Środowisko

Ponad 100 najważniejszych czasopism medycznych ostrzega przed potencjalną katastrofą nuklearną

Wojna nuklearna jest jednym z głównych zagrożeń, przed którymi stoi świat od dziesięcioleci, odkąd przeprowadzono pierwsze testy bomby atomowej w latach 1945-1950. Myśl o takiej wojnie może być przerażająca zarówno teoretycznie, jak i dosłownie. Zagrożenie obejmuje co najmniej dwa lub więcej krajów posiadających wspomniane uzbrojenie i wystrzeliwujących je przeciwko sobie lub nawet innym narodom, tworząc efekt łańcuchowy.

W tym scenariuszu regionalne lub globalne wybuchy bomb atomowych zagrażają nie tylko ludziom, ale także zwierzętom, roślinom i szerszemu środowisku tworzącemu Ziemię. W oparciu o wcześniejsze testy, a także bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki podczas II wojny światowej, natychmiastowy wpływ eksplozji i jej promieniowanie wystarczy, aby natychmiast lub stopniowo zabić osoby dotknięte wybuchem.

Teraz naukowcy wspólnie ostrzegają, za pośrednictwem ponad 100 czołowych czasopism medycznych, o zbliżającym się zagrożeniu nuklearnym. Podkreślili, że w obecnych warunkach globalnych, w tym napięć w Europie spowodowanych konfliktem rosyjsko-ukraińskim, zbliża się „potencjalna katastrofa nuklearna”. Ostrzeżenie potwierdza również niebezpieczeństwa nawet „ograniczonej wojny nuklearnej”, jak cytują raporty.

Zagrożenie katastrofą nuklearną

W rzadkiej współpracy ponad 100 czasopism medycznych na całym świecie wydało ostrzeżenie w czwartek, 3 sierpnia, wzywając do pilnych działań w celu zakończenia wszelkich prac nad bronią jądrową. Naukowcy zaangażowani w te czasopisma podkreślili, że zagrożenie katastrofą nuklearną jest „wielkie i rośnie”, podaje Science Alert .

Ostrzeżenie pojawia się, gdy Rosja wielokrotnie groziła, że ​​może użyć broni nuklearnej przeciw Ukrainie. Konflikt ten ciągnie się już ponad rok, odkąd rozpoczął się pod koniec lutego 2022 roku, kiedy Rosja wkroczyła do wschodniej Ukrainy.

Niektóre z czasopism to BMJ , JAMA , Lancet i New England Journal of Medicine , w których pilne wezwanie zostało opublikowane jako artykuły redakcyjne . Naukowcy zaangażowani w zbiorowe ostrzeganie należą również do dziedziny medycyny. W ten sposób ostrzegli pracowników służby zdrowia na całym świecie, aby ostrzegali swoich obywateli i przywódców przed poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, jakie stwarza użycie broni jądrowej, poinformował Science Alert.

Rozbrojenie jądrowe i odstraszanie

Wezwania do rozbrojenia nuklearnego pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat od samego „ojca bomby atomowej”, J. Roberta Oppenheimera, amerykańskiego fizyka teoretyka tuż po pierwszej na świecie eksplozji nuklearnej 16 lipca 1945. Praktyka rozbrojenia ma więc na celu złagodzenie lub wyeliminowanie posiadania i używania broni jądrowej.

Od tego czasu stosowano międzynarodowe polityki dotyczące broni jądrowej, takie jak Układ Narodów Zjednoczonych o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), który został podpisany w roku 1968 i wprowadzony w życie w r. 1970. Od tego czasu odstraszanie nuklearne jest stosowane z udziałem krajów uzbrojonych w broń jądrową na całym świecie , w tym USA i Rosję.

Opierając się na teorii odstraszania, broń nuklearna służy do odstraszania lub zniechęcania innych narodów do atakowania ich własnym arsenałem nuklearnym poprzez gwarancję, że takie działanie zostanie odwzajemnione tymi samymi środkami.


Opracowanie: irme.pl