EdukacjaEkologiaKlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Okazuje się, że nawet podczas pandemii myślenie o podróży może nas uszczęśliwić

Ponieważ pandemia jeszcze się nie skończyła, teraz może nie być odpowiednim czasem na podróże rekreacyjne. Ale to nie znaczy, że planowanie podróży również zostało anulowane. Mamy dobre wieści dla globtroterów: według naukowców wybieganie w przyszłość na kolejną przygodę może korzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne. Nawet jeśli nie jesteś pewien, kiedy nastąpi ta przygoda.

Niektórzy psychologowie zachwalają psychiczne korzyści płynące z wakacji w nowym miejscu. Jedna z ankiet z roku 2013 obejmująca 485 dorosłych w USA powiązała podróżowanie ze zwiększoną empatią, uwagą, energią i skupieniem.

Inne badania sugerują, że akt adaptacji do obcych kultur może również sprzyjać kreatywności. Ale co z aktem planowania podróży? Czy podróż może poprawić zdrowie psychiczne, zanim jeszcze wyjdziemy z domu?

Rozmowy naukowców o podróżowaniu

Planowanie i przewidywanie podróży może być prawie tak samo przyjemne, jak sama podróż, a na poparcie tego znajdują się badania. Badanie przeprowadzone w Uniwersytecie Cornell z roku 2014. zajęło się, w jaki sposób oczekiwanie na doświadczenie (takie jak podróż) może znacznie zwiększyć ludzkie szczęście – o wiele bardziej niż oczekiwanie na zakup dóbr materialnych.

Wcześniejsze badanie, opublikowane przez University of Surrey w roku 2002, wykazało, że ludzie są najszczęśliwsi, gdy mają zaplanowane wakacje.

Amit Kumar, jeden ze współautorów badania Cornell, wyjaśnia, że korzyści nie polegają na obsesji na punkcie niuansów planu podróży, ale na łączeniu się z innymi ludźmi. Jeden powód? Podróżnicy „kończą na rozmowie z ludźmi bardziej o swoich doświadczeniach niż o zakupach materiałów”, mówi. „W porównaniu z posiadłościami doświadczenia tworzą lepszy materiał fabularny”.

Wśród wielu wyzwań pandemii: środki kwarantanny znacznie zmniejszają naszą zdolność do tworzenia nowych doświadczeń i łączenia się z innymi ludźmi. I bardziej niż kiedykolwiek pragniemy tych połączeń i ich korzyści społecznych.

Kumar, obecnie adiunkt na University of Texas w Austin, mówi, że eksperyment zdystansowania społecznego, który narzuciła nam pandemia, uwypuklił, jak bardzo ludzie – zwierzęta społeczne, którymi jesteśmy – muszą być razem. Sugeruje nawet zastąpienie wyrażenia „dystansowanie społeczne” wyrażeniem „dystansowanie fizyczne”, które lepiej opisuje to, co teraz robimy; w końcu środki kwarantanny mają na celu ochronę naszego fizycznego samopoczucia.

Zarządzanie dobrostanem emocjonalnym to inne wyzwanie. Chociaż możemy nie być tak blisko innych fizycznie jak zwykle, nadal jesteśmy w stanie komunikować się ze sobą poprzez czaty głosowe i wideo. Ale nadal potrzebujesz o czym rozmawiać – a plany na przyszłość mogą służyć jako idealne punkty do rozmów, aby wzmocnić relacje społeczne.

Współautor Kumara, Matthew Killingsworth, obecnie starszy pracownik Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, mówi, że planowanie podróży zachęca do optymizmu.

„Jako ludzie spędzamy wiele naszego życia psychicznego, żyjąc w przyszłości”, mówi Killingsworth, którego praca koncentruje się na zrozumieniu natury i przyczyn ludzkiego szczęścia. „Nasze myślenie o przyszłości może być źródłem radości, jeśli wiemy, że nadchodzą dobre rzeczy, a podróżowanie jest szczególnie dobrą rzeczą, na którą trzeba czekać”.

Jednym z powodów, dla których Killingsworth uważa, że planowanie podróży może być tak pozytywnym doświadczeniem? Fakt, że wyjazdy są tymczasowe. „Ponieważ wiemy, że podróż ma określony początek i koniec, nasze umysły mają skłonność do jej delektowania się, nawet przed jej rozpoczęciem” – mówi. „Czasami ludzie wolą nawet opóźnić dobre doświadczenia, takie jak podróż, aby mogli przedłużyć okres oczekiwania”.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego planowanie podróży może przynosić szczęście: często wiemy wystarczająco dużo o podróży, aby ją sobie wyobrazić i nie możemy się jej doczekać – ale jest też wystarczająco dużo nowości i niepewności, aby utrzymać zainteresowanie naszymi umysłami.

„W pewnym sensie zaczynamy„ konsumować ”podróż, gdy tylko zaczynamy o tym myśleć”, mówi Killingsworth. „Kiedy wyobrażamy sobie jedzenie lodów na placu w Rzymie lub jazdę na nartach wodnych z przyjaciółmi, których nie widzimy tak często, jak byśmy chcieli, doświadczamy wersji tych wydarzeń w naszym umyśle”.

Planowanie podczas pandemii

Przyszłość podróży po pandemii jest wciąż nieznana. Ale Killingsworth zaleca zaplanowanie niejasnej trasy (gdzie jechać, co robić) — bez przywiązywania się do podróży w określonym czasie. Następnie zacznij rezerwować loty i hotele, gdy eksperci stwierdzą, że można bezpiecznie podróżować. „Jeśli doświadczenie staje się bardziej stresujące lub przygnębiające niż zabawne, odłóż je na inny czas”.

Alice Boyes, były psycholog kliniczny, który stał się autorem, zgadza się, że ogólne podejście jest na razie najlepsze, „jak poznawanie parku narodowego, który chcesz odwiedzić”.

Chociaż podróże mogą wywoływać niepokój – szczególnie w erze COVID-19 – Boyes sugeruje, że planowanie podróży może być uspokajające.

„Jeśli jesteś z natury niespokojny, planowanie podróży może dać ci poczucie komfortu i zmniejszyć niepokój” – mówi. „Na przykład lubię dokładnie wiedzieć, jak dostanę się z lotniska do hotelu po przybyciu do obcego kraju. Lubię z wyprzedzeniem przeglądać wskazówki dojazdu do miejsc i korzystać z widoku ulicy na mapach Google, więc mam dobre pojęcie o tym, czego się spodziewać i czuję się pewnie”.

„Ten wirus może powstrzymać nasze plany podróży, ale nie może powstrzymać naszych marzeń o podróżach” – mówi ekspert ds. podróży Rick Steves w rozmowie z New York Times. Planowanie podróży — myślenie o tym, rozmawianie o tym, wyobrażanie sobie — może w rzeczywistości być najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby pozostać optymistą, a kiedy to wszystko już za nami, być gotowym do wyruszenia w podróż życia

Porady i wskazówki

  • Zainspirować się. Bez względu na to, na jaką podróż masz ochotę, istnieje szeroki świat książek podróżniczych, które czerpią inspirację. Wypróbuj te wspaniałe lektury, które przeniosą Cię do raju — lub podekscytuj się zwolnieniem tempa i delektowaniem się podróżą.
  • Zapytaj o pomoc. Tak, ludzie nadal korzystają z biur podróży – i nie bez powodu. Teraz nazywani doradcami podróży, mogą pomóc znaleźć najlepsze oferty, zorganizować skomplikowane trasy i zarządzać dużymi grupami lub rodzinnymi wakacjami.

###

irme.pl

Współpraca: National Geographic