Ekologia

Coty pierwszą firmą w swojej branży, która będzie dystrybuować zapachy wykonane z emisji CO2 metanolu

Wychwytywanie dwutlenku węgla zmienia kupowane przez nas produkty. Pod koniec zeszłego roku Zara ogłosiła, że ​​robi sukienki imprezowe ze starymi emisjami dwutlenku węgla. Wcześniej firma Unilever South Africa wprowadziła na rynek płyn do mycia naczyń stworzony z węgla pochodzącego z recyklingu. Teraz kolej na perfumy. Coty ma wkrótce stać się pierwszą firmą w swojej branży, która na całym świecie będzie dystrybuować zapachy wykonane z etanolu z wychwytywanym węglem.

Gigant piękności — do którego należy kilka luksusowych marek, w tym Gucci, Marc Jacobs Perfume, Joop! Fragrances i Davidoff Perfumes — przez dwa lata współpracowali z firmą LanzaTech zajmującą się wychwytywaniem dwutlenku węgla, aby stworzyć nowy etanol.

Według LanzaTech technologia recyklingu węgla jest jak „doposażenie browaru w źródło emisji”. (Na przykład w przypadku Zary źródłem była chińska huta stali). Przechwytuje zanieczyszczenia, a następnie wykorzystuje proces fermentacji do wytworzenia etanolu.

LanzaTech nazywa swoją wersję chemicznego Lanzanolu. Firmy mogą następnie umieścić Lanzanol w swoich łańcuchach dostaw. Zara wykorzystała go do stworzenia niskowęglowego poliestru. W przypadku Coty substancja chemiczna zostanie wykorzystana do stworzenia bardziej zrównoważonych perfum. Jego zapachy to obecnie 80% etanolu.

Chociaż jest to krok w kierunku życzliwszego, bardziej zrównoważonego łańcucha dostaw, obecnie firma Coty nie posiada certyfikatu cruelty-free. Twierdzi jednak, że od 25 lat „opracowuje metody, które stanowią wyraźną alternatywę dla testów na zwierzętach”. Dodaje, że każdy produkt jest testowany pod kątem zgodności z przepisami kraju, w którym jest sprzedawany.

Zrównoważone perfumy Coty: Zamiana trzciny cukrowej na wychwytywanie dwutlenku węgla

W perfumach etanol pomaga rozkładać składniki, łączyć ze sobą olejki i rozpraszać zapach podczas rozpylania zapachów. Ale to nie jest dobre dla środowiska. Zgodnie z raportem Coty na temat zrównoważonego rozwoju z 2021 r., obecny etanol jest produkowany przy użyciu kilku surowców, w tym trzciny cukrowej.

Trzcina cukrowa jest niezwykle wodochłonna, a ze względu na duże zapotrzebowanie na całym świecie wymaga również dużej ilości wody. Według World Wildlife Fund, trzcina cukrowa uprawiana na etanol poważnie wpływa na bioróżnorodność na obszarach takich jak Delta Mekongu, rozległa i cenna sieć rzek i bagien w południowym Wietnamie.

Jednak od r. 2023 Coty zamierza tworzyć zrównoważone perfumy wyłącznie przy użyciu etanolu wytwarzanego w procesie wychwytywania dwutlenku węgla. Firma poczyniła już ogromne postępy w tym kierunku: w połowie stycznia hiszpański zakład produkcyjny firmy otrzymał 20 ton metrycznych Lanzanolu w celu rozpoczęcia produkcji.

„Ten ekscytujący krok naprzód na drodze firmy Coty do zrównoważonego rozwoju pokazuje naszą zdolność do spełniania i przekraczania ambitnych, czystych i ekologicznych planów, które wyznaczyliśmy na przyszłość”, powiedział nowy dyrektor naukowy firmy, dr. Wentylator Shimei. „Jesteśmy teraz na dobrej drodze do zintegrowania etanolu z wychwytywanym węglem z większością naszego portfolio zapachowego, wyprzedzając nasz ambitny cel na r. 2023, stawiając firmę Coty na czele innowacji w zakresie zrównoważonych zapachów”.

###

irme.pl

Źródło: LIVEKINDLY