EkologiaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Innowacyjna metoda wykrywania i odstraszania gołębi

Choć możemy lubić gołębie, mogą one narobić bałaganu w budynkach i innych konstrukcjach, potencjalnie zagrażając zdrowiu. Gołębie potrafią zniszczyć pokrycie dachowe, zapchać rynny, a nawet komin. Lepiej więc skutecznie, a zarazem zgodnie z prawem się ich pozbyć.

Według nowych badań autonomiczne drony mogą być idealne do nieszkodliwego przeganiania ptaków.

W ostatnim badaniu zespół ze szwajcarskiego instytutu badawczego EPFL rozpoczął od zainstalowania odpornej na warunki atmosferyczne kamery wideo z funkcją obrotu i pochylenia na dachu Centrum Kongresowego EPFL SwissTech. Budynek był już znany z tego, że przyciągał dużą liczbę gołębi, które pokrywają dach odchodami, które często trzeba zmywać.

Przez 21 dni kamera była używana do obserwowania czasu, przez jaki gołębie zwykle przebywały na dachu. Wykorzystując sieć neuronową działającą na połączonym komputerze stacji naziemnej, kamera była również w stanie wykryć, gdzie i ile gołębi było obecnych – mogła nawet oszacować ich współrzędne GPS.

Po trzech tygodniach do mieszanki dodano quadkopter Parrot Anafi. W ciągu pięciu dni, ilekroć kamera zauważyła gołębie na dachu, przekazywała dronowi ich lokalizację. Następnie samolot wystartował, lecąc autonomicznie do obszaru, a następnie zawisając w miejscu, przeganiając ptaki. Ze względu na przepisy bezpieczeństwa operator musiał autoryzować każdy start, chociaż miejmy nadzieję, że nie będzie to konieczne, gdy system będzie dalej rozwijany.

W ciągu pięciu dni dron został automatycznie wdrożony łącznie 55 razy. Stwierdzono, że takie postępowanie znacznie skróciło czas przebywania gołębi na dachu, a przede wszystkim zmniejszyło liczbę lądowań na dachu.

System jest opisany w artykule, który został niedawno opublikowany w czasopiśmie IEEE Explore i można go zobaczyć w poniższym filmie.


Autonomiczne wykrywanie i odstraszanie gołębi na budynkach przez drony

###

irme.pl

Źródło: New Atlas