CzłowiekNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Jak złapać nietoperza w domu?

Nietoperz w domu

Odkrycie nietoperza latającego po naszym domu może być denerwujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co większość z nas wie o tych pożytecznych, ale czasami niebezpiecznych stworzeniach.

Prawda jest taka, że nietoperz trzepoczący po naszym salonie lub kuchni prawdopodobnie chce się stamtąd wydostać. Niestety nietoperz może mieć problemy z wydostaniem się na własną rękę i może wymagać bardziej praktycznego podejścia, aby pomóc mu w odejściu.

Oczywiście jest kilka rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy pracować nad tym, jak złapać nietoperza w swoim domu.

I w tym właśnie przewodniku, podpowiadamy krok po kroku, jak złapać nietoperza w domu.

Nietoperze są pożytecznymi zwierzętami i często nielegalne jest pozbywanie się nietoperzy gnieżdżących się w domach. Zanim jednak porozmawiamy o tym, jak złapać nietoperza w naszym domu, ważne jest, abyśmy podjęli kilka środków ostrożności.

Chociaż nietoperze są pożytecznymi zwierzętami, a nawet są chronione, wiadomo również, że przenoszą wściekliznę i mogą przenosić inne szkodliwe choroby lub bakterie poprzez swoje ukąszenia.

Generalnie posłuszne, nietoperze będą gryźć, jeśli poczują się zagrożone, a jeśli złapiemy nietoperza, prawdopodobnie będzie próbował się bronić. Z tego powodu nigdy nie powinniśmy łapać nietoperza w domu gołymi rękami.

Jak złapać nietoperza w domu – zrozumienie zachowania nietoperza

Nietoperze mają unikalny wzór latania. Uwięzione w domu nietoperze będą latać nieregularnie w kształcie litery U. W centrum domu będą latać nisko, ale w pobliżu ścian lub narożników nietoperze będą latać wyżej. Nietoperze często szukają miejsca, w którym mogą wylądować i powiesić, a także często szukają zasłon lub innych obszarów tkaniny, w których mogą się bezpiecznie trzymać. Należy o tym pamiętać, gdy zastanawiamy się, jak złapać nietoperza w domu.

Zanim zaczniemy pracować nad tym, jak złapać nietoperza w swoim domu, bezpiecznie przenieśmy dzieci i zwierzęta do innego pokoju. Zamknijmy wszystkie wewnętrzne drzwi i trzymajmy się blisko ściany, gdzie nietoperz ma mniejsze szanse na przypadkowe wpadnięcie na nas.

Pamiętajmy, że nietoperze nie widzą wyraźnie w świetle i prawdopodobnie będą zdezorientowane. Mimo wszystko powinniśmy zostawić włączone światła, aby móc zobaczyć, gdzie jest nietoperz i łatwo go złapać. Mając to wszystko na uwadze, przyjrzyjmy się teraz krokom, które powinniśmy podjąć, pracując nad tym, jak złapać nietoperza w swoim domu.

Pierwszy krok, jak złapać nietoperza w domu – spróbuj pomóc nietoperzowi znaleźć wyjście

Jeśli nietoperz w naszym domu jest uwięziony gdzieś w pobliżu okien lub innych punktów wyjścia, które prowadzą na zewnątrz, mamy szczęście. Możemy zapomnieć o tym, jak złapać nietoperza w domu i zamiast tego pozwolić nietoperzowi znaleźć własne wyjście bez dotykania go. Najpierw zamknijmy wszystkie wewnętrzne drzwi, które prowadzą do innych pomieszczeń i otwórzmy wszystkie okna lub drzwi przednie lub tylne, które mogą zapewnić nietoperzowi dostęp na zewnątrz.

Możemy zachęcić nietoperza do wyjścia na zewnątrz za pomocą koca, aby chronić siebie, który trzymamy wysoko. Możemy również użyć długiej miotły, aby delikatnie zachęcić nietoperza do lotu w wybranym przez nas kierunku. Jeśli nie ma punktów wyjścia w obszarze, w którym nietoperz jest uwięziony, lub jeśli nietoperz nie znajdzie wyjścia, wykonajmy poniższe kroki, aby złapać nietoperza w swoim domu.

