Ostatni raport wzbudził obawy dotyczące wpływu wzrostu poziomu morza i ekstremalnych upałów na społeczności w pobliżu wybrzeży, które stają się bardziej podatne na fale upałów, powodzie i wezbrania sztormowe.
Zmiana klimatu może pogorszyć wspomniane ekstremalne warunki pogodowe, powodując niebezpieczne ryzyko dla społeczności.
Wzrost emisji gazów cieplarnianych może zaostrzyć skutki zmiany klimatu, powodując częste susze, ekstremalne upały, burze, huragany i powodzie.
Częstotliwość może stanowić wyzwanie dla społeczności, aby przygotować się i zapobiec potencjalnym szkodom dla życia, źródeł utrzymania i infrastruktury.
W rezultacie naukowcy z Politechniki w Hongkongu połączyli siły, aby zbadać alarmujące jednoczesne występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze i fale upałów.
Naukowcy ostrzegali, że prawdopodobnie może się rozmnożyć do połowy stulecia.
Ekstremalne upały i wpływ wzrostu poziomu morza na społeczności na wybrzeżach
Łagodzenie zmian klimatu ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia niszczycielskich skutków burz i podnoszenia się poziomu morza.
Rosnące obawy dotyczące globalnego ocieplenia mogą prowadzić do szybkiego wzrostu poziomu wody w wyniku topnienia lodu, przez co nisko położone obszary będą podatne na częste powodzie.
Naukowcy wyrazili obawy dotyczące jednoczesnych ekstremalnych zjawisk pogodowych, które pogłębiają się w wyniku zmiany klimatu, w tym wzrostu poziomu morza.
Badanie opublikowane w Communications Earth and Environment ostrzega przed towarzyszącymi falami upałów i ekstremalnymi poziomami mórz, które mogą mieć znaczący wpływ na społeczności przybrzeżne.
W badaniu przeprowadzono ponowną analizę zbiorów danych i prognoz modeli, aby zaobserwować potencjalne zmiany w globalnych, współistniejących falach upałów.
W miarę wzrostu zagrożeń, od śmiertelnych upałów po powodzie, społeczności prawdopodobnie sobie poradzą.
W rezultacie zrozumienie problemu i zaoferowanie planów łagodzących ma dla społeczności kluczowe znaczenie dla skutecznego prognozowania.
Badania wskazują na wpływ ciepła lub wzrostu temperatur na rozwój cyklonów tropikalnych.
Obszary w Ameryce Południowej, Afryce Zachodniej i Azji Południowo-Wschodniej są narażone na zwiększone zagrożenia.
Biedniejsze społeczności na obszarach przybrzeżnych są narażone na ekstremalne warunki pogodowe, ponieważ fale sztormowe mogą nastąpić w każdej chwili i spowodować ogromne szkody w mieniu i bezpieczeństwie ludzi.
W badaniu ostrzeżono, że globalne wybrzeża mogą być zagrożone przez 38 dni równoczesnych ekstremalnych warunków każdego roku w latach 2025–2024.
Redukcja emisji i efektywne prognozowanie pogody
Główną przyczyną problemu są emisje, które wymagają natychmiastowej redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Polityka przyjazna środowisku ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania alarmującym skutkom obszarów przybrzeżnych.
Ponadto kraje powinny inwestować w skuteczne systemy ostrzegania i prognozowania pogody, aby ostrzegać obszary przybrzeżne o zmieniających się warunkach pogodowych.
Technologie wczesnego ostrzegania mogą pomóc chronić społeczności przed wzrostem poziomu morza, powodziami i falami sztormowymi.
Tymczasem społeczności powinny na bieżąco otrzymywać najnowsze prognozy pogody, szczególnie jeśli znajdują się w pobliżu obszarów narażonych na burze.
W przypadku ewakuacji wskazane jest posiadanie zestawów ratunkowych.
Opracowanie: irme.pl