KlimatŚrodowisko

Ranking miast na świecie, które na skutek zmian klimatu, jako pierwsze znajdą się pod wodą

Wenecja

Ranking miast przybrzeżnych stworzono na podstawie szacunków wzrostu do 1,5 metra, choć autorzy projektu twierdzą, że inne prognozy sugerują, że do roku 2100, poziom mórz podniesie się nawet o 2,5 metra.

Lista 36 miast została sporządzona przez ubezpieczyciela Swiftest, przy użyciu narzędzia do badania ryzyka na wybrzeżu, opracowanego przez Climate Central, organizację zrzeszającą naukowców i dziennikarzy, którzy badają i informują o skutkach i rozwiązaniach dotyczących zmian klimatycznych.

Zgodnie z mapą, większość wybrzeża Vancouver zostanie zatopiona, a miejsca docelowe, w tym Granville Island i Muzeum Vancouver, znajdą się w pewnym momencie pod wodą, jeśli poziomy osiągną szacowany wzrost o 1,5 metra.

Z danych wynika, że ​​w Richmond port Steveston i międzynarodowe lotnisko w Vancouver również byłyby pod wodą.

Inne miasta na liście to Tokio, które znajduje się na pierwszym miejscu ze względu na znacznie większą populację niż Vancouver. W czołówce znajdują się także Bombaj, Nowy Jork, Osaka, Stambuł, Kalkuta, Bangkok, Dżakarta, Londyn i Dhaka. Pełną listę można zobaczyć na poniższej infografice.

The Swiftest znalazł się również w rankingu najlepszych miejsc turystycznych, na liście, która obejmuje Bazylikę św. Marka w Wenecji i Miami Beach na Florydzie.

Witryna podaje, że około 10 procent światowej populacji mieszka na wybrzeżu, co jest statystyką przypisywaną Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Erozja wybrzeży jest poważnym zagrożeniem, nawet bez uwzględnienia zwiększonych skutków klęsk żywiołowych, takich jak huragany czy przypływy królewskie…

Podczas gdy niektóre miasta aktywnie pracują nad zarządzaniem wybrzeżem, inne walczą o realizację planu, jak Bangkok” – napisali autorzy rankingu.

W Vancouver podejmowane są działania mające na celu przeciwdziałanie zmianie klimatu.

Miasto opublikowało w r. 2018 raport zatytułowany „Zmieniająca się linia brzegowa Vancouver” na temat skutków i przygotowań do podniesienia się poziomu morza.

Raport ten zawierał mapy, które podkreślały przybrzeżne tereny zalewowe miasta i sugerowały, że Stanley Park, False Creek i inne obszary mogą zostać zalane do roku 2100.

W miejskim raporcie oceny ryzyka powodziowego na wybrzeżu opublikowano pięć modeli tego, jak mogą wyglądać powodzie. Dane sugerują, że od 1700 do 4800 gospodarstw domowych zostanie przesiedlonych, a schronienia będzie potrzebować od 5000 do 14300 osób.

Miasto oszacowało, że koszt infrastruktury wymaganej do ochrony odcinków linii brzegowej wyniesie 1 miliard dolarów do roku 2100. Ocena Ministerstwa Środowiska BC 10 lat temu sugerowała, że ​​poziom morza wzrośnie o 0,5 metra do 2040 r., a o pełny metr do roku 2100.

Z rankingiem miast na świecie, które jako pierwsze znajdą się pod wodą można zapoznać się TUTAJ

###

irme.pl