Uzbrójmy się, zanim zaczniemy pracować nad tym, jak złapać nietoperza w swoim domu

Zanim porozmawiamy o tym, jak złapać nietoperza w domu, powinniśmy najpierw zadbać o bezpieczeństwo. Nietoperze mają ostre zęby i mogą z łatwością przegryźć różne materiały.

Chociaż większość nietoperzy nie będzie miała wścieklizny, nietoperze mogą przenosić i rozprzestrzeniać tę chorobę podczas ugryzienia.

Nawet jeśli nietoperze nie mają wścieklizny, ich ukąszenie może prowadzić do innych nieprzyjemnych infekcji.

Aby uchronić się przed ugryzieniem nietoperza, ważne jest, aby się uzbroić. Nośmy grube rękawice robocze wykonane z materiału, którego nietoperze nie mogą przegryźć. Unikajmy rękawiczek chirurgicznych lub bawełnianych, ponieważ nietoperze mogą łatwo przegryźć ten rodzaj materiału.

Jeśli nie mamy pod ręką grubych rękawiczek, do schwytania nietoperza możemy użyć innych materiałów, takich jak zwinięta koszulka lub koc.

Eksperci zalecają unikanie używania ręczników do łapania nietoperza w domu, ponieważ pazury nietoperza mogą zaplątać się w pętle ręcznika, co utrudnia wypuszczenie nietoperza i naraża na niebezpieczeństwo zarówno nas, jak i nietoperza.

Materiały, których możemy użyć do złapania nietoperza w domu

Wspomnieliśmy już o użyciu grubo zwiniętej koszulki lub koca do chwytania nietoperza, a także grubych rękawic roboczych. Możemy również użyć grubego plastikowego kubka, aby złapać nietoperza, jeśli nietoperz jest wystarczająco mały. Mały kubek może również działać, aby tymczasowo schwytać nietoperza, podobnie jak plastikowe rurki.

Jeśli używamy rurek, misek lub kubków, aby złapać nietoperza w domu, nadal zalecamy noszenie odzieży z długimi rękawami, takiej jak ciężka kurtka dżinsowa lub skórzana kurtka i grube rękawiczki.

Powinniśmy również mieć kawałek tektury lub coś podobnego, gotowy do delikatnego wsunięcia pod kij po umieszczeniu na nim kubka lub miski, aby pomóc utrzymać go na miejscu przed wypuszczeniem go na zewnątrz.

Zanim przyjrzymy się, jak złapać nietoperza w swoim domu

Zanim złapiemy nietoperza, upewnijmy się, że mamy łatwy dostęp na zewnątrz. Powinno to obejmować otwarte okno lub drzwi, które prowadzą na zewnątrz. Kiedy będziemy gotowi do złapania nietoperza, ważne jest, aby zachować spokój.

Trzymajmy się blisko ściany i poczekajmy, aż nietoperz znajdzie miejsce do lądowania. Gdy nietoperz wyląduje podejdźmy do niego ostrożnie. Jeśli nosimy grube rękawiczki, delikatnie chwyćmy kij w dłonie i upewnijmy się, że nie może się uwolnić.

W przeciwnym razie jak najdelikatniej chwyćmy nietoperza grubo zwiniętą koszulką lub kocem. Możemy także schwytać nietoperza za pomocą metody kubka, tuby lub miski, o której wspomnieliśmy powyżej.

Co zrobić, aby nauka łapania nietoperza w swoim domu nie poszła w las?

Gdy już zorientujemy się, jak złapać nietoperza w domu, następnym krokiem jest delikatne wypuszczenie zwierzęcia z powrotem na zewnątrz. Wypuszczanie nietoperza na zewnątrz nie jest tak cięte i suche, jak mogłoby się wydawać. Nietoperze nie mogą latać bezpośrednio z ziemi, więc najbardziej humanitarną rzeczą, jaką można zrobić podczas wypuszczania złapanego nietoperza, jest zabranie go na drzewo, gdzie może przyczepić się do gałęzi.

Jeśli zamierzamy wypuścić nietoperza z okna, delikatnie przechylmy ręce lub rurkę lub miskę, aby nietoperz nabrał położenia i mógł sam odlecieć. Nigdy nie wypuszczajmy nietoperza na ziemię, ponieważ narazi to nietoperza na drapieżniki i utrudni mu latanie.

