EkologiaGospodarkaKlimatPrzyrodaŚrodowisko

Nowa analiza dowodzi, że paliwo lotnicze wyprodukowane z tej uprawy może obniżyć emisje nawet o 68%

Shutterstock

Przemysł lotniczy jest niezbędny dla świata, w którym żyjemy dzisiaj, ale obciąża środowisko ze względu na emisje z paliw kopalnych na bazie ropy naftowej.

Według nowego badania, możemy zmniejszyć te emisje nawet o 68 procent – poprzez przejście na zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) pochodzące z roślin. W szczególności niejadalna roślina oleista Brassica carinata, odmiana gorczycy. I może być bardziej opłacalne niż paliwo naftowe.

„Jeżeli uda nam się zabezpieczyć dostawy surowców i zapewnić odpowiednie zachęty ekonomiczne w całym łańcuchu dostaw, moglibyśmy potencjalnie produkować SAF na bazie karinata w południowych Stanach Zjednoczonych”, mówi naukowiec ds. zrównoważonego rozwoju Puneet Dwivedi z University of Georgia.

„SAF z siedzibą w Carinata może pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego sektora lotniczego, jednocześnie tworząc możliwości gospodarcze i poprawiając przepływ usług ekosystemowych w regionie południowym”.

Według raportu Instytutu Badań nad Środowiskiem i Energią około 2,4 proc. wszystkich globalnych emisji dwutlenku węgla w r. 2018 pochodziło z przemysłu lotniczego. Badanie opublikowane na początku tego roku wykazało, że emisje te stanowią 3,5 procent wkładu w antropogeniczną zmianę klimatu.

To może nie wydawać się dużo, ale rośnie i niepokojąco szybko. Jednak SAF z siedzibą w Carinata wygląda na coraz bardziej opłacalne.

Wyzwania związane z przejściem na biopaliwa obejmują ich potencjał do wypierania ważnych roślin spożywczych oraz pytania o to, czy w ogóle możliwe jest uprawianie wystarczającej ilości roślin opałowych. Gdzie, jak i jaka uprawa jest uprawiana ma również ogromny wpływ na to, czy rzeczywiście doprowadzi to do redukcji emisji.

To powiedziawszy, paliwo pochodzące z B. carinata nie jest zupełnie nowym pomysłem. Został opracowany i przetestowany kilka lat temu – pierwszy lot odrzutowcem na czystym biopaliwie pochodzącym z karinaty odbył się z powodzeniem w r. 2012, ale koszt był znacznie wyższy niż w przypadku konwencjonalnego paliwa do silników odrzutowych.

Nowa praca Dwivedi i jego zespołu nie miała na celu udowodnienia, że paliwo jest opłacalne, ale dokładne oszacowanie, jak opłacalne i redukujące emisje może być.

Konwencjonalne paliwo lotnicze kosztuje obecnie około 0,50 USD za litr. Bez dotacji SAF z karinaty kosztuje od 0,85 do 1,28 USD za litr, jak obliczył zespół.

Jednak rządy oferują zachęty do redukcji emisji, których nie było w r. 2012, takie jak Administracja Biden’s Sustainable Aviation Grand Fuel Challenge, która oferuje ulgi podatkowe na minimalną redukcję emisji o 50 procent w porównaniu z konwencjonalnym paliwem do silników odrzutowych.

Kiedy uwzględniono wszystkie dostępne kredyty w USA, SAF na bazie karinata kosztuje od 0,12 do 0,66 USD za litr, jak stwierdzili naukowcy.

„Obecne mechanizmy polityki powinny być kontynuowane, aby wspierać produkcję i dystrybucję SAF. Wielkie Wyzwanie ogłoszone przez prezydenta Bidena może zmienić grę we wspieraniu produkcji SAF opartej na Carinata w regionie południowym” – powiedział Dwivedi.

W południowo-wschodnich stanach, gdzie temperatury są wyższe, carinata może być uprawiana w miesiącach zimowych, czyli poza sezonem na produkcję żywności. Oznacza to, że nie konkuruje bezpośrednio z innymi uprawami. Ponadto produkty uboczne produkcji paliw nadal mogą być wykorzystywane do produkcji pasz dla zwierząt.

Wydaje się to oczywiste, z wyjątkiem co najmniej jednego problemu: obecnie w Stanach Zjednoczonych brakuje infrastruktury umożliwiającej przekształcenie zboża w paliwo. Wykonalność budowy tych obiektów jest głównym przedmiotem bieżących badań zespołu, z nadzieją na podjęcie decyzji przez rolników, inwestorów i decydentów politycznych.

„Nasze wyniki byłyby szczególnie istotne dla stanu Gruzja, który jest szóstym co do wielkości konsumentem konwencjonalnego paliwa lotniczego w kraju, jest gospodarzem najbardziej ruchliwego lotniska na świecie i jest siedzibą Delta, wiodącej globalnej firmy lotniczej” Dwivedi powiedział.

„Nie mogę się doczekać dalszych badań w celu zapewnienia zrównoważonej alternatywy dla naszego obecnego modelu podróży lotniczych. Carinata ma potencjał, aby stać się sytuacją, w której wszyscy wygrywają, dla naszych obszarów wiejskich, przemysłu lotniczego i, co najważniejsze, zmian klimatycznych. „

Badania zostały opublikowane w GCB Bioenergy.

# # #

irme.pl

Źródło: science alert