NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Naukowcy przewidują, że setki gatunków ssaków, nie zostały jeszcze zidentyfikowane

Lemury myszy w swoim gnieździe na Madagaskarze. Nowe techniki doprowadziły w zeszłym roku do odkrycia osobnego gatunku.
Zdjęcie: Minden Pictures/Alamy

Setki niezidentyfikowanych ssaków chowają się na widoku, czekając na odkrycie, według nowego badania, które przewiduje, gdzie można znaleźć tak zwane „zagadkowe” gatunki w całym drzewie życia.

Słonie afrykańskie, lemury i dwie nowo odkryte żaby przezroczyste w Ekwadorze, które żyją zaledwie 13 mil od siebie, należą do rosnącej liczby roślin i zwierząt, które zostały zdemaskowane przez analizy genetyczne w ostatnich latach, ujawniając, że nie są one jednym gatunkiem, ale Faktycznie, wiele i oddzielne grupy, mimo że wyglądają podobnie do ludzkiego oka.

Dzięki odkryciom napędzanym przez rozwój kodów kreskowych DNA, techniki, która może identyfikować i rozróżniać florę i faunę na podstawie ich rozbieżności genetycznej, naukowcy twierdzą, że nasza planeta może być bardziej zróżnicowana biologicznie, niż wcześniej sądzono, co oznacza, że może być o wiele więcej gatunków niż obecnie najlepsze szacunki wynoszą 8,7 mln.

Teraz naukowcy poszli o krok dalej i zaproponowali nową metodę przewidywania, gdzie szukać nowych gatunków zwierząt w sieci życia, w obliczu obaw, że wiele z nich wyginie, zanim pozna je nauka.

Analizując miliony sekwencji genów ssaków i inne informacje na temat ich środowiska i siedlisk, naukowcy twierdzą, że setki nietoperzy, gryzoni, ryjówek i kretów czekają na odnalezienie, prawdopodobnie błędnie sklasyfikowanych jako inny gatunek ze względu na ich rozmiar i wygląd fizyczny.

Chociaż to odkrycie nie zaskoczyłoby wielu biologów, naukowcy twierdzą, że nowy model prognostyczny może zostać wykorzystany do znalezienia nieodkrytych gatunków w innych grupach zwierząt, takich jak owady, klasa, w której miliony gatunków nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

„Na podstawie naszej analizy ostrożne szacunki wskazują, że na całym świecie istnieją setki gatunków ssaków, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane”, powiedział Bryan Carstens, profesor ewolucji, ekologii i biologii organizmów na Uniwersytecie Stanowym Ohio, który jest współautorem badania, opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

„To, co zrobiliśmy, było nowe, polegało na przewidywaniu, gdzie te nowe gatunki najprawdopodobniej zostaną znalezione”, powiedział Carstens, dodając, że model oszacował, że około 80% gatunków ssaków zostało odkrytych.

„Szokujące jest to, że ssaki są bardzo dobrze opisane w porównaniu z chrząszczami, mrówkami lub innymi rodzajami zwierząt. Ta wiedza jest ważna dla osób wykonujących prace konserwatorskie. Nie możemy chronić gatunku, jeśli nie wiemy, że istnieje. Gdy tylko nazwiemy coś jako gatunek, ma to znaczenie na wiele prawnych i innych sposobów” – powiedział Carstens.

Badania, prowadzone przez Danielle Parsons, absolwentkę Ohio State, również przewidziały, że tajemnicze gatunki ssaków to najprawdopodobniej te o szerszym zasięgu geograficznym, z dużymi opadami i zmiennością temperatury. Przykładem może być mały brązowy nietoperz znaleziony w Ameryce Północnej, który w 2018 r. okazał się być pięcioma oddzielnymi gatunkami.

Nowe metody oparte na DNA spowodowały rewolucję we współczesnej taksonomii, która w połączeniu z tradycyjnymi technikami opracowanymi po raz pierwszy przez szwedzkiego botanika Carla Linneusza, pomaga naukowcom zreorganizować bibliotekę życia na Ziemi.

Naukowcy twierdzą, że taksonomowie prawdopodobnie nie będą musieli daleko szukać gatunków do odsłonięcia, a wiele okazów prawdopodobnie już znajduje się w kolekcjach historii naturalnej w muzeach. Ostatnie przykłady obejmują Popa langur w Birmie, wcześniej mylony z innym gatunkiem, oraz nową indyjską roślinę aloesu.

###

irme.pl

Źródło: The Guardian