw.

Opracowanie: irme.pl