Co robić, jeśli zostaniemy ugryzieni lub podrapani przez nietoperza?

Jeśli zostaliśmy ugryzieni lub podrapani, ważne jest, aby umyć ranę wodą z mydłem, a następnie natychmiast wezwać pomoc medyczną.

Nietoperz może zarazić się wścieklizną lub innymi chorobami zarówno przez ugryzienie, jak i zadrapanie.

Skontaktujmy się zatem z lokalnym wydziałem zdrowia, aby ich powiadomić. Chociaż nie jest to powszechne, nietoperze mogą być nosicielami wścieklizny i innych poważnych chorób.

Ich ukąszenia lub zadrapania mogą przenosić pasożyty, bakterie, wirusy i grzyby, które mogą prowadzić do chorób takich jak jersinioza, salmonelloza, histoplazmoza, wścieklizna, wirus Nipah, wirus ebola, SARS, wirus Hendra i inne.

Niestety, nie zawsze można stwierdzić, że nietoperz jest zarażony chorobą, po prostu patrząc na niego.

Istnieją jednak pewne charakterystyczne oznaki, że nietoperz może mieć wściekliznę, a nietoperz, który ma wściekliznę, może wykazywać jeden lub wszystkie z poniższych objawów:

 • Nienaturalna nieustraszoność na ludzi lub zwierząta
 • Agresywne dźwięki, takie jak syczenie
 • Niezwykła aktywność w ciągu dnia
 • Niezdolność do latania
 • Gorączkowe trzepotanie lub miotanie się po ziemi

Pamiętajmy, że niektóre nietoperze mogą przenosić wściekliznę i nie wykazywać żadnych objawów.

Jeśli zostaniemy ugryzieni lub podrapani przez nietoperza podczas pracy nad łapaniem nietoperza w swoim domu, natychmiast zasięgnijmy porady lekarskiej.

Nietoperze są ważne!

Chociaż nietoperze mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, generalnie są one niebezpieczne tylko wtedy, gdy są dotykane lub prowokowane.

W przeciwnym razie nietoperze są niezwykle pożytecznymi zwierzętami, które są niezbędne dla zdrowego ekosystemu.

Pomagają kontrolować różne niebezpieczne szkodniki, w tym komary.

W rzeczywistości nietoperze są chronione prawem. Oznacza to, że zabijanie nietoperzy jest nielegalne.

Co dalej po usunięciu nietoperza

Usunięcie nietoperza z domu to tylko jeden krok procesu, aby powstrzymać nietoperze przed powrotem do domu.

Teraz, gdy już wiemy, jak złapać nietoperza w domu i po pomyślnym usunięciu nietoperza, następnym krokiem, który powinniśmy zrobić, jest ustalenie, w jaki sposób nietoperz dostał się do naszego domu.

Nietoperze często gnieżdżą się w naszych domach i często mogą wcisnąć się w luki w naszej sidingu lub dachu w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do nocowania.

Nietoperze mogą przedostać się do otworów tak małych jak dziesięciogroszówka, więc znalezienie możliwych punktów wejścia wokół domu może być trudne.

Chociaż możliwe jest, że nietoperz przypadkowo trafił do naszego domu przez otwarte drzwi, okno lub inny punkt wejścia, możliwe jest również, że pojedynczy nietoperz latający po przestrzeni życiowej naszego domu może być znakiem, że nietoperze gnieżdżą się gdzie indziej w naszym domu.

Kiedy nietoperze gnieżdżą się w domach, często gnieżdżą się w ścianach lub na strychach. Niektóre typowe oznaki gnieżdżenia się nietoperzy w domu to odchody nietoperzy w rogach lub na strychach lub w innych miejscach, w których mogą przebywać nietoperze.

Możemy również zauważyć dziwne dźwięki w domu dochodzące ze strychów lub ścian o zmierzchu i świcie. Inne oznaki obecności nietoperzy w domu mogą obejmować silny zapach amoniaku lub widok nietoperzy wylatujących z domu w grupach o świcie lub zmierzchu.

Jeśli odkryjemy, że rzeczywiście mamy nietoperze w domu, najlepiej skontaktujmy się z lokalnymi specjalistami od zwalczania szkodników.

