EkologiaGospodarkaPrzemysłŚrodowisko

Jak zrównoważone finanse mogą pomóc w dekarbonizacji realnej gospodarki

Ekorozwój

COP26 zostanie zapamiętany jako moment, w którym finanse wysunęły się na czoło walki ze zmianami klimatycznymi. Polityczne niespodzianki – od „wycofywania” węgla po bliższą współpracę między USA i Chinami – mogły przyciągnąć uwagę, ale dla środowiska biznesowego to finanse przyciągnęły nagłówki. W Glasgow były gubernator Banku Anglii, Mark Carney, ogłosił, że 450 głównych banków, zarządzających aktywami i inwestorów instytucjonalnych reprezentujących aktywa o wartości do 130 bilionów USD dołączyło do Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ), zobowiązując się do dostosowania ich kredytów i portfele inwestycyjne do celu klimatycznego Porozumienia Paryskiego, jakim jest zero netto do roku 2050.

Banki i ubezpieczyciele, którzy podejmą praktyczne kroki w celu pogłębienia wiedzy na temat ścieżek przejścia podsektorów, będą najlepiej przygotowani do jak najlepszego wykorzystania szansy na przejście.

Instytucje finansowe zdają sobie sprawę, że przejście do zera netto będzie wiązać się z czymś więcej niż tylko inwestycjami i gwarantowaniem „zielonych” aktywów i przedsiębiorstw, takich jak odnawialne źródła energii i pojazdy elektryczne. Aby osiągnąć zero netto w całej gospodarce, bardziej emisyjne firmy będą potrzebowały finansowania, które pomoże im w dekarbonizacji i przejściu na ekologię.

Finansowanie przejściowe będzie nowym obszarem dla wielu pożyczkodawców, ubezpieczycieli i inwestorów – a innowacyjność wiąże się z własnym ryzykiem dla instytucji finansowych. Ale będą też ogromne możliwości dla banków i ubezpieczycieli, którzy chcą być pionierami.

Banki i ubezpieczyciele, którzy podejmą praktyczne kroki w celu pogłębienia wiedzy na temat ścieżek przejścia w podsektorze, będą najlepiej przygotowani do jak najlepszego wykorzystania szansy na przejście oraz będą najlepiej przygotowani do ułatwiania i zachęcania swoich klientów i inwestorów w ich podróżach do zero netto.

Rozwój ścieżek podsektorowych

Instytucje finansowe muszą zdobyć szczegółową wiedzę podsektorową na temat każdej firmy w swoim portfelu lub portfelu kredytowym. Zrozumienie działalności firmy i jej łańcuchów dostaw zapewni pożyczkodawcom i ubezpieczycielom bardziej zaawansowaną wiedzę na temat intensywności emisji dwutlenku węgla w poszczególnych przedsiębiorstwach i ich gotowości do przejścia.

Ocena firm i ich działalności przez tę szczegółową perspektywę pomoże instytucjom finansowym zrozumieć, które sektory i firmy będą potrzebować większego wsparcia w ustalaniu ich ścieżek do przejścia, które działania będą musiały zostać wycofane i gdzie mogą pojawić się możliwości inwestowania w projekty i technologie umożliwiające transformację.

Liderzy usług finansowych dysponują narzędziami, które zachęcają do przejścia i zniechęcają do kontynuacji działalności wysokoemisyjnej – będą musieli skoncentrować się na wdrażaniu tych narzędzi w całym swoim portfelu.

Aby wykorzystać tę wiedzę w działaniu – i osiągnąć pomyślne finansowane przejścia w gospodarce realnej – instytucje finansowe muszą wziąć pod uwagę cztery kluczowe obszary:

  1. Finanse na miarę

Dla każdego obszaru gospodarki powstaną unikalne ścieżki przejścia, dlatego narzędzia finansowania przejścia muszą być dostosowane do każdego podsektora. Dostosowywanie produktów i usług finansowych w ten sposób ułatwi i będzie zachęcać do zmian: instytucje finansowe będą mogły patrzeć w przyszłość przez cały cykl życia procesu inwestycyjnego, kredytowego lub ubezpieczeniowego i rozumieć, w którym miejscu procesu finansowania mogą stworzyć zachęty do redukcji emisji.

2. Wiarygodna analiza

Trudno jest uzyskać wiarygodne, porównywalne dane na temat skutecznych strategii dekarbonizacji, ale aby osiągnąć cele zerowe netto, intuicja finansowa musi zacząć już teraz. W przypadku braku wiarygodnych danych zewnętrznych, banki i kredytodawcy będą musieli opracować własne ramy analizy wiarygodności planów przejścia i zebrać szczegółowe informacje od swoich klientów i kontrahentów na temat ich celów i możliwości przejścia.

3. Przywództwo w zarządzie

Decyzje o tym, które branże i firmy sfinansować, podejmowane są na wysokim poziomie; teraz, gdy zero netto znajduje się na szczycie programu wielu instytucji finansowych, analiza ścieżek przejścia powinna być głównym czynnikiem przy dokonywaniu tych wyborów. Liderzy usług finansowych dysponują narzędziami, które zachęcają do przejścia i zniechęcają do kontynuacji działalności wysokoemisyjnej będą musieli skoncentrować się na wdrażaniu tych narzędzi w całym swoim portfelu.

4. Komunikacja i współpraca

Instytucje finansowe, które ściśle współpracują ze swoimi klientami i kontrahentami, będą w stanie zebrać od nich najwyższej jakości informacje na temat ścieżek przejścia i będą wiedzieć, jak najlepiej ułatwić im drogę do zera netto. Firmy świadczące usługi finansowe powinny inwestować w siłę roboczą o zerowej wiedzy netto i silnych umiejętnościach komunikacyjnych: pracownicy z głęboką znajomością konkretnych podsektorów, ich operacji i łańcuchów dostaw zapewnią swoim klientom najlepsze wsparcie i doradztwo w zakresie transformacji.

Proces COP26 uwydatnił potrzebę wypracowania przez banki, zarządzających aktywami i ubezpieczycieli wiedzy specjalistycznej w zakresie finansowania transformacji oraz określenia możliwości. Kluczem do sukcesu będzie rozwijanie głębokiej wiedzy podsektorowej na temat ścieżek przejścia i inwestowanie w wykwalifikowaną siłę roboczą.

Cały artykuł z EY znajduje się TUTAJ

###

irme.pl

Źródło: CNBC