EkologiaŚrodowisko

Nowy proces recyklingu kolorowych tworzyw sztucznych może zmniejszyć zanieczyszczenie wpływające na zwierzęta i oceany

Zgodnie z najnowszym raportem naukowcy odkryli innowacyjne i nowe sposoby recyklingu kolorowego plastiku, które mogą zmniejszyć nasilające się problemy związane z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Rosnące obawy dotyczące tworzyw sztucznych są istotnym problemem, którym eksperci chcą się zająć. Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpłynęło na światowe oceany i zwierzęta, pokazując poważne problemy, jakie niesie ze sobą.

Społeczności i kraje są wzywane do przyjęcia nowych polityk, które mogą pomóc w ograniczeniu problemów związanych z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Z opinii wielu ekspertów wynika, że praktyki i zaangażowanie krajów oparte na rozwiązaniach mogą zmniejszyć zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi o 80% w r. 2040.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi jest recykling, który może szukać innego przydatnego zastosowania plastiku w społecznościach.

Nowy proces recyklingu kolorowych tworzyw sztucznych

W nowym podejściu naukowcy z Cardiff University postawili sobie za cel opracowanie nowej metody recyklingu poprzez rozkład kolorowych polimerów.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Polymer Chemistry .

Natomiast z raportem można zapoznać się w witrynie Phys.org.

Chociaż recykling pomógł rozwiązać problemy z tworzywami sztucznymi, napotkał poważne problemy w recyklingu kolorowych tworzyw sztucznych.

Badanie z chemii polimerów wyjaśniło, że oryginalne materiały z ponownie przetworzonego plastiku udało się zachować.

Dodatki w kolorowym tworzywie sztucznym, w tym barwniki, utrudniają recykling, ponieważ barwniki w tworzywach sztucznych nie są łatwe do usunięcia, na przykład w materiałach opakowaniowych.

Bez nowego podejścia recykling stałby się trudniejszy, przez co plastik z recyklingu byłby gorszej jakości.

Według raportu Phys.org, dr Ben Ward wyjaśnił środowiskowe wyzwanie związane z tworzywami sztucznymi, ponieważ recykling może pozwolić na wielokrotne poddanie tworzyw sztucznych recyklingowi.

Po jego osiągnięciu tworzywa sztuczne zostaną wyrzucone na wysypisko lub spalone.

Dr Ward jest również starszym wykładowcą chemii nieorganicznej na Cardiff University.

Ponadto dodatki z kolorowych tworzyw sztucznych mogą stanowić większe wyzwanie w branży recyklingu ze względu na możliwą niższą jakość wyników.

W rezultacie naukowcy przyjrzeli się innowacyjnym sposobom recyklingu kolorowych tworzyw sztucznych. W raporcie stwierdzono, że proces ten byłby pomocny w radzeniu sobie z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Na podstawie badania naukowcy zauważyli proces depolimeryzacji, który może sprawić, że kolorowe tworzywa sztuczne będą nadawały się do recyklingu.

Proces wyizoluje monomery z kolorowych polimerów, roztwarzając produkty w ich oryginalnych monomerach.

Nowy proces może w przyszłości sprawić, że tworzywa sztuczne będą bardziej zrównoważone i nadadzą się do recyklingu.

Sztuczne skały z plastiku

Wielu ekspertów alarmowało ostatnio o zagrożeniach dla środowiska związanych ze stopionymi sztucznymi skałami na obszarach przybrzeżnych.

Badanie zostało opublikowane w Scientific Reports , ukazując potencjalne zagrożenia wynikające z niekontrolowanego spalania materiałów z tworzyw sztucznych.

Według badań plastiglomerat może wpływać na oceany i zwierzęta wodne. Plastiglomerat odnosi się do naturalnych śmieci plażowych i tworzyw sztucznych tworzących się jak plastikowe skały.

Plastiglomerat może szybko przedostać się do oceanów z powodu fal i rozpadu pod wodą, wpływając na koralowce i zwierzęta wodne.

Choroba „plastyczna”

Badanie opublikowane w Journal of Hazardous Materials wykazało nową chorobę o nazwie plastyczność, która szkodzi ptakom morskim. Choroba może uszkodzić układ pokarmowy ptaków.

Ptaki morskie mogą prawdopodobnie umrzeć lub umrzeć z głodu z powodu uszkodzonego układu pokarmowego.


Opracowanie: irme.pl