KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Akustyczne latarnie morskie i biały szum mogą uratować miliony ptaków

W całych Stanach Zjednoczonych populacje ptaków zmniejszyły się o około 3 miliardy od roku 1970. W rzeczywistości w samym Nowym Jorku około 200 000 ptaków rocznie ginie na skutek kolizji z budynkami.

Ponieważ nasze wieżowce rosną w górę i na zewnątrz, problem prawdopodobnie będzie rósł wykładniczo, a coraz więcej ptaków ginie w wyniku zderzeń z wysokimi szklanymi budynkami, wieżami komunikacyjnymi i liniami energetycznymi. Jednak przy doskonałym designie nie musi tak być.

Badanie z maja ubr. stwierdza, że ​​możemy zapobiec kolizji ptaków wędrownych z wysokimi konstrukcjami metalowymi, wysokimi budynkami, a być może nawet z turbinami wiatrowymi, instalując „akustyczne latarnie morskie”, które emitują biały szum w krótkich seriach, czytamy w komunikacie prasowym.

System, nazwany Acoustic Lighthouse, został wynaleziony przez grupę badaczy kierowaną przez Timothy’ego Bojcotta z College of William & Mary. Chociaż istnieją inne strategie wykorzystujące wzorzyste szkło i światła laserowe, naukowcy sądzili, że dźwięk będzie lepszym ostrzeżeniem, ponieważ większość ptaków czasami ma przed sobą martwy punkt z powodu umiejscowienia oczu.

W badaniach terenowych przeprowadzonych podczas migracji jesiennej w Ameryce Północnej wykazano, że dwa rodzaje sygnałów dźwiękowych zmniejszają aktywność ptaków wokół wież komunikacyjnych nawet o 16 procent.

Podczas tych prób terenowych naukowcy wykorzystali głośniki do wydmuchiwania białego szumu wokół dwóch wież komunikacyjnych na półwyspie Delmarva, na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w 30-minutowych seriach. W ciągu sześciu dni przetestowano dwa różne rodzaje białego szumu, aby zobaczyć reakcje ptaków. Jeden z nich został dostrojony, aby pasował do zakresu słyszenia wielu ptaków, podczas gdy drugi został dostrojony, aby wyróżniał się na tle szumu o wyższych częstotliwościach.

Zarejestrowano zachowania lotowe ponad 1500 ptaków przechodzących w promieniu 100 m, dzięki czemu naukowcy byli w stanie określić liczbę potencjalnych uratowanych ptaków. Oba przetestowane dźwięki zapobiegały przelotowi ptaków zbyt blisko wież; jednak dźwięk o niższej częstotliwości (4-6 kHz) skuteczniej powodował, że więcej ptaków omijało wieże wcześniej niż w normalnych warunkach.

„Ptaki trzymały się dalej od wież i bardziej odchylały swoje trajektorie lotu od wież” – wyjaśnił Bojkot. Chociaż różniłoby się to w zależności od gatunku ptaków, może to wskazywać, że ptaki wyraźniej słyszą niższe częstotliwości.

„Przyszłe badania byłyby naprawdę ważne, aby zobaczyć, jak te różnice w zachowaniu podczas lotu faktycznie przekładają się na śmiertelność na ziemi” – dodał Bojkot.

Należy jednak zauważyć, że sam dźwięk może nie wystarczyć do odstraszenia ptaków, dlatego też mogą się przydać wskazówki wizualne. W rzeczywistości inne badanie wykazało, że malowanie turbin wiatrowych na czarno może zmniejszyć śmiertelność ptaków i ryzyko kolizji o 70 procent.

###

irme.pl / INTERESTING ENGINEERING