EkologiaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Po obietnicy z Cop26, giganci agrobiznesu próbowali udaremnić unijny plan wylesiania

Guardian donosi, że pięć z największych światowych firm agrobiznesowych starało się osłabić projekt unijnego prawa zakazującego importu żywności związanego z wylesianiem, osiem dni po zobowiązaniu się do przyspieszenia wysiłków na rzecz ochrony lasów na Cop26.

Nadzieje na ochronę lasów pojawiły się, gdy dyrektorzy generalni 10 firm spożywczych o łącznych przychodach prawie 500 miliardów dolarów obiecali „przyspieszyć ogólnosektorowe działania” w celu wyeliminowania wylesiania spowodowanego towarami, gdy szczyt klimatyczny rozpoczął się 2 listopada ubr.

Rolnictwo odpowiada za jedną czwartą światowych emisji gazów cieplarnianych, a firmy obiecały plan reformy łańcucha dostaw, aby ustalić globalne ogrzewanie do 1,5 °C do listopada roku 2022.

Ale 10 listopada stowarzyszenia handlowe reprezentujące pięć firm – ADM, Bunge, Cargill, LDC i Viterra – ostrzegły szefa ds. zielonego ładu UE, Fransa Timmermansa, przed gwałtownymi cenami i niedoborami żywności, jeśli UE przystąpi do realizacji własnego planu.

Plan Komisji Europejskiej, który jest obecnie rozważany przez ministrów UE, zmusiłby firmy do segregacji towarów, takich jak kawa, soja, wołowina czy kakao, które uważa się za powiązane z wylesianiem, i uniemożliwiłby im wejście na rynek UE.

Jest to jednak „technicznie i skutecznie niewykonalne”, zgodnie z listem branżowym otrzymanym przez Greenpeace Unearthed i udostępnionym Guardianowi.

Propozycja UE może spowodować „poważny wzrost cen i problemy z dostępnością”, czytamy w liście, jednocześnie „ograniczając ofertę niedrogiej żywności, zwiększając koszty dla rolników i przemysłu z siedzibą w UE oraz zwiększając ryzyko niedoborów dostaw materiałów wysokobiałkowych”.

Zamiast tego trzy stowarzyszenia handlowe – Coceral, Fediol i Fefac – wezwały do ​​stworzenia systemu bilansu masy do monitorowania i certyfikacji „zrównoważonych ilości” towarów wzdłuż łańcuchów dostaw.

Sini Erajaa, unijny działacz Greenpeace na rzecz żywności i przyrody, powiedział, że żądania sprawiłyby, że prawo o wylesianiu stałoby się „bezsensowne”.

„Na przykład systemy bilansu masy umożliwiają mieszanie towarów, które spełniają prawne kryteria zrównoważonego rozwoju z tymi, które ich nie spełniają” – powiedziała. „Pojechaliby powozem i końmi przez środek unijnej propozycji należytej staranności, przez którą mogłyby nastąpić ogromne ilości niezrównoważonych i nielegalnych towarów”.

„Zielona” eurodeputowana Anna Cavazzini powiedziała Guardianowi: „To bardzo rozczarowujące, że niektóre z tych samych firm, które podczas Cop26 złożyły zobowiązania do przeciwdziałania wylesianiu, apelują do Komisji Europejskiej o rozwodnienie ambicji legislacyjnych w tym obszarze. Prawdziwa zmiana może nastąpić tylko wtedy, gdy firmy prywatnie praktykują to, co głoszą publicznie”.

Sygnatariusze listu twierdzą, że pozostają zaangażowani w ograniczanie wylesiania.

Rzecznik Viterra powiedział, że list miał na celu „zwiększenie świadomości o możliwych wyzwaniach, które mogą negatywnie wpłynąć na import do Europy”.

Bunge, którego dyrektor wykonawczy Jordi Costa sprawuje obecnie przewodnictwo w Fediol, powiedział, że przesłanie było „częścią otwartego procesu konsultacji, którego celem jest wsparcie opracowania skutecznych ram w celu osiągnięcia zrównoważonej transformacji”.

ADM, która sprawuje funkcję wiceprzewodniczącej Fediol, powiedziała, że problem polega na tym, że obecna propozycja UE „stworzy dwupoziomowy rynek, jeden dla Europy i jeden dla reszty świata”.

Cargill, który jest również reprezentowany w zarządzie Fediol, współpracował ze stowarzyszeniami branżowymi, aby znaleźć najskuteczniejszy sposób wyeliminowania wylesiania w „ekonomicznie opłacalny” sposób dla rolników, powiedział rzecznik.

W drugim liście, którego współautorami były grupy branżowe, w tym trzy stowarzyszenia handlowe, z 3 lutego argumentowano, że ubodzy drobni rolnicy odczują „negatywny wpływ” na nowe prawo.

Wykorzystanie „danych geolokalizacyjnych” do śledzenia pochodzenia towarów stanowiłoby szczególny problem dla drobnych rolników, stwierdziła wiadomość do francuskiej minister ds. transformacji ekologicznej, Barbary Pompili, którą widział Guardian.

Grupy reprezentujące ponad 34 000 hodowców kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej odrzuciły to twierdzenie w liście do ministrów UE i eurodeputowanych z dnia 1 marca.

Cyfrowa identyfikowalność oferuje „wyjątkową okazję” do zajęcia się kwestiami równości społecznej, takimi jak poszanowanie oficjalnych cen kakao, niepłacenie obiecanych premii za zrównoważony rozwój oraz rozprawienie się z pośrednikami łańcucha dostaw i nielegalnymi spółdzielniami w chronionych lasach.

„Gracze z branży, którzy próbują zapobiec systemowi identyfikowalności obejmującemu geolokalizację działek i identyfikację każdego producenta, w rzeczywistości walczą o to, aby nic się nie zmieniło” – czytamy w liście opublikowanym przez Guardiana.

Bakary Traore, dyrektor Idef, organizacji pozarządowej z Wybrzeża Kości Słoniowej, dodał, że branżowy lobbing miał bardziej na celu „ochronę ucisku dużych firm w sektorze niż poprawę życia drobnych rolników”.

###

irme.pl

Źródło: The Guardian