Będą znali lokalne przepisy obowiązujące w okolicy i będą mogli doradzić, jak postępować, jeśli chodzi o usuwanie nietoperzy.

Niestety często usuwanie nietoperzy, które śpią, jest nielegalne.

Dlaczego nietoperze mogą być przyciągane do domu

Nietoperze często przyciągają strychy i obszary, które są bezpieczne, tzn. ciemne i ciche.

Nietoperze na ogół nie są uważane za szkodniki.

Zamiast tego są pożytecznymi zwierzętami, które pomagają kontrolować niebezpieczne szkodniki, takie jak komary, muchy, ćmy i inne.

Jeśli jednak nietoperze dostaną się do naszego domu, są nie tylko utrapieniem, ale także zagrożeniem dla naszej rodziny i zwierząt.

Podobnie jak większość żywych stworzeń, nietoperze są przyciągane do trzech podstawowych rzeczy, gdy szukają bezpiecznego miejsca do odpoczynku lub noclegu. Te rzeczy to jedzenie, woda i schronienie.

Jedzenie i woda:

Nietoperze prowadzą nocny tryb życia i zazwyczaj są najbardziej aktywne po zmroku.

Żywią się różnymi owadami, w tym ćmami, komarami, chrząszczami i nie tylko.

Jednak nietoperze również lubią rośliny i owoce, zwłaszcza słodkie owoce, takie jak daktyle, mango i banany.

Jeśli mamy nietoperze zwabione do domu, możemy mieć drzewa owocowe lub ogrody, które mogą być dla nich kuszące. Lub też możemy mieć mnóstwo owadów wokół domu, które mogą również przyciągać nietoperze.

Nietoperze również poszukują wody, ale mogą czerpać wodę zarówno z pożywienia, które spożywają, jak i ze stawów, jezior i rzek.

Jeśli mamy przecieki na strychu lub w przestrzeni, nietoperze mogą również pobierać wodę z tych źródeł.

Schronienie

Nietoperze są naturalnie żyjącymi w jaskiniach zwierzętami. Jednak jaskinie stają się coraz mniej dostępne dla nietoperzy, a ponieważ coraz więcej ludzi buduje swoje domy w pobliżu miejsc, w których żyją nietoperze, zwierzęta te są często zmuszone do szukania alternatyw dla swoich miejsc schronienia.

Może to obejmować nasz dom, w którym strych, komin lub pusta ściana mogą być idealnym miejscem do odpoczynku.

W większości przypadków nietoperze będą przyciągane do obszarów takich jak wigilie domu, domy zabaw dla dzieci lub huśtawki, strychy, szopy lub stodoły, puste drzewa, gałęzie drzew i inne obszary, które zapewniają ciemne, osłonięte miejsca, które mogą chronić nietoperze przed drapieżników, jednocześnie pozwalając im na gromadzenie się w dużych obszarach.

Domowe środki do zapobiegania i odstraszania nietoperzy

Nietoperze to wrażliwe zwierzęta, które można odstraszyć nie tylko produktami kupowanymi w sklepie lub przez Internet, ale także produktami gospodarstwa domowego, które mamy w domu.

Możemy użyć np. latarek lub lusterek, aby pomóc odstraszyć nietoperze z domu.

ponadto wypróbujmy olejki eteryczne, aby trzymać nietoperze na dystans.

Nietoperze w dużym stopniu polegają na węchu, aby zlokalizować pożywienie i trzymać się z dala od drapieżników.

Olejki eteryczne mają silny, silny zapach, który może zakłócić ten zmysł węchu. Olejki eteryczne mogą również przytłaczać, a nawet drażnić nietoperze.

Najlepsze olejki eteryczne, których możemy użyć do odstraszania nietoperzy to:

 • olej miętowy,
 • olejek mentolowy,
 • olejek rozmarynowy,
 • olejek z mięty zielonej,
 • olej eukaliptusowy,
 • olejek goździkowy,
 • olejek tymiankowy,
 • olej cedrowy.

Powyższe olejki mogą również pomóc w odstraszeniu wielu szkodników, które mogą przyciągać nietoperze, w tym komarów, chrząszczy, much, szerszeni, os, pająków, ciem i innych.

Istnieje kilka sposobów na użycie olejków eterycznych do odstraszania nietoperzy, gdy już wiemy, jak złapać nietoperza w swoim domu.

