Najnowsze badania wykazały, że lód Grenlandii stopił się około 400 000 lat temu w wyniku ocieplenia. Naukowcy wyrazili obawy dotyczące podatności regionu na zmiany klimatu.
W ostatnich doniesieniach odnotowano szybkie topnienie pokryw lodowych Grenlandii, które może spowodować globalny wzrost poziomu mórz.
W swoich wiadomościach CNN informowało, że lód Grenlandii i Antarktydy szybko topniał z powodu rosnących globalnych temperatur.
W raporcie przeanalizowano dane z 50 badań satelitarnych na Grenlandii i Antarktydzie (od 1992 do 2020 r.) i odkryto szybkie topnienie w tych regionach.
Jednak badania opublikowane w Journal Science wykazały, że lód Grenlandii stopił się około 400 000 lat temu w wyniku ocieplenia.
Ocieplenie Grenlandii
Najnowsze raporty opublikowane w Sky News i USA Today pokazały, że Grenlandia stała się wolna od lodu i zielona około 400 000 lat temu.
Naukowcy badają lód i topnienie na Grenlandii, co będzie pomocne w zrozumieniu potencjalnego wpływu zmian klimatu i ocieplenia na globalny wzrost poziomu mórz.
Naukowcy wyjaśnili, że zajrzeli do osadu rdzenia lodowego. Badanie wykazało, że w regionie pojawiły się liście i mech, w przeciwieństwie do wcześniejszych badaczy wskazujących, że lód na Grenlandii miał miliony lat.
W raporcie CNA naukowcy byli zaskoczeni odkryciem mchu i liści na podstawie rdzenia lodowego wydobytego przez 1390.
Paul Bierman z University of Vermont wyjaśnił w raporcie USA Today, że lód w regionie jest uważany za kruchy.
Topnienie lodu na Grenlandii spowodowało globalny wzrost poziomu mórz, sięgający około pięciu stóp.
Najbardziej niepokojące w badaniu ujawniło, że region może być bardziej podatny na zmiany klimatu i ocieplenie, co może doprowadzić do kolejnego globalnego wzrostu poziomu mórz.
Profesor Bierman dodał, że badanie wykazało kuloodporność, że lód Grenlandii stopił się w wyniku ocieplenia.
Należy dodać, że Bierman jest współautorem badania.
Ze względu na potencjalne zagrożenie globalnym wzrostem poziomu mórz, wynik pokazał, że społeczności i populacje przybrzeżne mogą być narażone na niebezpieczeństwo.
Zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie
Według raportu National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) głównym problemem są zmiany klimatyczne, które pogarsza globalne ocieplenie.
Raporty wyjaśniały, że od 1901 do 2020 roku globalne temperatury zdołały wzrosnąć do 1,98°F, zachęcając społeczności i dostosowując politykę, która mogłaby złagodzić skutki zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka.
Zmiana klimatu może przyczynić się do pogorszenia warunków podnoszenia się poziomu mórz, powodzi i suszy.
W niedawnym raporcie Koalicja Antarktyki i Oceanu Południowego wyraziła zaniepokojenie szybkim topnieniem Antarktydy – skutkami wzrostu globalnego ocieplenia, które szkodzą zwierzętom wodnym, zwłaszcza populacji pingwinów.
W raporcie podkreślono, że wzrost globalnego poziomu mórz o kilka stóp może poważnie zaszkodzić ludziom, powodując przesiedlenia.
Z kolei w witrynie internetowej Visit Grenland czytamy, że Grenlandia jest uważana za największą wyspę na świecie pod względem powierzchni, z niesamowitą historią i środowiskiem wodnym.
Opracowanie: irme.pl