CzłowiekEkologiaKlimatŚrodowisko

Zanieczyszczenie powietrza związane z wyższym ryzykiem chorób autoimmunologicznych

Zanieczyszczanie powietrza spalinami w korku samochodowym
Zdjęcie: Piotr Kamionka/REPORTER

Badania wykazały, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko chorób autoimmunologicznych.

Narażenie na pyły zostało już powiązane z udarami, rakiem mózgu, poronieniem i problemami ze zdrowiem psychicznym. Globalny przegląd opublikowany w 2019 roku wykazał, że brudne powietrze może mieć wpływ na prawie każdą komórkę organizmu.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Weronie odkryli, że długotrwała ekspozycja na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza wiązała się z około 40% wyższym ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów, 20% wyższym ryzykiem nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz 15% wyższe ryzyko chorób tkanki łącznej, takich jak toczeń.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie RMD Open, zebrano wyczerpujące informacje medyczne dotyczące 81 363 mężczyzn i kobiet we włoskiej bazie danych monitorującej ryzyko złamań w okresie od czerwca 2016 r. do listopada 2020 r. W tym okresie u około 12% zdiagnozowano chorobę autoimmunologiczną.

Każdy pacjent został połączony z najbliższą stacją monitorowania jakości powietrza za pomocą swojego kodu pocztowego miejsca zamieszkania.

W badaniu przeanalizowano średnie długoterminowe narażenie na drobny pył zawieszony (znany jako PM10 i PM2,5), który jest wytwarzany przez takie źródła, jak pojazdy i elektrownie. Poziomy stężeń wynoszące 30 µg/m3 dla PM10 i 20 µg/m3 dla PM2,5 to wartości progowe ogólnie uważane za szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

W badaniu stwierdzono, że ogólnie długotrwała ekspozycja na cząstki stałe powyżej tych poziomów wiązała się odpowiednio z odpowiednio o 12% i 13% wyższym ryzykiem rozwoju choroby autoimmunologicznej.

Felicity Gavins, dyrektor Centrum Badań nad Zapaleniami i Medycyny Translacyjnej na Brunel University London, powiedziała: „To badanie dodatkowo potwierdza coraz większą liczbę dowodów sugerujących związek między narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a chorobami o podłożu immunologicznym”.

Przestrzegła jednak przed wnioskowaniem, że to brudne powietrze spowodowało te warunki. „To, czy narażenie na zanieczyszczenie powietrza konkretnie powoduje choroby autoimmunologiczne, pozostaje kontrowersyjne, chociaż nie ma wątpliwości, że istnieje związek”.

Powiedziała również, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, dlaczego niektóre obszary Włoch odnotowały zwiększony wzrost chorób autoimmunologicznych, oraz aby przyjrzeć się wpływowi biernego palenia na wyniki.

Przestrzegła jednak przed wnioskowaniem, że to brudne powietrze spowodowało te warunki. „To, czy narażenie na zanieczyszczenie powietrza konkretnie powoduje choroby autoimmunologiczne, pozostaje kontrowersyjne, chociaż nie ma wątpliwości, że istnieje związek”. Powiedziała również, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, dlaczego niektóre obszary Włoch odnotowały zwiększony wzrost chorób autoimmunologicznych, oraz aby przyjrzeć się wpływowi biernego palenia na wyniki.

Naukowcy przyznają, że ich odkrycia nie dowodzą związku przyczynowego i że w grę mogą wchodzić inne czynniki, w tym brak informacji o tym, kiedy zaczęły się objawy choroby autoimmunologicznej lub że monitorowanie jakości powietrza może nie odzwierciedlać osobistego narażenia na zanieczyszczenia, a wyniki mogą nie być szerzej stosowane, ponieważ uczestnikami badania były głównie starsze kobiety zagrożone złamaniami.

Ale zanieczyszczenie powietrza zostało już powiązane z nieprawidłowościami układu odpornościowego, a palenie, które dzieli niektóre toksyny z emisjami z paliw kopalnych, było czynnikiem predysponującym do reumatoidalnego zapalenia stawów, powiedział dr Giovanni Adami, jeden z autorów raportu i reumatolog z Uniwersytetu w Weronie. .

Światowa Organizacja Zdrowia niedawno uznała zanieczyszczenie powietrza za jedno z największych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia” – powiedział. „Nasze badanie dostarcza nowych, rzeczywistych dowodów na związek między chorobami autoimmunologicznymi a narażeniem na zanieczyszczenie powietrza. Ponadto nasze odkrycia opierają się na silnych przesłankach biologicznych. Jednak związek przyczynowy jest trudny do udowodnienia. Rzeczywiście, jest mało prawdopodobne, aby randomizowane, kontrolowane badania mogły zostać przeprowadzone na taki temat”.

###

irme.pl

Źródło: The Guardian