Pierwsza metoda polega na nasyceniu wacików wybranym olejkiem eterycznym i pozostawieniu tych wacików w miejscach, w których chcesz trzymać z daleka nietoperze i inne szkodniki.

Może to dotyczyć strychu lub pod okapem domu.

Możemy również umieścić te waciki w domkach zabaw dla dzieci, szopach ogrodowych i ogrodach.

Jednak ta metoda wymaga wymiany tych wacików na świeżo namoczone waciki raz na trzy dni.

Możemy także zrobić własny spray z olejkiem eterycznym, używając 10 do 20 kropli olejku i dwóch szklanek wody.

Jeśli mamy już nietoperze gnieżdżące się w domu lub wokół swojej posesji, możemy spryskać okolicę olejem, aby zachęcić nietoperze do odejścia.

Aby powstrzymać nietoperze, spryskujmy olejki eteryczne raz na dwa do trzech dni wokół obszarów, które chcemy odstraszyć.

Cynamon

Cynamon to przyprawa, którą wielu z nas lubi używać w kuchni, chociaż może być dość irytująca dla wrażliwych nietoperzy.

Najlepszym sposobem na pozbycie się nietoperzy cynamonem jest połączenie sproszkowanego cynamonu z dwiema szklankami wody i dodanie tego roztworu do butelki ze spryskiwaczem.

Rozpylmy zatem ten roztwór wokół obszarów domu, w których chcemy trzymać z daleka nietoperze i inne szkodniki.

Cynamon może również odstraszać mrówki, karaluchy, pająki, skorki, komary, pluskwy, osy, szczury, myszy i karaluchy.

Kulki na mole

Kulki na mole są od dawna używane do ochrony tkanin i odzieży przed ćmami jedzącymi ubrania za pomocą składnika chemicznego znanego jako naftalen.

Naftalen to chemiczny pestycyd i dezodorant, który jest wysoce odrażający dla nietoperzy i wielu innych szkodników.

Możemy użyć tego produktu do odstraszania nietoperzy, po prostu umieszczając kulki na mole na strychach lub w miejscach, w których chcesz je trzymać z daleka.

Nie zapominajmy jednak, że kulki na mole zawierają składniki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Najlepiej stosować tę metodę ostrożnie, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta.

Folia aluminiowa, lustra lub uszkodzone płyty CD

Jak wspomnieliśmy, nietoperze odstraszają światła, nie lubią też powierzchni odbijających światło.

Możemy odstraszyć nietoperze rozwieszając paski folii aluminiowej wokół naszego domu lub na strychu.

W końcu możemy także użyć lusterek lub uszkodzonych kawałków płyt CD.

Latarki

Jest to powszechne nieporozumienie, że nietoperze są ślepe.

Prawda jest prawda, mogą widzieć całkiem dobrze w ciemności. Jednak w świetle dziennym nietoperze stają się zdezorientowane i zirytowane.

Dlatego często wybierają schronienia, które są ciemne i ciche.

Możemy pomóc odeprzeć nietoperze, instalując reflektory, latarki lub gwiazdki na obszarach, które chcemy zachować. Może to obejmować strych lub nawet przestrzenie wokół swojej nieruchomości.

Włókno szklane

Włókno szklane zawiera setki małych cząstek, które mogą być drażniącym dla nietoperzy, jeśli się z nim kontaktują.

Jeśli chcemy zachować nietoperze od zakwaterowania na poddaszu, należy zainstalować włókno szklane wzdłuż ścian i w rogach i krokwiach.

Zapewni to, że obszar jest nieatrakcyjny dla nietoperzy i pomoże je powstrzymać przed zakwaterowaniem.

Hałas

Nietoperze wolą ciche, ciemne przestrzenie, które są niezakłócone, lubią tam odpoczywać.

Jeśli zatem mamy nietoperze w domu lub strychu, możemy je zniechęcić za pomocą hałasu.

Woda

Możemy także użyć wody do odstraszania nietoperzy, zwłaszcza jeśli zauważyliśmy nietoperze w domu lub strychu.

Po prostu rozpylajmy wodę na nietoperze a szybko odejdą.

Jest to bowiem humanitarny i nieszkodliwy sposób, aby szybko odeszły.


irme.pl